Velká radost. A studená sprcha
Byl to fenomenální večer. Španělský ženský fotbalový tým porazil ve finále mistrovství světa Australanky a poprvé v historii získal pohár fotbalových světových šampionek. Na hřišti v Sydney propukly mohutné oslavy a během přebírání trofeje hráčkám gratuloval také samotný šéf španělské fotbalové federace Luis Rubiales. Všechny členky španělského týmu postupně objal a políbil na tvář. Když přišla řada na nejlepší střelkyni španělského týmu Jennifer Hermoso, vtiskl jí funkcionář polibek přímo na rty. Zatímco na hřišti Hermoso nechala jeho čin bez reakce, na svém Instagramu si později postěžovala, že jí to nebylo příjemné. A odjistila bombu.
Kauza s vlastním životem
Možná ani sama Hermoso netušila, jakou aféru svým postěžováním rozpoutá. Později v oficiálním prohlášení španělské federace uvedla: „Bylo to zcela spontánní oboustranné gesto, ke kterému došlo vzhledem k naší velké radosti z vítězství. S panem prezidentem máme skvělý vztah. Jeho chování k nám všem bylo v pořádku a šlo o přirozené gesto náklonnosti a vděčnosti,“ uvedla nejlepší španělská střelkyně. Dodala, že si tým touto událostí rozhodně nenechá zkazit radost z vítězství. Jenže kauza mezitím začala žít svým vlastním životem.
Španělsko se bouří
Španělská ministryně pro rovnost Irene Montero chování předsedy fotbalového svazu odsoudila. „Člověk by neměl předpokládat, že políbit někoho bez souhlasu je něco, co se prostě dělá,“ uvedla na sociální síti X. „Je to forma sexuálního násilí, kterou my ženy trpíme každý den, která byla dosud neviditelná, ale kterou nesmíme přijmout za normu. Důležitý je souhlas. Jen ano znamená ano,“ poznamenala. Do kauzy se vmísil i zbytek španělské vlády a zahájil soudní řízení s cílem pozastavit Rubialesovi výkon funkce. FIFA mu zakázala národní a mezinárodní fotbalovou činnost. Španělské fotbalistky odmítají hrát, dokud nebude Rubiales odvolán. Mužští fotbalisté Sevilly nastupují s dresy s nápisem #SeAcabó neboli #Je konec a hráči FC Cádiz na trávníku před zápasem roztahují transparent s nápisem „Todos Somos Jenni“, tedy „Všichni jsme Jenni“. V zemi se pořádají demonstrace.Rubialesova matka se zavřela v kostele a drží zde protestní hladovku. A i sama Hermoso změnila názor. Tentokrát žádá pro Rubialese exemplární trest.
Když dva dělají totéž...
Rubiales se omluvil a své jednání se snažil ospravedlnit: „Byl to spontánní polibek. Vzájemný, euforický a konsenzuální. To je klíčové. Dobrovolný letmý polibek skutečně stačí na to, abych odsud letěl?“ Rubialesovi zastánci také upozorňují na dvojí metr této kauzy. V roce 2010 po vítězství Španělů na fotbalovém mistrovství světa španělský brankář Iker Casillas před televizními kamerami spontánně políbil reportérku Saru Carbonero, která byla zároveň jeho partnerkou. Pro podporovatele Rubialese jde o stejné euforické gesto. Podle jeho odpůrců to nelze srovnávat, protože Iker a Sara byli partneři, tudíž lze předpokládat, že polibek nebyl nechtěný.
Je to sexismus?
Ve Španělsku jsou ve vnímání problematiky sexuální agrese o kus dále než my. Loni schválili zákon, který upravuje a zpřísňuje problematiku sexuálního obtěžování. Ten jasně říká, že fyzické sblížení musí být odsouhlaseno, jinak se jedná o znásilnění. Je ovšem k zamyšlení, jestli by stejnou vlnu rozruchu a nevole mezi španělskou veřejností vyvolal i opačný scénář. Kdyby například sama Jenni v euforii políbila Rubialese. Také by se pátralo po tom, jestli jí dal k polibku souhlas a řešilo by se, že je to nemístné sexistické chování? Nebo by to bylo bráno jako roztomilé gesto rozjařené fotbalové šampionky?
Výsměch obětem
V českém kontextu, kde jsme ve vnímání těchto věcí stále shovívavější, by se zřejmě příliš neřešil ani jeden z případů. Pohlíželo by se na to jako na projev emocí, které ke sportu patří. Dost pravděpodobně by se to nedostalo dál než na sociální sítě, natož na titulní stránky celostátních deníků a z politiků by tomu věnovala pozornost maximálně Markéta Pekarová Adamová. Otázkou je, jestli i ve Španělsku se plamínek aféry nerozfoukal spíše komentáři všech, kteří se chtěli viditelně postavit na stranu „dobra“ a získat plusové body a jestli si zaslouží tak masivní pozornost. Je možné, že zatímco se španělská společnost soustředí na malý ohýnek, jinde hoří velký požár. Alespoň v Česku tomu tak je. Jako výsměch ženám tu více méně v tichosti plynou případy politika Dominika Feriho a psychiatra Jana Cimického, kteří díky svým slavným jménům, silnému společenskému statusu a velkému sebevědomí odrážejí obvinění žen jako pingpongové míčky. Posilují traumata všech obětí, které mají pocit, že se nikdy spravedlnosti nedovolají a ve společnosti vyvolávají nálady, které z žen dělají vypočítavé hysterky.
Zdroj: Česká televize, wave.rozhlas.cz, seznamzpravy.cz