Pro někoho jde o únik z reality a guilty pleasure – pamatujete, jak se Miranda v Sexu ve městě každý den těšila, až si přečte žhavé novinky? Pro ty na druhé straně je to odhalené soukromí, mnohdy i nepravdivé, ale samozřejmě o to virálnější fámy. Dávno už nesledujeme jen životy herců, zpěváků či topmodelek. Objektem zájmu jsou i profesionální celebrity (zdravíme Kim a Paris) a pár let také nové celebrity z řad youtuberů, instagrammerů a tiktokerů. Kde se tyto „informace“ šíří?
Tattle Life
Diskuzní fórum Tattle Life vzniklo oficiálně jako platforma pro komentáře a názory o lidech, kteří se rozhodli monetizovat svůj osobní život a sdílejí ho s širokou veřejností na sociálních sítích. V zásadě na něm narazíte na dva typy diskuzních vláken – pozitivní (fanynky a fanoušci) a negativní (kritiky a hejty). Rádi bychom řekli, že jde hlavně o konstruktivní kritiku, ale není tomu tak a Tattle Life už musel řešit například rasistické komentáře a další nenávistné diskuze.
V tom ideálním případě je Tattle Life prostor pro odhalení neoznačených reklam nebo fake Hermés kabelky, kterou influencerka vydává za pravou. Doslova žně měl web v období lockdownu, kdy jedna oblíbená britská influencerka nabádala na YouTube k opatrnosti a následovaní přísných restrikcí ve smyslu „buďme všichni doma a zbytečně se nevystavujme riziku“. A následně se ukázalo, že v momentě, kdy publikovala předtočené video, si užívala s rodinou dovolenou v Dubaji. Temná stránka tohoto fóra ale převažuje a Tattle Life musel čelit už několika právním žádostem o zrušení.
V oficiálním prohlášení na home page si samozřejmě přečtete, že jakýkoliv nenávistný komentář bude smazán a že cílem je ukázat zákulisí a marketingové triky influencerů, které běžný uživatel není schopen rozlišit. Záměr byl možná dobrý, ale větší šancí je, že narazíte na komentáře týkající se vzhledu konkrétní exponované osoby (jednou moc hubená, o měsíc později moc tlustá) anebo ještě hůř – komentování vzhledu malých dětí, rodinných příslušníků od barvy pleti až po zdravotní stav. Narazili jsem však i na vlákno, kde mimo klasické gossips panuje mezi diskutujícími téměř online přátelství a upřímná starost. Snad bude takových víc!
DeuxMoi
Z diskuzního fóra se přesuňme na Instagram. DeuxMoi byl původně blog, ale jako většina blogů skončil jen aktivním instagramovým profilem. A když říkáme aktivním, myslíme tím téměř 1,5 milionu followerů. Z DeuxMoi – za názvem nic nehledejte, údajně jde o interní vtípek – se stal v posledních letech fenomén, přestože jeho zakladatelka zůstává v anonymitě. Pravděpodobně je z New Yorku a sama v showbyznysu nepracuje.
Jak tedy DeuxMoi funguje? Žhavé drby posílají do zpráv anonymně sami sledující, hlavně lidé z filmového a módního průmyslu. Koho viděli, s kým a kde. Třeba jaký herec byl protivný, když si objednával kafe. Ale samozřejmě i mnohem pikantnější zprávy. Háček je, že vše je zcela neověřené a musí se brát s rezervou.
Některé pecky se ale později potvrdily jako například těhotenství Emily Ratajkowski dříve, než to sama oznámila. Anebo sem čas od času unikne obálka nějakého prestižního časopisu. Par týdnů před oficiálním publikováním. Pro většinu společnosti žádné drama, pro insidery docela vzrůšo a pro zaměstnance konkrétního média? Noční můra.
Shameless
Máte už scrollování dost? Chápeme. Doomscrolling je opravdový a nebezpečný. Pokud tedy nechcete trávit další čas na nekonečných gossip fórech či Instagramu, nasaďte sluchátka a pusťte si podcast pro chytré lidi, kteří milují hloupé věci. Právě tak zní podtitul podcastu Shameless moderátorek Zary McDonald a Michelle Andrews.
Jeden z nejoblíbenějších australských podcastů, který se ale zaměřuje na celebrity světového formátu. Zara a Michelle se nebojí vytáhnout veškeré známé i méně známe informace a vše zpracují do poutavého hodinového příběhu, většinou na pokračování. Co se dozvíte? Třeba jak to bylo mezi Siennou Miller a Judem Law nebo proč spolu nemluví Sarah Jessica Parker a Kim Cattrall. A celé tři díly věnovaly autorky kompletní historii skandálů kolem Jennifer Aniston, Brada Pitta a Angeliny Jolie! Zara s Michelle jsou objektivní, řeší populární témata, ale nebrání se nepopulárním názorům. Upozorňují na nekalé praktiky bulváru a někdy i lifestylových médií, kde moderátorky samy dříve pracovaly a zkrátka a jednoduše – zrovna v téhle formě jde o guilty pleasure, které všemi deseti schvalujeme.
Zdroj: today.com, theguardian.com