Co může za chuť na sladké?

Chuť na sladké může mít totiž různou příčinu.

Nepravidelnost
… a s ní související hlad. Jak to řešit? Pokud se vám to stává opakovaně, je třeba se zamyslet nad vaším stravovacím režimem. Pravidelnost je totiž velmi důležitá. Nejlépe je dodržovat pravidlo tři plus dva neboli tři hlavní jídla (snídaně, oběd, večeře) a dvě svačiny.  Chuť na sladké totiž vzniká především jako výsledek rozkolísané hladiny krevního cukru. Aby byla hladina vyrovnaná, je třeba jíst dostatek potravin s nízkým glykemickým indexem, které tělo zasytí na delší dobu než potraviny s vyšším indexem.

Stres a únava
Spíte málo ve snaze všechno stihnout? Pokud dlouhodobě dopřáváte svému tělu méně než šest hodin denně, znamená to, že váš organismus zvýší produkci hormonu gherlinu, zvaného také hormon hladu, což zvýší i vaši chuť na sladké. Zamyslete se tedy nad tím, jak můžete zlepšit svůj spánkový režim.

Jíte málo bílkovin a moc sacharidů
Hrozí to často těm, kdo drží vegetariánskou dietu. Strava bez masa musí být vyvážená, i co se týče bílkovin – to znamená, že nejen rýže, těstoviny a zelenina, ale také luštěniny, vejce, sýry či nejrůznější náhražky masa, jako jsou tofu, seitan či tempeh. Bílkoviny mají totiž nižší glykemický index, tedy zasytí na delší dobu. Pokud nejste odpůrci masa, jezte dostatek ryb, které jsou vhodnou součástí dietního a zároveň vyváženého jídelníčku.

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24