Spojené státy i Austrálie hlásí rekordní počty lidí, kteří dávají výpověď, protože jsou v práci nespokojení. Cítíte to podobně? Vyzkoušejte následující tipy a najděte ve své stávající práci výhody, které jste tam dosud neviděli, nebo si alespoň zpříjemněte čas, než si najdete něco prokazatelně lepšího.
1) Akce a reakce
Na rozjezd se naučte drobnost, která vám pomůže dobře zanalyzovat, co vám v práci vadí, proč a co byste s tím mohli dělat. „Zkuste si vzít papír a napsat si dva souběžné seznamy. Do prvního sloupce si napište věci a situace, které vás ve vaší práci štvou. Do druhého sloupečku si pak napište nějakou alternativní reakci, jak jste se v ten moment mohli zachovat, místo aby vás ta věc vytočila nebo jste se kvůli ní cítili špatně,“ radí autorka knihy Don’t Call it Quits Shana Lebowitz Gaynor. Může to být bezprostřední reakce, o které si teď myslíte, že by vám tehdy pomohla dosáhnout svého, mávnutí rukou, protože víte, že je lepší se tím nezabývat, nebo třeba nějaká aktivita, které se můžete věnovat raději, než abyste se dohadovali s klienty či kolegou.
2) Převezměte zodpovědnost
Pokud nejste spokojení, nejhorší je nedělat nic a jen čekat, zda se to nezlepší. Samo se totiž většinou nestane vůbec nic, jen se vaše nechuť bude prohlubovat. Ještě než vyvrcholí tím, že dáte výpověď, případně ji dostanete, protože když nesnášíte svoji práci, jen málokdy máte perfektní výsledky, zkuste to změnit. Zamyslete se, co by váš stávající job měl mít, aby vám přinášel radost, a zkuste najít cestu, jak toho dosáhnout. Pokud si s konkrétními kroky nevíte rady, najděte si mentora. Nemusí to nutně být profesionální kouč, ale třeba jen zkušenější kamarád, známý či příbuzný, ale klidně i váš šéf nebo někdo z vedení vaší firmy, komu můžete důvěřovat a koho si vážíte.
3) Zjistěte, co vás baví
I ta nejnudnější práce má nějakou část, která vás baví. Někdo si užívá komunikaci se zákazníkem, někdo má rád tiché vyplňování tabulek, přípravu prezentací, organizování práce nebo eventů… Zjistěte, ve kterých chvílích vám vaše práce zase tolik nevadí, a zkuste se právě této činnosti věnovat víc. Zřejmě to nepůjde bez toho, aniž byste to probrali se šéfem a nějak si v týmu přerozdělili činnost nebo kompetence, ale ani to není nemožné. Zkuste to už jen proto, ať víte, že jste udělali maximum.
4) Zkuste něco nového
Určitě existuje něco, co můžete v práci dělat jinak. Zkuste jiné postupy práce, jiná řešení, dejte si nové cíle. Naučte se něco nového. Vzdělávání ve vašem oboru vám může otevřít nové obzory a jiný způsob, jak se na svoji práci dívat, i jak ji vykonávat. Můžete také třeba změnit pracovní prostředí, pokud to jde, což může znamenat, že si jinak vyzdobíte stávající pracovní místo, ale i to, že zkusíte pracovat jinde. Doma, v kavárně, na cestách, nebo se třeba jen na chvíli zavřete do zasedačky, kde budete jen vy a nikdo vás nebude rušit.
5) Najděte si jinou zábavu
V posledních desetiletích žije celá společnost v přesvědčení, že práce je v našem životě to hlavní a nejdůležitější. Zabírá nám přece tolik času. Ale je to opravdu tak? Není právě v tom ten problém? Neměla by být práce jen další součástí našeho života, stejně jako třeba zábava nebo spánek? Zkuste ji tak začít vnímat a najděte si jiné věci, které vás maximálně naplňují ve volném čase. Může to být sport, vaření, můžete se třeba někam přihlásit jako dobrovolník a pomáhat třeba v domově pro seniory, nebo psím útulku. Případně se přihlaste do nějakého kurzu a naučte se něco úplně nového. Přinese vám to čerstvou radost do života, kterou si začnete nosit i do své nudné práce, a ta se možná konečně bude zdát o něco snesitelnější.
Zdroj: businessinsider.com, fastcompany.com