Čokoláda se smí!

ČokoládaMáme pro vás výbornou zprávu – opravdu není nutné si čokoládu odpírat. „Je ale podstatné vybírat si tu s jednoduchým složením, jako je například biočokoláda s hnědým cukrem nebo sušenou třtinovou šťávou. Ty jsou totiž bohatší na minerály než bílý cukr,“ vysvětluje ve své knize Chocolat bio: saines tentation (neboli Biočokoláda – zdravé lákadlo) šéfkuchařka Laurence Salomon.

Čokolády se zbavovat nemusíme ani podle výživové poradkyně Václavy Kunové: „Je rozhodně mnohem vhodnější než řada potravin, které se tváří zdravě, ve skutečnosti ale takové nejsou. Tím mám na mysli nejrůznější přeslazené cereálie nebo některé müsli tyčinky s polevami, které obsahují trans-kyseliny.“

Hořká, nebo mléčná?

Určitě přitom platí, že čím vyšší procento kakaa, tím lépe. „Kvalitní čokoláda začíná na padesáti procentech, ideální je něco mezi sedmdesáti až pětaosmdesáti procenty,“ vysvětluje Václava Kunová a dodává: „Existuje i varianta s devětadevadesáti procenty kakaa, ta je ale chuťově ,kontroverzní‘. Někdo ji miluje, jiný nesnáší. Nicméně vysokoprocentní čokolády jsou zdrojem antioxidačně působících látek, jsou tedy součástí preventivní výživy.“
Je však třeba myslet na to, že čím více kakaa čokoláda obsahuje, tím má sice méně cukru, ale je o to tučnější! Deset gramů 74% čokolády se dá přirovnat ke lžičce oleje, ta se 40 % kakaa má obsah tuku poloviční. Na­opak množství cukru není většinou větší než v některých druzích ovoce: 20 g obsahuje tolik cukru jako 70 g třešní.

Rozhodně ovšem platí, že pokud to nebudeme přehánět s jejím množstvím a budeme trvat na její kvalitě, nemusíme si tuto pochoutku odříkat. „Rozumná dávka je deset až pětadvacet gramů za den. K odpolední kávě, po obědě či večeři – to v této dávce není rozhodující. V takové míře si ji můžeme klidně dopřát každý den,“ vysvětluje Václava Kunová.

Tajemství lehkosti

Chcete překvapit přátele čokoládovým dezertem bez másla a cukru, který se přímo rozplývá na jazyku? Vyzkoušejte naše recepty – domácí mandlový nebo kaštanovo-čokoládový koláč. Tady je několik zásadních rad, jak na to, aby byly upravdu vynikající.

1. Nepřidávejte žádné máslo nebo jiný tuk, protože čokoláda (a zvláště ta se 60 % kakaa) ho má v sobě dost. Případně máslo nahraďte pastou z olejnatých plodů, jako jsou loupané mandle nebo kešu oříšky v biokvalitě. Chutná skvěle a má vysokou nutriční hodnotu. Jedna až dvě kávové lžičky stačí na celý koláč.
2. Vejce nakupujte bio nebo na farmě, jsou bohatší na omega-3 mastné kyseliny a bílek z nich se dá dobře ušlehat na sníh, díky němuž dezert zůstane vláčný.
3. Mouku použijte celozrnnou – nejlépe tu, co obsahuje naklíčená zrna, která dodají těstu trošku ‚dobrého‘ tuku.
4. Cukr nahraďte sušeným ovocem, medem nebo zavařeninou. Zmírní hořkou chuť moučníku.
5. Těsto pořádně zpracujte vařečkou, aby se jednotlivé přísady co nejvíce spojily a do hmoty se přimíchal vzduch, který zabrání jeho vysušení.
6. Pečte při nízké teplotě okolo 150–160 °C.

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24