High Cuff – i denim může být na zakázku

 

Zakladatel značky High Cuff, Alexandr Popov, se věnuje velmi unikátní profesi. “Zakázkový denim není v Čechách zatím tak populární, jako ve světě. Třeba během pandemie jsem dostal zakázku na vyšívané denimové roušky, a to přímo z Mexika, kde se nyní trend niche denimu silně rozmohl”, řekl mi Alexandr. “Covid dal módnímu průmyslu silně zabrat, ale na druhou stranu lidé začali přehodnocovat svůj vztah k oblečení. Coby spotřebitelé rychlé módy jsme obětovali dobře padnoucí oblečení za demokratickou cenu. Zapomněli jsme, jak mají třeba takové džíny, které jsou absolutním základem šatníku, správně sedět.”

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Současný trend udržitelnosti je přirozenou reakcí na přesycenost trhu množstvím nekvalitního spotřebního zboží, které zabíjí řemeslnou zručnost, jeho povahu a lidskou individualitu zároveň. V globálním měřítku nemají řemeslníci šanci porazit obří textilní koncerny. Se změnou však můžeme začít alespoň u sebe.

 

Jako krejčí s dlouholetými zkušenostmi prohlašuji, že na masovém trhu je nemožné najít dokonale padnoucí kus oděvu. Šití na zakázku je drahé, ale životnost takového oblečení je několikanásobně delší, a pocit z nošení je úplně jiný.

 

Americký proletářský šik 

Zpočátku se jednalo jen o pracovní oděv, a do každodenního šatníku se džíny přesunuly pouze díky své všestrannosti a pevnosti látky. “Při zkoumání strukturálních detailů džínů si uvědomíte tu absolutní racionalitu, která s trendy nemá nic společného. Kovové nýty například posilovaly nosnost kapsy: dělníci do nich věšeli těžké nástroje, které by jinak vytrhávali kusy látky. To na džínách miluji, každý steh a detail je dokonale promyšlen pro praktický účel. Dnes už nejsou džíny oblečením pro farmáře nebo stěhováky, je to hybrid funkční uniformy a módy. Líbí se mi proto jeho definice coby 'amerického, proletářského šiku'.” 

Je to ironické, ale nejlepšími výrobci denimu na světě jsou Japonci. Svou touhou po perfekcionismu dovedli kvalitativní parametry látky k dokonalosti. "Vyrábí se na starých strojích, takže pruh látky je úzký, a okraj není potřeba opracovávat overlockem (pozn. redaktorky: speciální strojový steh, který začišťuje švy). Takový nestřižený lem džínoviny, tzv. selvege, může být použit k přesnému určení hodnoty vašich džínů. Práce s japonským syrovým denimem je velmi tvrdá, mužská záležitost; materiál má totiž velmi komplexní charakter. A jak krásně stárne! Žádné umělé oděrky ani chemické zabarvení se nemohou rovnat vráskám času na vysoce kvalitním, surovém denimu. Džíny vyrobené na zakázku z této látky jsou nejen známkou dobrého vkusu, ale také maximálním projevem individuality. Nemluvě o tom, že každý rok opotřebení jim přidává raritní vintage hodnotu. Pro sběratele denimu takové věci mají vysokou cenu."

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

(Nejen) džíny na zakázku

Džíny šité na míru nejen perfektně sednou, ale jsou kusem na celý život. Během let nošení totiž získávají anatomickou paměť majitelovy postavy, jeho životního stylu a pohybových zvyků. Teplotní změny v okolí a reakce s tělem jim následně dodávají vizuální efekt opotřebení tzv. fade, který jim dodává jiskru syrovosti. “Praxe předchozích let nám poukázala na jistou křehkost trendů. Lidé se postupně zbavují laciných kusů ze svého šatníku, a preferují něco univerzálního, co podtrhne jejich osobitý, každodenní styl bez potřeby neustálého obměňování.” řekl Alexandr. 

Klienti si mohou sestavit celý produkt od A do Z. "Není to jen o výběru barvy. Můžete si podle sebe vytvořit všechny detaily jako druh a podšívku kapes, poutka, směr, barvu i tloušťku švů, až po speciální kování a zapínání. To se týká nejen kalhot, ale i bund, overalů nebo zástěr, které poslední dobou nabírají na popularitě díky barbershopům. Za pomoci speciálních strojů, které mi trvalo získat celou věčnost, umím vyrobit i unikátní výšivku, jako třeba iniciály na kapsách, logo klubu či kapely.”  

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Denim klub  

Alexandr říká, že fanoušků vintage denimu, kteří se profesionálně věnují analýze materiálu a střihu je spoustu. V Amsterodamu dokonce existuje celá škola denimu (Jean School), která se specializuje na střihy, materiály a technologické inovace v tomto segmentu. Je nespočet webů, které se věnují historii zpracování a konstrukce tohoto materiálu, ale dokonce i technickým parametrům šicích strojů z různých období. V tuto chvíli však zatím neexistuje jednotná platforma, kde by bylo možné spojit mistry tayloringu, a zároveň klienty. “Byl by to skvělý způsob konfrontace masového trhu. Zákazník by si sám vybral z obrovského množství, které by platforma mohla nabídnout, jelikož specialistů na denim je ve světě opravdu mnoho. Podnítilo by to i větší konkurenci mezi krejčími, čímž by se zlepšila jejich profesionální kondice. Zní to idealisticky, ale věřím, že ruční práce budou rok od roku žádanější. A to ve všech oblastech.”, řekl Alexandr.  

Denim ateliér High Cuff 
28. pluku 458/7,
Praha 10-Vršovice

High Cuff:
Mohlo by se vám líbit

JAKUBPATKA - Together We Stand, Divided We Fall

Sloveská značka představila svou kolekci na jaro/léto 2022, v rámci které spolupracovala s Dr.Martens.
elle.cz

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24