Lucie Neumanová: Mentoring zblízka

Co to vlastně mentoring je? Jde o přirozený způsob předávání a rozvoje nejen odborných zkušeností, ale i soft skills, tedy měkkých dovedností včetně manažerských. Je to profesionální vztah dvou osob založený na důvěře, kdy mentor předává mentorovanému (tomu se říká mentee) zkušenosti a znalosti a může působit jako jeho průvodce v dané oblasti. U nás si mentoring zatím jen pomalu, ale trpělivě buduje své místo na slunci, v zahraničí už patří mezi stálice, bez kterých se ve své kariéře neobejdete.    

Lucie Neumanová spoluzaložila networkingovou platformu Femme Palette, která pomáhá ženám všech profesí s kariérním rozvojem, a mentoring zná důkladně z obou stran. „Poprvé jsem se s ním setkala, když jsem se rozhodla změnit kariéru a přejít z marketingu do UX designu. Spojila jsem se se svými kolegy designéry a ptala jsem se jich na jejich kariérní cestu, abych se inspirovala. Začala jsem se o design zajímat, četla jsem různé knížky a články, poslouchala jsem podcasty a učila se pracovat s designovými programy. Kolegové mě nasměrovávali a radili mi, jak by mé portfolio mělo vypadat. Dávali mi zpětnou vazbu na moji práci, trénovali se mnou na pohovory a sdíleli se mnou zkušenost z oboru. Díky nim se mi podařilo stát se UX designérem. Až poté, co jsem začala pracovat pro startup Springboard, který se zabývá i mentoringem, jsem si uvědomila, že bývalí kolegové byli mými neoficiálními mentory,“ říká Lucie.

 

Mentoring

 

První krůčky

„Ve Springboardu, který se zaměřuje na vzdělávání v nových technických oborech, jsem se naučila vše o mentoringu, protože kurzy, které startup nabízí, jsou doprovázeny osobním přístupem mentora. Dozvěděla jsem se, co je důležité pro založení mentoringového programu i jak strukturovaný mentoring funguje, a uvědomila jsem si jeho hodnotu. Také jsem získala svého prvního oficiálního mentora,“ vypráví Lucie. Nezůstalo ale jen u toho: mladá žena se rozhodla s kariérou pomoci i ostatním.

Účinná pomoc

„Femme Palette jsme s Klárou Holíkovou původně nezakládaly za účelem nabízet mentoringový program, ale celkově jsme chtěly podpořit ženy v České republice v jejich profesním rozvoji. Chtěly jsme vytvořit platformu, kde se mohou setkat, rozšířit si obzory a inspirovat se pro svoji kariérní cestu. Po roce od založení platformy jsme do svého portfolia služeb také zařadily mentoring, protože věříme, že ženám můžeme takto nejúčinněji pomoci v jejich kariéře,“ vysvětluje Lucie Neumanová. Femme Palette tak ve svém mentoringovém programu pomáhá ženám s profesními výzvami – například jak růst ve své roli, jak být dobrou manažerkou či jak najít práci, která by člověka naplňovala. Mají také pár mentees, které si jdou za mentorem o radu, jak zvládnout návrat do práce po mateřské či jak sladit osobní a pracovní život. Mnoho žen, které se do programu hlásí, trpí tzv. imposter syndromem, tedy syndromem podvodnice. Je to úzkostná porucha, kdy máte pocit, že nejste dost dobrá, že se váš úspěch v kariéře dostavil jen díky shodě šťastných náhod a kdy se celkově nezdravě podceňujete. „Proto se hodně našich mentorů snaží dodat svým mentees sebevědomí, a tím imposter syndromu předejít,“ dodává Lucie.

Mohlo by se vám líbit

7 zásad, jak psát e-maily jako profesionál(ka)

V aktuální situaci jsme na e-maily odkázáni víc než kdy předtím. Řada schůzek se proměnila v telefonáty či videohovory a spousta věcí se řeší výhradně přes e-mail. Připravili jsme pro vás základní pravidla efektivní elektronické komunikace, které vám pomůžou zlepšit nejen režim home office, ale také svůj klasický pracovní rytmus.
elle.cz

Na vlastní kůži

Ke strukturovanému mentoringu se Lucie Neumanová blíže dostala až poté, co si chtěla sama vyzkoušet, co to je, být mentee a mentorem v rámci mentoringového programu Femme Palette. „Je pro nás důležité si tím projít, abych si to samy zažily a zjistily, co, kde a jak můžeme ještě vylepšit. V porovnání s předchozí  zkušeností s neoficiálními mentory byly moje mentoringové schůzky více strukturované, naplánované dopředu a musela jsem se na ně opravdu připravit, abych čas strávený s mentorem dobře využila,“ vypráví Lucie. Tehdy si uvědomila, že člověk z mentoringu dostane přesně tolik, kolik do něj sám investuje

„Jak neoficiální, tak oficiální mentoring jsou o tom, že by si mentee měl připravit otázky na mentora, a zkušenější se s ním poté podělí o svůj pohled. Mentee si z jeho slov může odnést poučení a inspiraci, ale nedochází k tomu, že by mu mentor přímo řekl, co a jak má dělat,“ vysvětluje Lucie. „Na začátku každého mentoringu je důležité si stanovit, jaké cíle mentee má, a společně na nich pracovat tak, aby byl na konci mentoringového vztahu jasný výsledek. V našem programu se minulý  rok většina mentoringových párů scházela online a nezdá se, že by to mělo negativní dopad. Spíše naopak. I když je mentoring o budování vztahu mezi menteem a mentorem, dá se toho také dosáhnout online. Je přínosné mít někoho ‚na telefonu‘, kdo vám v domluvené době věnuje svůj čas a baví se s vámi o vašem kariérním růstu nebo jiném profesním cíli,“ shrnuje podnikatelka loňské zkušenosti. 

 

Lucie Neumanová

 

Posunout se dál 

Je potřeba mít jasné cíle, kterých chce mentee docílit, být na každou schůzku dobře připravený a nebát se dát mentorovi zpětnou vazbu, pokud schůzky neprobíhají podle jeho očekávání. Tak jako každý vztah je totiž i mentoring postavený na vzájemné důvěře a otevřené komunikaci. 

„Mně osobně mentoring pomohl v mnoha případech při budování firmy, kdy jsem měla mentory, kteří si sami podobným procesem prošli. Tak jsem se mohla vyvarovat chyb, o které se se mnou podělili, či získat nový pohled věc a začít dělat věci jinak. Jednou mojí mentorkou byla například Kateřina Vacková, zakladatelka organizace Loono. Ve startupovém světě není vidět moc žen-zakladatelek, a i proto mi mentoringové schůzky s Katkou dodaly odvahu pustit se do budování firmy a pomohly mi také stát se lepším lídrem. Teď mám ještě jednoho mentora, Michala Ptáčka, CEO CzechCrunche, který mě také neskutečně inspiruje a pomáhá mi v rozvoji našeho podnikání tím, že se mnou sdílí, jak sám řešil podobné businessové věci v minulosti,“objasňuje na vlastním příkladě Lucie Neumanová.

Přínos pro oba

Na první pohled se může se zdát, že mentoring je jen jednostranný vztah, kdy mentor je ten, který sdílí své znalosti a zkušenosti, a mentee z toho čerpá. Ale není tomu tak. „Sama jsem si to vyzkoušela v našem programu, kdy jsem si i já jako mentorka ze setkání se svou mentee Petrou Moravcovou hodně odnášela. Pomáhala jsem jí s nastavením procesů a řízení organizace Global Shapers. Ta funguje na dobrovolnické bázi a spojuje mladé lidi, kteří chtějí pracovat na projektech, jež mají lokální i globální dopad. Naše setkání pro mě byla vždy přínosná, naučila jsem se nové věci a také poznala zajímavé lidi. Po čase se náš mentoringový vztah změnil, s Péťou se z nás staly kamarádky a dnes si i já chodím pro radu k ní. Proto často mentoringové vztahy mohou přerůst v tzv. peer mentoring, kdy obě strany působí jako mentoři i mentees zároveň,“ říká Lucie. 

Platforma Femme Palette byla hned od začátku v angličtině, aby nebyla limitována jen českými hranicemi. Tak její zakladatelky objevily nový segment své cílové skupiny – expatky žijící v Praze. „Do té doby jsme nevěděly, že jich je v ČR tolik, a byly jsme příjemně překvapené. Sama jsem v Americe žila jako expat ve městě s velkou diverzitou, tak jsem byla ráda, že těmto ženám můžeme pomoci a vytvořit společně první diverzní komunitu v ČR,“ popisuje Lucie Neumanová. 

Mohlo by se vám líbit

Opravdu vám chytré aplikace ulehčí práci? Známe 7 nejlepších

Mít co nejlepší výsledky za nejkratší možný čas. To si určitě přeje každý, kdo je placený za hotovou práci, nikoli za počet hodin, které stráví v kanceláři. Pokud do této party také patříte, jistě uvítáte každou drobnost, která vaši práci zpříjemní a zefektivní. Patří sem ale i aplikace do chytrého telefonu?
elle.cz

Zaměřeno na ženy 

Díky networkingovým akcím a vzdělávacím workshopům se z Femme Palette spíše než platforma postupně stala komunita pro ženy-profesionálky. V roce 2019 pak Lucie s Klárou upustily od skupinových workshopů a zaměřily se více na osobní 1:1 přístup, protože věří, že potřeby každého z nás se liší. Vedle personalizovaného mentoringu nabízejí také program pro ženy podnikatelky nebo ty, které vlastní byznys teprve chtějí rozjet. Programem už prošlo přes 300 žen a každý měsíc se hlásí další. Vzhledem k tomu, že v Čechách je jen 17 % žen ve vedení firem, spustily také Leadership program, jehož prostřednictvím se to snaží změnit. „Účastnicím programu pomáháme na různých úrovních. Spojujeme je s mentorkami, úspěšnými manažerkami, mezi něž patří Senta Čermáková z Deloitte, Renata Mrázová z Home Credit International či Hana Součková ze SAPu. Účastnice programu se setkávají ve skupince jednou měsíčně a diskutují o tématech jako time a team management, motivace, sebedůvěra ap. Doufáme, že tímto vychováme novou generaci úspěšných manažerek, které budou mít našlápnuto do vedoucích pozic firem,“ uzavírá Lucie Neumanová.  

Mohlo by se vám líbit

Mají hezčí ženy vyšší plat?

Slyšeli jste o termínu „the grooming gap"? Dal by se vyložit jako platová nerovnost, která je spojená se vzhledem. Týká se téměř výhradně žen, které mají ve svém popisu práce nějak vypadat, zatímco mužský kolega na stejné pozici nic takového řešit nemusí.
elle.cz

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24