Jako sněhová koule
Některá jsou hlavními městy od počátku vzniku států, některá ke svému titulu došla evolucí. Jiná byla jmenována uměle, další o svůj titul hlavního města v minulosti přišla a některá další to teprve čeká. Málokteré věci jsou v historickém a politickém vývoji světa tak rozmanité, jako příběhy hlavních měst. Třeba to naše, Praha, začalo nabývat na významu v 9. století, kdy si ji za své sídlo zvolili Přemyslovci. Postupně se rozrůstala a vzkvétala, ve středověku nejvíce za doby vlády Karla IV., který Praze dopřál její nejvýznamnější architektonické skvosty a pak za Rudolfa II., který ji pro změnu udělal centrem vzdělanosti a umění tehdejšího habsburského soustátí. V 18. století se spojila čtyři samostatná města Hradčany, Malá Strana, Staré Město a Nové Město do jednoho celku a položily základní kámen Velké Prahy, na kterou se postupem času jako na sněhovou kouli nabalovaly další městské čtvrti. 1. ledna 1922 získala oficiální název Hlavní město Praha. Naposledy se Praha rozšířila v roce 1974 a rozrostla se tehdy o 30 nejbližších okolních obcí.
Nejstarší, ale k nežití
Nejstarším hlavním městem světa je syrský Damašek. Díky své strategické poloze se už ve starověku stal významným obchodním místem, které se mohlo chlubit prvním vodovodem na světě. Na něj navázalo budování nemocnic, větracích systémů, tržišť, ale také paláců a chrámů a mešit. Jeho historická část je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví Unesco, ale válka v Sýrii v posledních letech se podepsala na počtu jeho obyvatel i obyvatelnosti. V září roku 2019, osm let po syrské občanské válce, byl dle údajů z Wikipedie Damašek jmenován nejméně obyvatelným městem ze 140 měst hodnocených v žebříčku Global Liveability Ranking.
Nové hlavní město
Hlavním městem, kterému odbíjí poslední roky, kdy se může pyšnit tímto titulem, je Káhira. Současná egyptská vláda totiž již několik let staví nové budoucí hlavní město. Supermoderní metropole, která se má podobat Dubaji, se nachází v poušti asi 40 km od Káhiry. Současná vláda si od toho slibuje vyřešit problémy s přelidněností Káhiry a také demonstrovat Egypt jako moderní rozvíjející se zemi, která stojí za návštěvu. Na tom by asi nebylo nic špatného, megalomanská luxusní města na Blízkém východě v poslední době rostou jako houby po dešti. Jenže Egypt narozdíl od Dubaje, Kataru nebo Abú Dhabí neoplývá ohromujícím bohatstvím a jeho obyvatelé v mnoha případech nemají co jíst. Na projekt budoucího hlavního města proto nahlížejí s hořkostí a skepsí. Jak znáte další světová hlavní města si můžete vyzkoušet v našem malém zeměpisném kvízu.
Zdroj: Wikipedia