Dvě Mony Lisy
Za nejslavnější a nejcennější obraz světa je považován portrét italské krásky s posmutnělým úsměvem Mony Lisy. Dnes je obraz chráněn úměrně své hodnotě, ale v roce 1911 byla z pařížského Louvru ukradena a znovu se ji podařilo objevit až o dva roky později v Itálii. I tento incident přispěl k její světové slávě. Za „Monu Lisu severu“ je považován obraz Dívka s perlou. Okolnosti jeho vzniku nejsou známé, ale krása obrazu – a především dívky na něm – nedala spát fantazii řady dalších umělců. Autorka historických románů Tracy Chevalier pak napsala knihu Girl with a Pearl Earring(Dívka s perlovou náušnicí), která popisuje fiktivní příběh vzniku obrazu. V jejím románu se slavný holandský malíř sblíží s fiktivní postavou služebné Griet, která mu pomáhá jako asistentka a sedí mu modelem k obrazu v perlových náušnicích jeho manželky.
Život obrazu po staletích
Podle románové předlohy byl natočen romantický film Dívka s perlou, kde si hlavní postavu Griet alias dívky s perlovou náušnicí zahrála Scarlett Johansson. Ta byla pak za svou roli nominována na Zlatý glóbus za nejlepší ženský herecký výkon a cenu BAFTA za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. Film také získal tři nominace na Oscara. Umělecké dílo Dívka s perlou má tedy daleký umělecký dosah i staletí po svém vzniku.
Válka i šílenství na plátně
Silný příběh zase stojí za obrazem Guernica, jehož vzniku dalo impuls válečné bombardování stejnojmenného španělského města. Obraz je plný symbolů a udivuje také svým masivním rozměrem. Měří 3,5 metru na výšku a široký je 7,8 metru. V našich podmínkách máme ale dílo, které Guernicu překoná – některé obrazy ze Slovanské epopeje dosahují rozměrů až 8,1 x 6,1 metru. Dílo Hvězdná noc, na něž se také ptáme v našem kvízu, pak vzniklo během pobytu svého autora v psychiatrické léčebně. Malba zobrazuje vnímání a zážitky autora z té doby a pro svou expresivní použitou barvu a výrazný pohled na noční oblohu se stal jedním z jeho nejslavnějších obrazů. Slávy tohoto ani dalších svých obrazů se jejich autor bohužel nedožil. O zajímavých příbězích slavných obrazů a osudech malířů by se dalo psát ještě dlouho. Pojďme si připomenout alespoň některé z těch nejslavnějších. Budete umět určit, čí ruka vedla při jejich vzniku štětec?
Zdroj: Wikipedia, topzine.cz