Učili jste se o obrozencích české literatury s radostí? Přiznávám, že mě nikdy neoslovili svými díly nebo způsobem přemýšlení. Podobně působí i figura Boženy Němcové, kterou přibližoval film Babička s nepřekonatelnou Libuší Šafránovou v hlavní roli. I tak zůstala spisovatelka, která je stále jakýmsi ženským symbolem české literatury, pro většinu z nás vzdálená a nepochopená. Film Lenky Wimmerové tuto představu boří, protože ukazuje Němcovou jako osobu z masa a kostí. Donutí vás k Boženě Němcové cítit empatii a děkovat osudu, že můžete žít v naší části světa a v 21. století.
Diskuze o tom, zda bylo správně obsadit Annu Kameníkovou a Aňu Geislerovou do ústřední role Barbory Panklové, později Boženy Němcové, mi připadají zbytečné. Díky nim se můžeme ponořit do postavy, kterou jsme předtím důvěrně znali možná tak z bankovky pěti set koruny. Scénáři, režii a oběma výše zmíněným herečkám vděčíme za to, že touhy Němcové nám nepřipadají jako z archaických dob. Když říká, že musí patřit pouze sama sobě, můžeme se s ní dobře ztotožnit.
Připadá vám dnešní usilování o rovnost mezi pohlavími jako zbytečný výmysl? Podívejte se na film o Boženě Němcové a pochopíte, kolik feministickému hnutí vlastně dlužíme. Nejen, že se oproti nešťastné spisovatelce nemusíme vdávat proti své vůli, ale také dnes máme jako ženy právo na svůj citový život. Talent, chuť poznávat svět a fyzická atraktivita nebyl pro Němcovou dar, ale jistým způsobem prokletí. I přes slávu a obdiv byla byla spíše otrokem společenských konvencí a svého manžela. Vidíme, že zkostnatělé pořádky druhé poloviny 19. století se snažila narušovat, to už jsme možná tušili. Ale dosud se příliš nehovořilo o tom, že Božena Němcová byla obětí domácího násilí.
Mini série režisérky Lenky Wimmerové, a teď pozor, přijde spoiler, ukazuje například opakované znásilnění ze strany manžela. Režisérka přiznává, že se jednalo o fabulaci, ale o tom, že Josef Němec svou výrazně mladší ženu bil existují o i dobové policejní záznamy. Historikové také tvrdí, že když se Němec poprvé přišel do rodiny Panelových se svou nastávající ženou seznámit, hrála si ještě s panenkou. Byla tedy v době sňatku mentálně stále ještě dítětem. Později svobodomyslnou umělkyní, která jednoduše nemohla žít bez lásky. Až budete tvrdit, že hnutí #metoo je přehnané, vzpomeňte si na Boženu Němcovou, která si přála žít o 200 let později.
Znásilnění ze strany partnera dnes zažívá až 38% českých žen (data analýzy pochází z šetření odboru Rovnosti žen a mužů), ale když na televizních obrazovkách vidíme, že se obětí násilí byla i slavná nedotknutelná spisovatelka, pociťujeme zmatek. Aňa Geislerová, která představuje Boženu Němcovou v pozdějších letech, v rámci rozhovoru pro DVTV prohlásila, že si nemůže číst některé komentáře na sociálních sítích. Ty vnímají zálibu Němcové v sexu jako neslučitelnou s postavou obrozenecké hrdinky. I v 21. století nedokážeme přijmout skutečnost, že i ženy mají rády sex.
K mini sérii můžete mít řadu výhrad, někde působí scénář schematicky, jindy pracuje zbytečně s patosem. Neštěstí a úzkost ženy, která byla krásná, stejně jako nadaná a inteligentní, ale na vás bude sálat odevšud.