Svět bez kouře: Iniciativa, která šíří osvětu i inspiraci

Vize budoucnosti bez kouře nadchla například Maxima Velčovského. „Právě proto, že iniciativa Svět bez kouře je zaměřená na osvětu o škodlivosti cigaretového kouře, jsem se rozhodl, že se k projektu připojím a pokusím se tuto vizi ztvárnit po svém,“ říká špičkový umělec. Jeho instalace s názvem Tady se to může stát má podobu abstraktního nápisu vystupujícího ze země a byla poprvé k vidění již letos v létě na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.

Instalace Maxima Velčovského tady se to může stát

Boris Klimek & jeho náhled do budoucnosti, kde popelníky představují staré vykopávky

Dalším umělcem, jehož myšlenka iniciativy oslovila, byl slovenský designér Boris Klimek. Ten pro iniciativu Svět bez kouře představil „jakýsi symbolický náhled do budoucnosti a archeologický objev, který v dané době prezentují vykopávky objektů zvaných popelníky.“

Průsvitnost a čistota šatů Zuzany Kubíčkové

Módní návrhářka Zuzana Kubíčková (níže na fotografii) zase vytvořila model, jímž zobrazila svou vlastní vizi budoucnosti bez kouře v podobě šatů.„Stříbřitý třpyt těchto šatů z látky pošité drobnými lesklými flitry a jejich fluidita mi evokuje budoucnost, zatímco částečná průsvitnost a lehkost šatů je mou představou světa bez cigaretového kouře,“ dodala návhrhářka k modelu, jež se také stal součástí její kolekce Couture 2021.

Svět bez kouře

Svět bez kouře má svoji virtuální tvář, ale cílí na skutečný život

Svět bez kouře je iniciativa společnosti Philip Morris zaměřená na osvětu o škodlivosti kouření. Cílem je přiblížit dospělým kuřákům a jejich blízkým výzkum a vědu stojící za moderními bezdýmnými nikotinovými alternativami, které pomáhají zlepšit kvalitu života cestou odstranění cigaretového kouře. U bezdýmných alternativ, které tabák nebo tekutou náplň nahřívají, totiž vzniká pouze aerosol, který obsahuje významně méně škodlivých látek než cigaretový kouř.

A co obsahovala samotná laboratoř Svět bez kouře představená na letošním Designbloku? Návštěvníci se v ní seznámili s hlavními fakty o nikotinu, stejně jako s principy fungování moderních bezdýmných alternativ ke klasickým cigaretám a s rozdíly mezi nimi — a u toho je odborně provázel profesor Dohořel, fiktivní postava vytvořená pomocí technologie motion capture, při níž se zaznamenává pohyb těla a hlavy člověka včetně jeho mimiky. Odnášeli si domů tak nejen spoustu podnětů, ale i nové znalosti. A co vy? Brali byste také Svět bez kouře?

Měření

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24