Iniciály našeptávají
Článek publikovaný v Journal of Personality and Social Psychology odhalil, že první písmeno našeho jména může ovlivnit rozhodnutí, která děláme po celý život: od toho, jestli se stát rodiči nebo ne, přes výběr města, kde budeme žít, až po profesi, kterou si zvolíme. Odborníci tento jev nazývají „normativní determinismus“. To znamená, že máme sklon se nevědomky přiklánět k věcem, které mají stejnou iniciálu jako naše křestní jméno.
Souvislosti existují
Předchozí studie již dospěly k podobným závěrům, ale v tomto případě byla vědecká práce obzvláště pečlivá. Data byla analyzována z platforem jako X, Google News, Google Books a z databáze Common Crawl, a to pomocí algoritmů pro vkládání slov. Zkoumalo se téměř 3 500 křestních jmen z databáze Správy sociálního zabezpečení USA. Výsledek? Potvrdilo se, že mezi iniciálami, profesemi a městy, kde lidé žijí, existuje určitá souvislost. Například u muže jménem Dennis je pravděpodobnější, že se stane dentistou a bude žít v Denveru, než že si zvolí jinou profesi nebo město. Přeneseno do našeho prostředí, Daniela má větší sklony k tomu pracovat jako delegátka nebo dermatoložka a bydlet v Děčíně.
Obracíte právě oči v sloup, protože to na vás vůbec nesedí? Ani na mě ne. Jako Veronika jsem si nevybrala práci veterinářky, ani trvalé bydliště ve Vlašimi. Podle vědců bych však měla mít přirozeně vyšší sklony k těmto rozhodnutím než někdo jménem Barbora nebo Petra.
Přirozená ješitnost
Ve zprávě vědci poukazují na to, že tento determinismus by mohl souviset s takzvaným „implicitním sobectvím“. To znamená, že máme tendenci upřednostňovat věci, myšlenky a pocity, které začínají stejným písmenem jako naše jméno, protože nám připomínají nás samotné. Snáze se v nich zhlédneme. Iniciály určují údajně i výběr partnera. Podle americké studie lidé častěji vyhledávají partnery, jejichž křestní jméno nebo příjmení připomíná to jejich. Výzkum také naznačuje, že normativní determinismus není mezi muži a ženami stejný. Ženy se více řídí prvním písmenem svého křestního jména než příjmení, což může být i tím, že si mnoho žen po svatbě mění příjmení, a zůstávají tak věrné spíše jménu, které nosí po celý život.
Nomen omen platí
Vědci jsou si vědomi toho, že i přes rozsáhlý výzkum se stále jedná jen o malý vzorek populace a že jde o trend, nikoli o nezpochybnitelný fakt. Většina z nás nemá povolání ani nežije ve městech, která začínají stejně jako naše jméno, ani nemá partnera se stejnými iniciálami. Na druhou stranu se starobylé rčení „nomen omen“ neboli „jméno znamení“ objevuje poměrně často. Písmena sice nesouhlasí, ale jména přímo vybízí k profesím, které jejich nositelé vykonávají. Skvělým příkladem je třeba známý botanik Václav Větvička, jako blesk běhající atlet Ussain Bolt, bývalá moderátorka zpráv o počasí Karla Mráčková, gynekolog Michael Pipka nebo šéf horské služby Rudolf Chlad. Tato studie otevírá cestu k zajímavé teorii, o které stojí za to přemýšlet, zejména při výběru jména pro svého potomka.
Zdroj: ELLE.com/es, Psycnet.apa.org