Na začátku března, přesněji 4.3., se v exkluzivním prostoru v hotelu Andaz Prague uskutečnila jedinečná akce věnovaná tématu HPV a jeho prevence – Elle&Marianne BRUNCH. O co šlo? Elle a Marianne spojili své síly a uspořádaly osvětovou akci, kde zaznělo spoustu zajímavých a důležitých informací o tomto tématu. Poslechnout si nás přišla padesátka hostů, včetně vybraných čtenářek magazínů Elle a Marianne, influencerů, osobností a odborníků na dané téma. Mezi hosty byli odborníci, paní doktorka Kamila Žižková a mluvčí HPV College Hana Trková, kteří sdíleli své názory a zkušenosti v první panelové diskuzi. Následovala druhá panelová diskuze s Radkou Třeštíkovou, Danielou Peštovou, Alex Sedláčkovou a Terezou Salte, vedenou šéfredaktorkami Elle a Marianne.
Jak vypadal Elle & Marianne Brunch se můžete podívat v galerii.
A co všechno jsme se dozvěděly?
Najít work-life balance spadá mezi největší výzvy, se kterými se musí vypořádat naše generace. Také myslíte na to, abyste měla na všechny oblasti ve svém životě dostatek prostoru? A nezapomínáte náhodou stejně, jako většina lidí na to nejdůležitější – tedy na péči o své zdraví? To by přitom mělo být na prvním místě.
Ruku na srdce – jak často se vám stane, že odsouváte preventivní prohlídku na dobu „až…“? Až toho v práci nebudu mít tolik. Až se vrátím z dovolené. Až dokončím tenhle projekt. Až dodělám tenhle náročný kurz. Jenže nejlepší čas, kdy začít s péčí o sebe sama, je právě teď.
Když se totiž něco nejméně jednou za život týká 80 % populace, není to okrajová záležitost. A právě proto je důležité se aktivně zajímat o prevenci HPV, což je nejčastější sexuálně přenosná infekce. Většinou sice bez příznaků odezní, ale asi u 10–20 % nakažených se mohou rozvinout různé formy zhoubných či nezhoubných onemocnění. O HPV se říkají různé věci, většina z toho jsou nicméně jen výmluvy. Netýká se totiž jen žen a rozhodně se nejedná o nemoc promiskuitních lidí. Nakazit se dá i od prvního a jediného partnera. Přenos je navíc možný i nepohlavní cestou – při mazlení, takzvaném pettingu.
HPV: Soupeř, se kterým nemůžete úplně vyhrát
V roce 2020 se v České republice rakovina děložního čípku vyšplhala na třetí příčku v nejčastějších příčinách úmrtí způsobenými rakovinou u žen v produktivním věku (15–44 let). Nicméně, HPV nezpůsobuje pouze onemocnění děložního čípku. Tento vir má na svědomí i řadu dalších problémů, které se netýkají pouze žen, ale i mužů – od předrakovinných změn přes genitální bradavice až po rakovinu anu. Infekci HPV nelze léčit přímo, terapie se soustředí na léčbu onemocnění, která z infekce vyplynou. Naštěstí jsme v oblasti prevence udělali obrovský krok vpřed díky dostupnosti vakcín proti HPV, které nabízejí ochranu před až 90% kmeny tohoto viru, a jsou obvykle aplikovány v době dospívání. Ženy mají navíc k dispozici pravidelné screenovací testy děložního čípku, jež dokážou potenciální problémy odhalit včas.
Rozptylování mýtů o očkování proti HPV: Mezi fakty a fikcí
S očkováním proti HPV se neustále pojí různé mýty včetně otázky bezpečnosti vakcín a nežádoucích účinků. HPV vakcíny jsou ovšem rozsáhle testovány a jsou považovány za bezpečné. V podstatě patří mezi nejvýznamnější objevy moderní medicíny, očkuje se jimi už od roku 2006 a celosvětově bylo aplikováno více než 500 milionů dávek, tedy zhruba pro 250 milionů dětí a dospělých.
Bezpečnost vakcín proti HPV je neustále přísně sledována a opakovaně deklarována Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Nikdy nebylo prokázáno, že HPV vakcíny způsobují neplodnost, onemocnění nervového systému ani jiná závažná onemocnění.
Dalším častým mýtem ohledně očkování proti HPV je, že očkování chlapců je zbytečné, protože nemají děložní čípek. Uváděných 80 % lidí, kteří se s HPV za život setkají, však platí bez rozdílu pohlaví. Muži mohou viry HPV přenést na svou partnerku či partnera. A například zmíněné genitální bradavice sice nejsou zhoubné, ale mohou ovlivnit jak fyzické zdraví, tak přinést psychické a sociální problémy. Když k tomu přičtete, že u mužů neexistuje prevence ve formě screeningu (jako tomu je u žen), je očkování o to důležitější, protože na případná onemocnění se u mužů může přijít až později.
Prevence nad zlato: Neodkládejte pravidelné gynekologické prohlídky
U žen jsou každopádně důležité pravidelné preventivní gynekologické prohlídky, kde je součástí cytologie. HPV test běžnou součástí těchto prohlídek není, ale provádí se na základě doporučení gynekologa a je hrazen ženám ve věku 35 až 45 let. Vyžádat a uhradit si jej ale lze i jindy. Nečekejte tedy na různá „až…“ a objednejte se na preventivní prohlídku včas.
Spolehlivou cestou, jak řešit prevenci HPV, je obrátit se na lékaře. U dětí vám informace o možnostech očkování poskytne pediatr, pokud se rozhodnete pro očkování či HPV testy vy sama, zjistíte vše potřebné u svého gynekologa.
Jak a kdy zahájit prevenci?
Asi polovina nových infekcí HPV se objeví u mladých lidí mezi 15 a 24 lety. Proto má největší smysl se před tímto obdobím, respektive před zahájením sexuálního života, nechat naočkovat. Zdravotní pojišťovny finančně podporují očkování chlapců a dívek ve věku od 11 do 14 let včetně. Očkování proti HPV probíhá nejčastěji v rámci jedné z preventivních prohlídek. Má ale smysl i pro dospělé, riziko přenosu HPV je celoživotní.
HPV: Jak se chránit před tichým přenašečem
Při přenosu HPV hraje roli kontakt infikované tkáně, to znamená, že přenos je možný orálním i análním sexem, a to i v případě použití kondomu.
Genetický předpoklad v této situaci nehraje žádnou roli. I po spontánním vymizení infekce se může muž i žena infikovat opakovaně.
Ochranu můžete kromě očkování sebe a svých dětí zvýšit dodržováním těchto zásad: stálý sexuální partner, pravidelné preventivní kontroly u praktického lékaře, pravidelné návštěvy u gynekologa včetně screeningu karcinomu děložního hrdla, podpora imunity a zdravého životního stylu s vyloučením cigaret.
Veškeré informace a otázky a odpovědi ohledně HPV a možnostech očkování z důvěryhodných a spolehlivých zdrojů najdete na hpv-college.cz.
ELLE & Marianne BRUNCH na téma ,,mluvme o HPV“ přinesl nové informace, zbořil hned několik všeobecných mýtů a dodal odvahu šířit osvětu dál. Týká se to nás všech - našich sester, kamarádek, maminek i dcer, kolegyní, ale také synů, bratrů a partnerů. Objednejte se na prohlídku a nepodceňujte prevenci. Sdílejte toto téma se všemi, třeba pomocí hashtagu #mluvmeoHPV, protože mluvit o HPV už není tabu.
Brunch se konal v krásných prostorách hotelu Andaz Prague a vy se můžete podívat na video z tohoto eventu.
Foto: Adriana Fialová
Video: Filip Jägr