Na tom, jak dobře jste na pracovní pohovor připraveni, teď záleží více než dřív. Spousta z nich probíhá on-line, kde je mnohem těžší zazářit a nechat působit své přirozené kouzlo osobnosti. Přitom v době, kdy mnoho lidí mění nebo je nuceno změnit obor, může to, jak na HR manažera nebo svého budoucího šéfa působíte, být mnohem důležitější, než jaké máte předchozí zkušenosti.
Proto mějte vždy na paměti, že byste neměli jen sedět a soustředit se, na co se vás ptají, ale měli byste projevit zájem a snažit se o dialog. Jde přitom nejen o to, abyste působili komunikativně nebo ukázali, že vás pracovní pozice i firma samotná zajímá. Stejně důležité je svými otázkami zjistit, co by vás po přijetí v nové práci čekalo, a jestli jde o nabídku odpovídající vašim představám. Samozřejmě že pokud jste práci ztratili, budete rádi za cokoli, ale pokud práci měníte dobrovolně, nebo si můžete dovolit rovnou přemýšlet dlouhodobě a hledat něco, kde budete spokojeni.
Ještě než se inspirujete následujícími otázkami, je dobré si o firmě, kam se hlásíte, něco zjistit, a své dotazy samozřejmě také přizpůsobit jak konkrétní pozici, tak i svým představám.
Zjistěte, jak vám to šlo
Zodpověděla jsem všechny vaše otázky? Je něco, proč pochybujete, že se na tu pozici hodím? - Ještě než se začnete ptát vy, ujistěte se, že v HR manažerovi nezůstala žádná pochybnost, nebo že něco nepochopil špatně. Touto otázkou ho možná i donutíte, aby vám dal nějaký feedback a zhodnotil, jak vás vnímá.
Zajímejte se o firmu
Jaké problémy teď vaše firma řeší? S jakými výzvami se potýká? A jak na to reaguje vaše oddělení? - Jednak prokážete zájem o to, co firma dělá, ale také se připravíte na to, co by vás mohlo čekat, případně i zjistíte, jak pružně dokáže tahle společnost řešit problémy.
Jaké má vaše firma cíle? - Položte tuto otázku, pokud se dostanete k pohovoru s jejím šéfem nebo šéfem konkrétního oddělení. Můžete si na tom krásně vyzkoušejte, jak inspirující dokáže vedení společnosti být. Zároveň zjistíte, zda mají i jiné zájmy než jen zvyšovat zisk.
Jaká je tady firemní kultura? Co se vám osobně líbí na práci tady? Jaký typ lidí v této firmě obvykle uspěje? - Zjistěte něco osobního, odhalte, jaké tu panují zvyky a mezilidské vztahy. Leccos se tak dozvíte i o celkové filozofii společnosti.
Ujasněte si pracovní náplň
S kým budu v kontaktu? Komu budu reportovat? Kdo bude můj přímý nadřízený? - Tohle vám dává šanci připravit se na případné další kolo pohovoru, ale také na samotný nástup do práce. Zároveň si ujasníte, jak velký bude tým, nebo s kým vším si budete muset schvalovat dílčí kroky.
Co je na této pozici nejtěžší? - Samozřejmě nikdo neví, co bude nejtěžší zrovna pro vás, ale tím, že váš protějšek vyjádří svůj názor, vy zjistíte, čemu přikládá nejvyšší váhu. Potom víte, na co se soustředit, případně kterou ze svých schopností ještě zdůraznit v další fázi pohovoru. Částečně s tímhle souvisí i stará dobrá otázka, proč odešel člověk, který tu pozici zastával před vámi.
Když si mě vyberete, co mě čeká v nejbližší době? - Tím se krásně dostanete ke konkrétním věcem a úkolem. Ověříte si, co z toho ovládáte, a co je třeba se ještě naučit. A také budete hned vědět, jestli vás to bude bavit. Manažer ale zároveň získá pocit, že se chcete opravdu dobře připravit a ihned zapojit do práce.
Nebojte se být osobní
Co byl ten nejlepší projekt, na jakém jste se v této firmě podílel? - Opět se možná dostanete trochu dál, než je jen popis jednoho projektu. Minimálně zjistíte, jak projekt, o kterém jste četli v médiích, probíhal z druhé strany. Pokud jste o projektu slyšeli nebo četli, rozhodně to zmiňte a položte doplňující otázku - i tím, že jste v obraze, zabodujete.
Jak vypadá váš běžný pracovní den? - Aneb ověřte si výše zmíněná slova o firemní kultuře v praxi.
Kde se vidíte za pět let? - Když na pohovoru dostanete jednu z nejpříšernějších a nejohranějších otázek, nebojte se odpovědět: „A vy?“ Zvlášť pokud mluvíte se svým budoucím šéfem. Ověříte si, zda se vaše představy o budoucnosti někde protnou.