Vytvářet nové příběhy
Kromě toho, že je kolekce Jany Vaterkové Ťapaj půvabná, je také odkazem na region severní Oravy, odkud návrhářka pochází. Jana si dala za cíl zmapovat tamní architekturu a veřejný prostor a inspirovala se místní řemeslnou tradicí. „Záměrem projektu není setrvávat v minulosti, ale inovovat a vytvářet díla, která budou mít svou vlastní identitu. Při tvorbě nejde jen o reflexi historie, ale o vytváření nových příběhů, které jsou originální a osobní,“ vysvětluje Jana.
Spojení minulosti se součastností
Pro Janu je práce s textiliemi víc než návrh oděvů. Je to budování mostů mezi generacemi a propojování minulosti se současností. Projekt je dle návrhářky uměleckým jazykem, který lidem umožňuje nejen nosit oděvy, ale také vyjádřit své kulturní dědictví. „Snaha o udržitelnost nekončí pouze u používání lokálních materiálů. Vytvářím trvalý odkaz komunitního ducha, podporuji spolupráci a spřádám umělecký příběh, který sjednocuje jednotlivce i vesnice.“ Její práce se neomezuje na svět módy, ale funguje jako kulturní vyjádření, které odolává času.
Ryze ženská kooperace
V této kolekci Jana pracuje nejen s lokálními materiály, ale také s místními tvůrci. Potisk textilií vznikl ve spolupráci s malířkou Helen Tóth a šperky k modelům vytvořila Magdaléna Šťastníková. Design bot má na svědomí Zuzana Šerbák a Ester Turečková a za zachycení kolekce i její atmosféry je zodpovědná fotografka Jana Budaiová.
- Zdroj článku:
Autorský článek, archiv Jany Vaterkové Ťapaj