Necháte se snadno zmanipulovat? Možná je to tím, že neumíte říkat NE

 

Nemusíte přitom být přísní, ani nepříjemní. Stačí opravdu jen drobný rozdíl v tom, jak vyjádříte svůj postoj, abyste ostatním dali najevo, zda je tu prostor k manipulaci, nebo je jasné, že s vámi nehnou.

Tak například: Rozhodli jste se držet „suchý únor“ a celý měsíc si nedat ani kapku alkoholu. Jenže vás čeká večeře s přáteli, kde samozřejmě víno a drinky nebudou chybět. A tak dopředu hlásíte: „Já nemůžu pít.“ Jejich odpověď? „Ale můžeš, proč bys nemohla. Dej si aspoň skleničku, to ti nic neudělá.“

Mohlo by se vám líbit

7 typů chování, které vás brzdí od větších pracovních úspěchů

Nejenže vám ještě nenabídli lepší pozici, ale navíc máte pocit, že si vás v práci dostatečně neváží a jen málokdy vaši snahu ocení? Ještě než se začnete poohlížet jinde, ujistěte se, že vás v úspěchu nebrzdí vaše vlastní zlozvyky. Čemu je tedy lepší se v práci i v přístupu k ní raději vyhnout?
elle.cz

 

Nemůžu dodržet své předsevzetí

Vyjádřili jste totiž svůj záměr způsobem, který naznačuje, že vám to spíš někdo nařídil a vaše předsevzetí není tak úplně dobrovolné. Ostatní přirozeně vidí skulinu, cítí, že tady něco nehraje. A vlastně to s vámi možná i myslí dobře. Chtějí, abyste dělali, co sami chcete. Přitom stačilo říct: „Nepiju.“ Vyjádřili byste tím, že jste se sami rozhodli nepít, protože máte chuť dát si malý detox. Anebo zkrátka jen přemýšlíte, že pro vás alkohol není zase tolik důležitý, abyste kvůli němu museli prožít další den v kocovině.

„Lidé, kteří říkají ‚nepiju‘, své rozhodnutí také dodrží spíš než ti, kdo řeknou ‚nemůžu pít‘,“ dodává David Marquet, někdejší důstojník amerického námořnictva a kapitán jaderné ponorky, který se v současnosti zabývá leadershipem a napsal k tomuto tématu už řadu knih.

 

Naučte se říkat ‚tohle neudělám‘ místo ‚tohle nemůžu dělat‘

 

Stejně to podle něj funguje i ve všech ostatních situacích. Porovnejte si: „Nemůžu jít na tu schůzku.“ Versus: „Nejdu tam.“ Nebo: „Nemůžu si dát čokoládový dort.“ Versus: „Nejím sladké.“ V kterém případě vás ostatní budou spíše přemlouvat, a hlavně – pravděpodobně vás přemluví?

„Naučte se říkat ‚tohle neudělám‘ místo ‚tohle nemůžu dělat‘. Je naprosto v pořádku říct nahlas svůj postoj a držet se ho,“ upozorňuje Marquet. Snaží se tak motivovat k odvaze, díky níž už nebudete mít pocit, že se musíte druhým v podstatě omlouvat za to, že nemáte stejný názor jako oni.

Mohlo by se vám líbit

Pište si deník, zlepšíte si život!

V minulosti bylo zaznamenávání vlastních pocitů, myšlenek a každodenních událostí velmi rozšířené. Lidé neměli mobilní telefony ani sociální sítě, kam by danou fotku okamžitě vystavili. Sdílení našich životů na Instagramu je pro nás denní rutinou. Kdy naposledy jste vzali do ruky tužku a notes a zapsali si svůj den na papír? Víte, že psaní deníku má dokonce své benefity, které můžou pozitivně ovlivnit život?
elle.cz

 

Nejprve přesvědčte sami sebe

Jde sice jen o malý rozdíl, který na první pohled spočívá jen v užití trochu jiných slov, ale někdy je velmi těžké jasně sdělit své stanovisko a nedat prostor k diskusi. Zkuste si to tedy nacvičit malým tréninkem. Pokaždé když vás klidně jen v hlavě napadne, že něco nemůžete udělat („Nemůžu si teď pustit další díl seriálu, musím pracovat.“), hned se sami opravte a vyjádřete situaci jasněji („Teď pracuji, potom se budu dívat na televizi.“).

Mimo jiné tím sami sebe utvrzujete ve svých názorech a rozhodnutích. Nejde totiž jen o to, jak je odkomunikujete druhým, ale i sami sobě. Především vy jim totiž musíte věřit, abyste byli ochotni si za nimi stát a dlouhodobě se jich držet. Teprve potom budete mnohem rozhodnější a razantnější při vysvětlování druhým.

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24