Za každou návštěvu fastfoodu nebo prohýřenou noc si napište jednu čárku – vaše tělo bylo právě poctěno návštěvou toxických látek. Chce to zasáhnout. Začněte tak, že do svého jídelníčku zařadíte potraviny, které tělo zbavují jedů. O účincích citronu nebo kopřiv víme všichni. Věděli jste ale, že podobně fungují i lněná semínka nebo stvol pampelišky?
Acai
Patří mezi nejzdravější ovoce na světě. Má tolik antioxidantů, že ho odborníci zařadili mezi tzv. superpotraviny. Nejčastěji se podává ve formě šťávy, u nás ho ale v prodejnách zdravé výživy seženete i v nejrůznějších dezertech.
Goji
Neleží pořád na vašem psacím stole? Škoda, na zobání při práci je nejlepší. Patří mezi nutričně nejhodnotnější ovoce, obsahuje spoustu bílkovin, vitaminů, minerálů a aminokyselin. Navíc působí i na překyselení organismu.
Granátové jablko
Jeho sezona právě začíná! Lahodné ovoce vás nejen zbaví jedů v těle, ale zlepší i stav pleti.
Lněná semínka
Dvě lžičky těchto semínek pokryjí doporučenou denní dávku omega-3 nasycených mastných kyselin. Některé studie dokonce tvrdí, že jsou jejich kvalitnějším zdrojem než rybí olej. Navíc semínka fungují i proti rakovině.
Bodlákový olej
Možná jste o něm neslyšeli, je ale dostupný i u nás. Obsahuje spoustu vitaminu E a kyseliny linolové. Funguje na cholesterol, léčí játra a dělá moc dobře nehtům a vlasům.
Řeřicha
Patří do potravin, které čistí krev i ledviny. Navíc významně posiluje imunitu a zlepšuje trávení. Vedle vitaminu C obsahuje železo, draslík, beta-karoten, thiamin, vápník. Posypte s ní chleba, přidejte ji do polévky či salátu nebo k míchaným vajíčkům.
Voda
Jednoduché, ale tak účinné. Pokud chcete tělo zbavit toxinů, bez sklenic čisté vody to nepůjde.
Kurkuma
Koření, které je víc než jen koření. Leckde se dočtete, že jeho žluté barvivo kurkumin má fantastické účinky proti rakovině. I farmaceutické společnosti ho využívají jako léčivo, protože zlepšuje trávení a podporuje činnost jater.
Pampeliška
Je načase si připomenout, že stvoly pampelišky zbavují tělo jedů, dodávají mu spoustu vitaminů a minerálů. Jsou velmi hořké, takže jich zřejmě moc nesníte (na den se jich doporučuje 5–6). Dá se z nich ale uvařit čaj.
Fenykl
Říká se, že ať se jí jakkoli, tělu prospívá. Můžete ho popíjet v čaji, pojídat v salátu nebo s ním třeba okořenit polévku. Má vysoký obsah vitaminu C a B, aminokyselin a hořčíku. Nejenže odplavuje toxiny, ale zlepšuje i kvalitu vlasů.
Ještě víc se o zdravých potravinách a jejich účincích na lidský organismus dozvíte na veletrhu Biostyl, který proběhne na konci dubna v pražských Holešovicích. Vstupenku na něj můžete vyhrát v soutěži Detox s ELLE.cz. Jak? Jděte na www.elle.detox.cz, zodpovězte správně soutěžní otázku a hrajte.