Máte se dobře? To vám prozradí rtěnka

V roce 2000 se celý svět potýkal s ekonomickou krizí. Lidé začali šetřit na nákupech nemovitostí, omezili dovolené, ženy už nechodily do butiků s tak četnou frekvencí. Jenže právě v těch nelehkých dobách se musely alespoň malinko potěšit. Proto místo do luxusního obchodu s oblečením více mířily do kosmetických rájů, kde ve velkém začaly skupovat rtěnky. Povšiml si toho americký miliardář a zakladatel kosmetické značky Estée Lauder Leonard Lauder, který právě rtěnkový index pojmenoval. 

Mohlo by se vám líbit

Workoholismus jako nebezpečná droga. Zničené vztahy i zdravotní potíže

Workoholismus, alias závislost na práci, patří v dnešní době mezi zcela běžné závislosti, jde totiž o další z následků uspěchané moderní doby. Zatímco někteří lidé se pobýváním v práci snaží vyhnout rodinným či partnerským problémům, jiní si tím snaží pozvednout nízké sebevědomí. Kdy je již bohužel jisté, že často vyzdvihovaná a chválená pracovitost přerostla ve velký problém? Jak se s workoholismem, kvůli kterému si lidé dokážou zničit zdraví i vztahy, vypořádat?
elle.cz

 

Rtěnky nahradily krémy

Podle Laudera vzrostl prodej rtěnek u jeho společnosti o 11 %. Je to logické. Ženy se chtějí líbit. Když se nemohou zahalit do luxusního outfitu, upozorní na sebe alespoň výrazným líčením a nejnápadnější z dekorativní kosmetiky jsou právě rtěnky. Že rtěnkový index funguje, dokázala další recese, která přišla o osm let později. Barevné tyčinky opět začaly mizet z pultů, tržby zaznamenaly dokonce nárůst 22 %.

Kosmetický ukazatel se mohl projevit i v nedávném nelehkém období, kdy jsme utahovali finanční kohoutky, tedy za pandemie. Jenže rtěnkám se postavil nepřítel. Roušky, které znemožňovaly ukázat půvab barvy v plné kráse. Dámy proto musely svoji pozornost zaměřit jinam, a protože i právě kvůli rouškám měly potíže s pletí, začaly více kupovat krémy. „Rtěnkový index byl nahrazen něčím, co bychom mohli nazvat zvláčňujícím indexem,“ přišel výkonný ředitel Estée Lauder Fabrizio Freda s novým kosmetickým ukazatelem. 

 

Mohlo by se vám líbit

Digitální detox? Nutnost dnešní doby

Naše doba je tak uspěchaná a nezaměnitelně spojená s elektronickými zařízeními, že digitální detox se stal naprostým luxusem. Proč je správné se jednou za čas vzdát všech elektronických zařízení, které vlastníme a denně s nimi pracujeme? Jaké benefity tento detox přináší?
elle.cz

 

A co pánové? Ti sází na spodní prádlo

I ve světě mužů lze pozorovat faktory, jež odhalí, zdá má dotyčný hlouběji do kapsy. U pánů hraje hlavní roli spodní prádlo. Jenže zatímco v recesi u dam prodej sledované rtěnky stoupá, muži začínají na spodním prádle šetřit. Toho si všiml už v 70. letech minulého století šéf americké centrální banky Alan Greenspan, který se zabýval i poradenským byznysem. Zjistil, že v době blahobytu prodej spodního prádla stoupá. Jakmile ale přijde krize, pánové začnou na tomto artiklu šetřit.

Zajímavý model v roce 2009, tedy v době krize, otestoval Bill Patterson, analytik společnosti Mintel, jež se zabývá průzkumem trhu. Právě na konci prvního desetiletí prodeje pánského spodního prádla klesly o 2,3 %. „Když si nejste jisti, jestli budete mít dost peněz, nákup nového spodního prádla je poslední věc na světě, kterou uděláte,“ vysvětloval Patterson s tím, že dopad krize pocítily především značky střední cenové skupiny, jako jsou Tommy Hilfiger či Calvin Klein. Spodní prádlo není tolik vidět, a tak muži prý tolik neřeší, zda mají ultranový kousek nebo trend z předchozího roku. 

 

Zdroje: forbes.com, fortunes.com, thefashionlaw.com, theguardian.com

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24