Vitamíny a minerály se totiž postarají o to, aby se vaše látková výměna a následně spalování tuků dostaly do těch nejvyšších obrátek. Na které vitamíny a minerální látky byste při dietě nikdy neměla zapomínat?
1. Vitamín D
Nedostatek vitamínu D se stává celkem obvyklou “nemocí” většiny Evropanů, kteří s ním bojují zejména v zimních měsících. Na nedostatečné množství vitamínu D tělo reaguje kromě jiného únavou, padáním vlasů nebo přibýváním na váze. Jelikož tělo samo neumí vitamín D vytvářet, je důležité každý den strávit nejméně 15 minut venku na denním světle (zdrojem vitamínu D je slunce a obecně denní světlo) nebo jíst vhodné potravinové doplňky. Studie americké University of Minnesota doložila, že pořeba vitamínu D stoupá, pokud je tělo vystaveno vyšší zátěži - tzn. během těhotenství nebo třeba právě při dietě. Pokud máte v plánu nějakou dietu, dojděte si k lékaři, požádejte o výsledky krevního obrazu a v případě, že se projeví nedostatek vitamínu D, domluvte se s ním na vhodném preparátu.
2. Vitamín C
Vitamín C patří mezi spolehlivé pomocníky v boji proti tukům. Vědci z Arizona State University přišli v rámci jedné studie na to, že lidé, kteří denně užívali 500 mg vitamínu C, spálili výrazně více kalorií než ti, jejichž denní přísun vitamínu C byl nulový nebo minimální. Asi není třeba připomínat, že nestačí jen polykat vitamínové tablety, ale že je nezbytné konzumovat také potraviny, které jsou přírodním zdrojem “céčka”. Jde především o papriky, brokolici, jahody a nebo acerolu - jde o tzv. barbadoskou třešeň, která je vůbec nejbohatším zdrojem vitamínu C.
3. Vápník
Asi každý ví, že vápník je důležitý pro zuby a kosti. Ale také při jakékoli dietě je dostatečný příjem tohoto minerálu nesmírně důležitý. British Journal of Nutrition ženy se nedávno věnoval průzkumu vlivu calcia na hubnutí. Jedné skupině žen s nadváhou bylo každý den podáváno 1200 mg vápníku a za dva měsíce došlo k váhovým úbytkům až o 7 kilogramů na rozdíl od druhé skupiny žen, jimž bylo podáváno placebo. Vědci se domnívají, že “hubnoucí” účinek válníku spočívá v tom, že navozuje pocity nasycení, čímž automaticky snižuje příjem potravy. Ovšem v případě vápníku nikdy nepřekračujte denní dávku a dodržujte předepsané dávkování: Tělo totiž nemůže najednou absorbovat více jak 500 mg vápníku, takže si dávky rozložte třeba na ráno a večer.