Milujeme design, proto jsme nesměli chybět na letošním Designbloku! Také ale milujeme umění, vybrali jsme pro vás ta jména, jejichž instalace v sobě měly prvky i umění výtvarného. Kdo za nimi stojí? Vždy tvůrci napříč kreativním spektrem, jejichž cesty se protly a vytvořily jednu zcela novou a invenční cestu. Jak se asi může propojit design kožených doplňků a kresba? Nebo malba a produktový design? Z našeho výběru se oboje dozvíte.
M.P.K.J.V.L.J.S.
Asi si říkáte, co je to za náhodné seskupení písmen. O nich chaotického se však nejedná. Pod tímto „kódem” se skrývá symbiotické propojení talentů napříč odvětvími. Čtyři osobnosti umělecké scény - Milan Pekař, Jakub a Kateřina Vávrovi a Lucie Jindrák Skřivánková, tvoří v dokonalé synergii teprve od roku 2020. Ve svých dílech spojují keramiku, nábytek, dřevo, vůně a malbu v unikátní celek a experimentem nabourávají hranice užitého designu a umění. Za kolekci nábytku Kabinet kuriozit byli letos oceněni cenou EDIDA hned ve třech kategoriích a jejich pozlacený kabinet si kupříkladu do svého showroomu zažádala jedna z nejvlivnějších galeristek světa Rossana Orlandi. Na Designbloku '21 představili instalaci s názvem Dark Matter, jež je inspirovaná temnou hmotou. Je černá úplně černá? Jak se tato barva chová na různých materiálech a povrchových zpracování? Nejen na tyto otázky se skrze své dílo snažili nalézt odpovědi. Tuto kreativní skupinu doporučujeme sledovat.
Taja Spassková x yrnche
Pavlína Fričová tvoří minimalistické kožené doplňky pod značkou yrnche. Taja Spassková je muldisciplinární umělkyně, která se soustředí na fotografii a kresbu. Pavlína přizvala Taju, aby se s ní podílela na její letošní instalaci na Designbloku. Nové kolekce yrnche vycházejí z půlkruhu, který je pro designérku symbolický a má osobní význam v odkazu na positivismus a krásu v nedokonalosti a právě na to reagovala i Taja ve svých abstrakcích. Půlkruh, protiklad dokonalého tvaru kruhu, je dominantou kolekce doplňků. O nedokonalosti výsledku se však mluvit nedá, nová kolekce yrnche již tradičně dokázala, že minimalismus nerovná se nuda, ale naopak dokonalá nadčasovost. Taja ve svých kresbách, jež doplňovaly instalaci designových produktů, taktéž pracovala s nedokonalostí - záměrně kompozice nechávala nedokončené, v určité fázi volně zastavené, což je celkově pro její tvorbu typické. Ve výsledných dílech jsou zřejmé prvky konstruktivismu, abstrakce a suprematismu.
BRO.
Knižní grafička Ivana Kocmanová, která stojí za projektem BRO. doslova oživila tradiční výšivku. Ivana se inspiruje ve starých fotografiích z celého světa a ty potom přenáší a vyšívá do měkkých obrazů. Drží se subtilních menších formátů, jež komplementují poetické výjevy a prvky ručně vyšité. Tradičnímu řemeslu výšivky, které se věnovala každá z našich babiček, tak dodává elán a moderní nádech. Pro letošní instalaci na Designbloku zpracovala Ivana kolekci momentů vyfocených na ulici nebo zahlédnutých na Instagramu. Práce této držitelky na nominaci na Czech Grand Design 2019 jsou také zastoupeny v permanentní sbírce Moravské galerie v Brně.
Anna Schwitzer x PBG Studio
PBG Studio asi netřeba představovat. Tuto stálici na designérské scéně kožených doplňků známe nejspíše všichni. Jejich vytříbený design s neotřelými detaily snoubící se s pudrovými a zemitými barvami, ale i černou, nechá velkou stopu v paměti. PBG Studio, jež má tvurční základnu v Praze, si zakládá na lokální výrobě, precizním zpracování a prvotřídní kvalitě. Znovu spojili síly s Annou Schwitzer, výtvarnicí a textilní návrhářkou tvořící v Praze a Lyonu a na Designbloku uvedly další společnou kolekci hedvábných šátků. Umělkyně Anna Schwitzer navrhuje 100% hedvábné šátky s originálním abstraktním designem. Výsledek proto spíš vypadá jako obraz, než jako módní doplněk. Je libo obraz kolem krku nebo do vlasů? Její šátek má ve své sbírce dokonce ikonická diplomatka Madeleine Albright, která je známá, že sbírá kvalitní design a umění.