Co má Sharon Stone společného s českou umělkyní Toybox? Obě byly v dětství zneužity blízkým rodinným příslušníkem. Obě dokázaly svůj hrůzný zážitek překonat a veřejně o něm promluvit. Sharon Stone v právě vydané autobiografii Beauty of Living Twice popisuje, že ji za pomoci vlastní babičky z matčiny strany zneužíval společně se sestrou jejich děda. Od batolecího věku.
Obrátil se vám právě teď žaludek? Většina z nás si totiž jako sexuálního predátora představí buď upoceného devianta na internetu nebo zvrhlíka v křoví. Odborníci hovoří o tom, že v drtivých počtech případů dítě zneužije někdo, komu rodina důvěřuje, kde by to nikoho ani nenapadlo. Sharon Stone vypadá jako silná, ambiciózní, sebevědomá žena, přesto tento šílený zážitek, kdy ji příbuzný osahával už od batolecího věku, výrazně poškodil její intimní vztahy i způsob, jakým pak později pohlížela na své tělo.
Výtvarnice Toybox si zase podle svých slov připadala „špinavá a zneužití nikdy nepřestalo formovat její život", prohlásila v rozhovoru pro A2larm.cz. Sharon Stone sice ve svých čerstvě vydaných vzpomínkách píše, že je hrdá na své jizvy, které tvoří její osobitost, ale určitě by bylo lepší, kdyby ji nic takového nepotkalo. Mimo jiné v knize herečka vzpomíná na to, jak na ni byl vyvíjen tlak, aby pro „záchranu filmu" měla sex se svým kolegou. Nebo jak nenávidí slavnou scénu z filmu „Základní instinkt", kde jí režisér snímku Paula Verhoeven sliboval, že nebude nic vidět. Sharon poté málem omdlela, když při projekci uviděla záběr přímo na svou vagínu.
Dokonce i samotná Oprah, která paradoxně je také obětí sexuálního zneužívání v dětství, prohlásila o vzpomínkách Sharon Stone, že jsou „brutální". Třiašedesátiletá herečka ale nenapsala knihu proto, aby kohokoliv šokovala. Chtěla, aby pro ní psaní, kterému se věnovala od začátku pandemie, zafungovalo jako psychoterapie. Aby se dokázala se vší tou tíhou, kterou zažila, vyrovnat.
Žijeme v éře skandálních odhalení, která s sebou odkrývají spousta bolesti. Celebrity se nebojí být křehké a zranitelné, podělit se se svým traumatem není znak slabosti, ale síly. Takové gesto přináší nejen nové sledující na sociálních sítích, ale také inspiruje účastníky stejného osudy, aby také dokázali promluvit.
Kam se obrátit, pokud jste vy nebo blízká osoba oběti sexuálního zneužívání?
V případě, že se jedná o děti, doporučujeme jednoznačně Dětské krizové centrum a centrum Locika, která se zaměřuje na nejmladší oběti domácího násilí.
Jste dospělá osoba, která se vyrovnává s následky sexuálního zneužívání v dětství? Nebojte se promluvit, byť anonymně nalince krizové intervence, kde vám pomohou uspořádat si myšlenky a začít své trauma léčit.