Ojedinělá Patti Smith
Hubená, vytáhlá a hlavně nemotorná. Tak se popisuje rocková legenda Patti Smith, když nostalgicky vzpomíná na své dětství ve své nejznámější knize Just Kids. Tu označuje za svůj nejúspěšnější počin, přestože je její kariéra protkaná dnes už kultovní tvorbou, hudební i básnickou. Pro umění, které ji doprovázelo na každém kroku, Patti žila, milovala jej a mnohé pro ně obětovala. Obětovala své pohodlí, své rodiště a mnohokrát i své zdraví. Nicméně na to nebyla sama, našla si partnera, svou spřízněnou duši, fotografa Roberta Mapplethorpa. S Robertem kráčeli a tvořili bok po boku, nejprve jako milenci, později jako přátelé, a jejich vzájemná láska (ani láska k umění) nikdy nezhasla. A hlavně vždy hřála, i když zrovna nehřálo jídlo, postel ani bezpečí domova.
Chatrné zdraví ji zachránilo
Patricia Lee Smith se narodila 30. prosince 1946 v Chicagu a byla nejstarší ze čtyř sourozenců. V průběhu jejího dětství se rodina dvakrát stěhovala, nejprve do Philadelphie a poté do New Jersey. Jako malá byla často nemocná – narodila se s bronchiálním zápalem plic, měla tuberkulózu i spálu. Ve svém rozhovoru pro The Guardian Patti přiznává, že ji její chatrné zdraví paradoxně zachránilo. Zasloužilo se totiž o to, že jako jedna z mála nikdy nepodlehla drogové kultuře, která ji později bezprostředně obklopovala, obzvlášť, když pobývala v newyorském Hotelu Chelsea: „Moje matka strávila spoustu času tím, že mi pomáhala udržet se při životě – ve dvaceti jsem toho fyzicky hodně prožila. Nikdy jsem nepočítala s tím, že budu žít dlouho, protože jsem bojovala s tolika nemocemi a rozhodla jsem se, že svůj život nezahodím.“
Umělkyně nebo milenka umělce
Patti se odmala utápěla v knihách a milovala hudbu, k čemuž ji vedli její sečtělí rodiče. Jako zásadní vzpomínka jí v paměti utkvěla návštěva muzea s rodinou, kde poprvé spatřila díla Picassa. Jak píše ve své knize, když odcházela z muzea, byla stále tou hubenou, vytáhlou a nemotornou dívkou, ale našla své poslání a nový směr. Vybrala si svou formu projevu, umění jí zalilo duši a nikdy ji nepustilo. Rozhodla se zanechat studií na státní univerzitě a odjet do New Yorku stát se umělkyní, nebo aspoň milenkou umělce. Domov opustila téměř bez peněz a během svých prvních týdnů v New Yorku živořila sama, dokud svého umělce čistou náhodou nepotkala. Pak už v tom byli spolu.
Zpívající básnířka
Patti Smith patřila do komunity vzrůstajících hvězd sedmdesátých let. Dveřmi zmíněného Hotelu Chelsea prošli všichni nesmrtelní umělci 20. století včetně Jimiho Hendrixe, Boba Dylana, Micka Jaggera, Boba Marleyho nebo Joni Mitchell. Byl domovem newyorské avantgardy a po nějakou dobu i Patti Smith a Roberta Mapplethorpa. Společně tvořili, oba dva se v tvorbě nacházeli, Robert ve fotografii a Patti v básních. Nedržela se však striktně poezie, koketovala s hraním, a dokonce i napsala hru Cowboy Mouth společně se svým tehdejším milencem Samem Shaperdem. Když dostala Patti příležitost své básně recitovat, zjistila, že je na to příliš energická a zajistila si hudební doprovod, který se později vyvinul v celou kapelu, jejíž součástí byl i československý hudebník Ivan Král. Jejich první album Horses (1975), které propojilo punk rock s mluvenou poezií, zaznamenalo obrovský úspěch, nicméně největším hitem se stal singl Because the Night, který vzniknul jako kolaborace s Brucem Springsteenem.
Zdroj: Just Kids, Wikipedia, The Guardian