Herečka Zoë Kravitz učinila v roce 2019 na každoročním večírku Vanity Fair Oscars velký poprask, když kráčela po červeném koberci v tenké síťované podprsence a nízko posazené černé sukni Saint Laurent. Síťovaná podprsenka pocházela z dílny Tiffany & Co. a nešlo o jen tak ledajaký kousek, ale o sběratelskou záležitost z dob vlády designérky šperků Elsy Peretti.
Vyrobena byla z 18karátového zlata a její hodnota byla vyčíslena na neuvěřitelných 24 000 dolarů. Jako doplněk měla pět platinových náramků a tři prsteny, které byly posety diamanty. Vše na drobounké herečce hlásalo: více je více! S ohledem na sofistikovaný smysl pro detail, ovšemže. A k tomu nechť jsou nápomocny všechny podoby šperků zdobících tělo. Jejich sílu znala již Paris Hilton, když v nultých létech zdobila řetízky své teplákové soupravy od Juicy Couture, a zná je i každá milovnice estetiky Coco Chanel. Mnoho podob, mnoho způsobů, vybere si každý. Pokud jste s Body Jewelry ještě neměli tu čest, věnujte jim pozornost nyní!
Návrat k oslavnému maximalistickému pojetí módy si žádá ještě více doplňků, lesku a třpytu. Na toto konto se módní trendesetteři odebírají ke studiu přehlídek z devadesátých let i zkoumání módních vizí, kterými svět obohatila Virginie Viard či designér Paco Rabanne. Vzpomeňme si jen na ikonickou přehlídku Spring/Summer z roku 1995, kdy molo zdobily Naomi Campbell, Claudia Schiffer či Eva Herzigová, bikiny ověšené řetízky s přívěsky a korály. Karl Lagerfeld se tehdy postaral o nezapomenutelnou módní podívanou, která přetrvává módní inspirací i bezmála třicet let poté. Současná kreativní ředitelka je významnou propagátorkou zlatých pásků a třpytivé bižuterie, které zdobí částečně odhalená těla či tvídové komplety nejedné modelky v každé další sezóně.
Další, kdo stírá hranice mezi šperky a oblečením, je bezpochyby módní mág Paco Rabanne. Španělský návrhář se do historie odívání zapsal především svou nenositelnou kolekcí Twelve Unwearable Dresses z roku 1966, jeho nejikoničtějším objevem jsou bezesporu šaty vyrobené z vinylových disků či kovových plíšků, spojovaných dohromady kovovými drátky a kroužky, které jsou v různých obměnách módní značkou produkovány dodnes.Jeho metalické oděvy jsou ukázkou nositelných uměleckých šperků, které inspirovaly celou řadu dalších návrhářů, kteří si se šperkem coby kusem oděvu ve svých kolekcích pohrávají.
A bezpochyby aktuálně nejodvážnější značkou vytvářející nositelné šperky je newyorská značka Area. Brand, který založili designéři Piotrek Panszczyk a Beckett Fogg v roce 2014, se za poměrně krátkou dobu své existence vypracoval až na červený koberec Oscarů a slavné schody Met Gala, nešetříc při tom záplavou kamínků a řetízků zdobící těla nositelek. Kolekce jsou plné řemeslně zpracovaných aplikací v podobě motýlích brýlí zdobených barevnými kamínky, řetízkových šatů i skulpturálních šatů. Možná si na kousky Area netroufne každý, ale jako zdroj inspirace poslouží dokonale.
Zdroj: Refinery29, ELLE