5 tipů, jak vyhrát nad špatnou náladou

Jsou dny, kdy se vám prostě nedaří. Cestou do práce vám ujede před nosem autobus. Při placení kávy zjistíte, že jste doma zapomněla peněženku. V kanceláři vás vytočí kolega a doma se pohádáte s přítelem. Co s tím? Víme to. Máme pro vás přesný plán, jak se zbavit napětí a jak se díky superuvolňovacím cvičením dostanete zase do klidu. 

1. Vydýchejte se

Zní to legračně, ale je to vědecky prokázáno: Na emoce, jako je strach nebo hněv, mohou mít vliv správné dýchácí techniky. Důvodem je to, že dýchání ovlivňuje funkce srdce, mozku i zažívacího systému. Tedy orgány, na které má dopad jakýkoli stres. Studie prokázaly, že tiché, hluboké nádechy snižují úroveň stresových hormonů a aktivují ty složky nervové soustavy, které jsou v těle odpovědné za relaxaci. 

2. Držte pusu!

Pokud se dostanete s někým do sporu a cítíte, že vztek probublává až do nesnesitelných výšin, zkuste si zamknout pusu na pomyslný zámek, jinak můžete říct něco, čeho byste později litovala. Samozřejmě, že ne všechny emoce lze spolknout. Ale pokud chcete jít s někým do otevřeného sporu, musíte nejdříve stabilizovat hladinu stresu, případně ji snížit, teprve pak se můžete vyjádřovat jasněji a lépe argumentovat.

3. Opakujte si mantru

Osvědčená mantra z jógy je: "Pusť to”. Během nadechnutí si v duchu opakujte slovo “Pusť a při výdechu “To”. Jaký to má efekt? Opakování mantry odvádí vaši pozornost od toho, co je vám právě nepříjemné, co vás nervuje a vědomé dýchání vám sníží stresové hormony.

4. Zavřete oči

Jakmile zavřete oči, je to pro vaši mysl signál, že vaše zlost a váš vztek se má vzdálit. Navíc se se zavřenýma očima budete lépe soustředit na váš dech a vaši mantru.

5. Vytvořte si portfolio na šťastné myšlenky

Představte si, že ležíte na pláži. Nebo máte před sebou delší cestu, na kterou se těšíte. Nebo si vzpomeňte na okamžik, ve kterém jste byla obzvláště šťastná. Tenhle váš “katalog” dobrých myšlenek vám pomůže uvolnit se a utéct od nepříjemných okamžiků. Studie ukázaly, že “šťastné” myšlenky snižují hladinu stresových hormonů, jako je kortizol a zvýšují naopak hladinu neurotransmiterů, jako je serotonin. Pozitivní myšlenky také zvýšují duševní produktivitu a umožní vám lépe myslet.

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24