Typický ohýbaný rám, vypletené sedátko a tenké zahnuté nohy. Tak vypadá Thonet číslo 14, nejslavnější židle na světě. Podle dědiců Michaela Thoneta se jich prodalo už na padesát milionů.
Počátky jejího příběhu sahají do druhé poloviny 19. století, kdy se v městečku Boppard zrodil v hlavě truhlářského mistra Michaela Thoneta nápad, který ho přivedl k přelomové technologii ohýbání dřeva. Na konci 19. století odešel z Porýní na Moravu, kde vybudoval dvě továrny. V jedné z nich, v Bystřici pod Hostýnem, se vyrábí nábytek z ohýbaného dřeva dodnes.
Období největšího rozkvětu firma zažila v prvních letech 20. století. Vystavovala na mezinárodních veletrzích, získala několik ocenění a otevřela pobočku v Londýně. Přestože firma nabízela více než 1400 různých výrobků, nejslavnější zůstalo číslo čtrnáct. Proč sklízí takový úspěch zrovna tahle židle, a ne jiná?
Prodává se za příznivou cenu (jedna židle za tři knihy, říkalo se tehdy), je funkční, a přitom ve své jednoduchosti krásná. Právě proto brzy zaplavila snad všechny rakousko-uherské kavárny, a stala se tak nesmrtelnou legendou.
„Je to to nejlepší, co kdy bylo vytvořeno,“ prohlásil o Thonetových židlích architekt Le Corbusier. Funkcionalista Adolf Loos zase ve třicátých letech konstatoval, že „sezení, které by bylo víc
v módě, si dokáže jen těžko představit“. A možná by to řekl i dnes. Na slávě totiž čtrnáctkám neubral ani čas. Originální kousky se vyrábějí i nadále, a kromě toho neuplyne rok, aby nepřišel některý z designérů s novou verzí. Naposledy to byl slavný britský designér James Irvine, který svůj model představil letos v dubnu na milánském iSaloni, 150 let po zrodu té první.