Zapomeňte na diety, které slibují úbytek váhy za par dní, ale o jojo efektu už se nezmíní. Pokuste se raději pochopit, jak naše tělo funguje. Jaké živiny potřebuje a proč není nutné vzdávat se svých oblíbených jídel. V tomto článku si jsme pro vás sepsali úplný základ.
Všechno začíná sebeláskou
Pokud čtete tento článek, nejspíš toužíte po změně. Možná chcete zhubnout, možná nabíráte svaly nebo toužíte po pevnější postavě. Anebo jen chcete začít jíst lépe. V první řadě je důležité přijmout se takovou, jaká jste. Zní to jako klišé, ale pokud se budete zabývat neustálými myšlenkami na to, co vše je s vámi špatně, budete ve stresu. A právě stresový hormon kortizol může často stát za tím, že se nám změny nedaří tak, jak bychom si představovali.
Zplašené hormony, genetika a kalorický deficit
Každé tělo je jiné, proto tady nenajdete zaručený návod na hubnutí, ani přibírání. Na to kam a jak ukládá naše tělo tuky má vliv opravdu mnoho faktorů. Mezi nimi i genetika a hormonální (ne)rovnováha. Ta bývá často kamenem úrazu, takže pokud už delší dobu bojujete s váhou, ať už vysokou, nebo naopak nízkou, určitě se zkuste podívat po možnostech měření hladin hormonů v těle. Můžete společně s lékaři přijít na to, že si vaše tělo žádá individuální přístup. Podle odborníků totiž stačí, aby někomu lépe pracovala štítná žláza, tím bude mít daný člověk vyšší tepovou frekvenci a s tím i výkonnější energetický metabolismus a spálí tak více kalorií.
O počítání kalorií jste už určitě něco slyšeli. Ačkoli různé aplikace a tabulky vám mohou v začátku pomoci, abyste se zorientovali v tom, jaké živiny jsou v jednotlivých jídlech, dlouhodobé počítání kalorií není nutné. Přesto se v začátku nějakému tomu počítání asi nevyhnete. Základem je znát hodnotu svého bazálního metabolismu. Tu si můžete vypočítat s pomocí kalkulaček dostupných na internetu, nejlepší je ale spojit se s důvěryhodným trenérem nebo nutričním specialistou, který vám pomůže spočítat nejen takzvaný bazál, ale také to, kolik gramů jednotlivých živin byste měli ideálně sníst, ať už si váhu chcete udržet, nebo s ní pracovat.
Jednoduché řešení je často to správné
Pijete slazené nápoje, hodně alkoholu nebo si často dopřejete velké latté z kavárny? Zkuste to omezit. Čistá voda je to nejlepší, co můžete svému tělu dopřát. S dodržením pitného režimu vám může pomoct třeba lahev s ryskou nebo tolik oblíbený Stanley cup. Mějte vodu vždy po ruce a pijte kdykoli je příležitost.
Rychlé snídaně v pekárně a pracovní obědy v restauracích nebo z donášky jsou často zdrojem nevyváženého množství živin. Často tam najdete hodně sacharidů a tristně málo bílkovin, které jsou pro naše tělo zásadní. Připravovat si obědy do krabiček může být výzva, zkuste začít třeba jedním obědem týdně. I malá změna má velký význam.
Obecně se doporučuje jíst co nejméně průmyslově zpracovaných potravin. To ale neznamená, že se musíte vzdát všech svých oblíbených jídel. Když porozumíte tomu, jaké jsou v nich živiny, zjistíte, jak svou stravu vyvážit tak, abyste se mohli držet zlatého pravidla 80/20 – 80 % času jíme zdravě a ve 20 % si můžeme dopřát i nějakou tu neřest.
Sacharidy, Bílkoviny, Tuky a další
A konečně to důležité: jak je to s těmi živinami. Podle Národního zdravotnického informačního portálu jsou makro živiny látky, které tělo potřebuje přijímat v potravě ve velkém množství, aby mělo dostatek energie k udržování tělesných funkcí a provádění každodenních činností. Rozlišujeme tři hlavní typy makro živin: proteiny (bílkoviny), lipidy (tuky) a sacharidy. O tom, kolik jich správně přijímat třeba jindy, teď je pro nás důležité uvědomit si, že všechny jsou nedílnou složkou naší potravy a pro udržení zdravého těla bychom neměli dlouhodobě vynechávat žádné z nich.
Zamilujte se do pohybu
Netrestejte se pohybem za přijaté kalorie. Mnohem lepší je najít si takový pohyb, pro který budete naopak chtít správně jíst tak, aby se vaše výkony zlepšovaly. Pamatujte na to, že změny se nedějí přes noc a buďte pyšní na každý malý krok, který uděláte pro své zdraví.
Zdroje: Autorský článek, SZU