Zatímco Christian Dior sevřel pas nositelek v siluetě New Look, Cristóbal Balenciaga v 50. letech 20. století aktualizoval moderní siluetu tak, jak ji vidí on, když přidal širokou strukturu ramen spolu s pokleslým pasem. Ta s Diorovou siluetou kontrastovala v pomyslném protikladu. V prosazování transformace dámské módy pokračoval v letech šedesátých, mimo jiné používáním různých látek, včetně odvážných a těžkých objemných materiálů. Jeho návrhy si získaly celosvětovou pozornost, když je modeloval podle svých slavných klientů, mezi které se řadila třeba herečka Ava Gardener či první dáma Jackie Kennedy. A když v roce 1960 vytvořil šaty pro Fabiolu de Mora y Aragón, provdávající se za belgického krále, ohromil jejich střihem a okouzlující jednoduchostí módní svět.
Britský módní fotograf Cecil Beaton ho nazval „Picassem módního světa“ a právem je považován za jednoho z nejvýznamnějších návrhářů 20. století. Jeho umění ovlivňuje svět módy již více než 100 let. Především chtěl, aby za něj mluvily jeho oděvy. Neúnavný dříč, perfekcionista a zakladatel eponymní značky Balenciaga byl vzorem mnohým návrhářům, kteří převzali štafetu v módním průmyslu po něm. Koluje však zakladatelova vize a vášeň pro krejčovinu stále v žilách dnes světoznámé a hype značky?
Když v roce 1968 Balenciaga zavřel brány svého krejčovského domu, věřil, že móda se ubírá jiným směrem a tempem, kterému už nestačí. Módní domy Dior a Chanel se začaly zaměřovat na konfekci, kam módní průmysl podle všeho směřoval. Balenciagova precizní couture již nadále nebyla nejsilnějším prodejním artiklem. Ti, kteří značku znají takovou, jaká je nyní, mohou mít pocit, že jde o nový brand, který je na módní scéně sotva pár let. Když byl v roce 2015 gruzínský návrhář Demna Gvasalia jmenován kreativním ředitelem Balenciaga, navázal na mistra haute couture a pokusil se oživit prvky základního DNA značky. Práce Gvasalii, podobně jako kdysi Balenciagova, je prodchnuta vášní pro couture s moderním nádechem. Nadaný návrhář navíc tvrdí, že couture má budoucnost a bude opět hnací silou v módě.
V červenci minulého roku poprvé po 53 letech představila Balenciaga linii haute couture modelů. Gvasalia tak navázal tam, kde před lety zakladatel slavné značky skončil. Postaral se zároveň o to, aby se v kolekci objevil i kus originální tvorby Cristóbala Balenciagy – volba padla na bílé svatební šaty, podobné těm z kolekce zesnulého zakladatele z roku 1967.
Balenciaga je dnes jednou z nejuznávanějších značek v oboru a odkaz jejího zakladatele pokračuje, protože módní dům, který vybudoval, překonává i módní bariéry dneška. Můžeme tedy říct, že i když se současné hype doplňky a siluety módního domu mohou zdát na míle vzdálené od těch, které před tolika lety nadefinoval Cristóbal Balenciaga, má značka slibně nakročeno v nadějné zítřky s prvky nostalgie po starých dobrých couture časech.