Pandemie napáchala mnoho škod, narušený spánek je jednou z nich. Možná zíráte večer příliš dlouho do mobilu, jste úzkostliví nebo přehlcení. Pak ležíte na posteli, zíráte do prázdna a počítáte ovečky, jen abyste se vrátili ke scrollování na Instagramu. Usínáte u videí na Tik-Toku, kde si mládež vaří špagety. Ráno se budíte unavení, chcete se schovat pod polštář a splynout s dekou.
Zachrání vás vědecká metoda, které se jmenuje „cognitive shuffle", což můžeme volně přeložit jako „vědomé vypnutí". Spočívá v práci s vizualizací, která vás uklidní a naladí mozek do těch správných vln, díky kterým usnete jako nemluvně. Jediné, co potřebujete je vědět, jak na to a dát této aktivitě čas a trpělivost.
Za prvé, vyberte si jakékoliv písmeno z abecedy, pak si představte slovo, které začíná na toto písmeno. Mělo by být pocitově neutrální a skládat se alespoň z pěti písmen. Pomalu ono slovo v duchu vyslabikujte. Řekněme, že jste si vybrali písmeno „M" a slovo „město". Nyní potřebujete najít tolik slov od „M", kolik obsahuje slovo „město", tedy pět. Jakmile vyčerpáte počet slov od „M", přesuňte se ke slovům od „E", protože se jedná o další písmeno (Ě není počáteční písmeno). Během 15 minut myšlenkových hrátek byste měli spát opravdu tvrdě.
Proč funguje zrovna výše uvedená metoda? Mozek zabavíte hledáním slov, ale nestimulujete, protože nemá o pojmech dostatek informací. Místo toho, abychom se stresovali úzkostnými myšlenkami, se soustředíme na něco jiného, neutrálního. Postup nás uvolní a můžeme klidně spát. Nejnáročnější momenty dne, které si máme ve zvyku rekapitulovat právě před spaním, stejně tak jako naše strachy, nedostanou díky vědomému vypnutí šanci.