1. Považujete za samozřejmost, aby všichni dostali stejné příležitosti
Vzdělání, práce, rozhodování o svém životě. Přijde vám samozřejmé, aby všichni jedinci se stejnými předpoklady dostali totožnou příležitost získat vysněné pracovní místo? V realitě to však tak jednoduché není. Na pracovních pohovorech se zaměstnavatelé nezřídka ptají, jestli mají uchazeči rodiny, nebo zda je plánují založit. Taková otázka sice padnout nesmí, často ale na mladé ženy směřuje. Zatímco u kandidáta-muže vzbuzuje rodina pocity spolehlivosti a zázemí, u ženy se naopak očekává, že v případě nemoci bude s dětmi doma právě ona a pracovní nasazení tím utrpí. Pozice, pro kterou má žena stejný, někdy i větší předpoklad, pak připadne muži. Pokud vám přijde, že by se něco takového v roce 2023 nemělo dít, pak souzníte se základy feminismu.
Zdá se vám hodnocení podobného aspektu u přístupu ke vzdělání už zcela absurdní a mimo naši dobu i geografickou polohu? Pro spoustu zemí je to však každodenní realita. A nebýt hnutí za ženská práva, ani v České republice by rovné příležitosti ke vzdělání nebyly takovou samozřejmostí, s jakou ho díky feminismu bereme dnes. Ruku v ruce s profesním životem a vzděláním jsou z genderového hlediska posuzovány i další aspekty každodenního života, jako jsou záliby nebo způsoby trávení volného času. I jejich dělení na „mužské“ a „ženské“ aktivity shledává feminismus irelevantním.
2. Očekávané představy o ženství a mužství vám přijdou limitující
Muži mají být racionální a ženy zase emocionální? A co když žena tolik věcí neprožívá a muž je neustále naměkko? Uměle přiřazené charakteristiky žen a mužů, známé jako genderové stereotypy, vytvářejí z obou genderů homogenní skupiny se stejnými rysy. Patří mezi ně nechvalně známé opozice jako citlivost/racionalita, přívětivost/chlad, rodinná sféra/veřejná kariéra. Pokud nezapadáte do vaší genderové škatulky, můžou vás překvapit pocity, že je ve vás něco špatně, a to i přesto, že si jste vědomi sociálně vykonstruovaného původu daných charakteristik.
Nemusí se přitom jednat výrazné stereotypy, kterým se jednoduše zasmějete, jako je submisivní hospodyňka vs. dominantní kariérista. Genderové stereotypy jsou ve společnosti natolik zažité, že můžou vyvolávat tlak i bez toho, abyste rozpoznali jeho původ. Stačí být v situaci, kdy neplánujete mít děti a okolí se vás ptá na založení rodiny, jako by to byla jediná správná cesta, kterou se však nevydáváte. Není vám to příjemné, i když si za rozhodnutím stojíte? Jedná se o zcela relevantní pocity. Zakořeněnost stereotypů jde totiž daleko za „pouhý“ omezující aspekt. Umí rychle vyvolat pochybné pocity o sobě samých - když nejste jako žena dostatečně citlivá, empatická, nebo netoužíte po dětech. To samé ale platí i pro muže, kterými hýbou emoce více než pověstná chladná racionalita, nebo dokonce ukápnou slzu. Přijde-li vám limitující či dokonce alarmující přiřazovat lidem „typické“ vlastnosti a považovat je za vrozené, pak souzníte s idejemi feminismu.
3. Myslíte si, že by si měl každý dělat, co chce
Myslíte si, že feminismus nabádá ženy k nenávisti mužů a k preferenci kariéry před rodinným životem? Omyl. Feminismus naopak usiluje o to, aby si každý mohl žít život jen podle sebe, přičemž jediným relevantním faktorem jsou vlastní pocity, sny a priority. Ať už jste se našli v profesní dráze, která vás naprosto naplňuje, nebo milujete péči o rodinu, jíž plánujete zvětšovat a zůstat jen v jejím obklopení, je to čistě jen na vás.
Feminismus usiluje o odstranění společenských nátlaků, které určují lidské vlastnosti, touhy, potenciál a životní cestu na základě pohlaví. Cílem je rozbít všechny sociálně vytvořené charakteristiky a osvobodit ženy i muže od přednastavených rolí, které je „nutné“ splnit pro plnohodnotnou reprezentaci svého genderu. Myslíte si, že by si měl každý dělat, co chce, nelimitovat svou vlastní osobnost a nenechat si diktovat, jak vidět okolní svět a žít svůj vlastní život? Vítejte mezi zastánci feminismu. Čekali jsme na vás.