Většinou se o velkých úklidech domácnosti a šatníku mluví na jaře. My si ale myslíme, že nikdy není ideálnější doba srovnat si domácnost a šatník než… právě teď! Jeden z bestsellerů minulého roku, kniha „Zázračný úklid – Pořádek jednou provždy“ od stylistky Marie Kondo, právem obletěl celý svět a mnohým změnil život i domácnost.
Chcete dát šanci minimalismu a proměnit svůj domov v trvale uklizené prostředí? Vybrali jsme pro vás 5 kroků, se kterými to půjde snadno.
1. Uklízejte podle kategorií, ne místností
Také vždy začínáte od obývacího pokoje, pak jdete na ložnici a tak dále? První pravidlo podle Marie Kondo je uklízet podle kategorií a skupin předmětů. A nejlepší je začít u těch, ke kterým máte nejmenší emocionální vztah. Pro někoho to je oblečení, pro někoho DVD s filmy, pro dalšího kuchyňské předměty… Díky tomu vám půjde uklízení mnohem svižněji, a nebudete věci pouze přesouvat z místa na místo.
2. Mějte ke svým věcem úctu
Může to znít trochu zvláštně, ale podle uklízecí techniky KonMari je nutné se čas od času vcítit do svých věcí. Když leží na hromadě v koutě, namačkané ve skříni, nebo zmuchlané v šuplíku, asi jim není moc příjemně. Mějte k nim respekt. Díky tomu se donutíte své věci třídit častěji, lépe i je efektivněji skladovat.
3. Vyhněte se nostalgii, úklid má dělat radost
Není dobré začínat úklid něčím, co vás rozvášní či rozesmutní. Myslíme třeba tu krabici se starými fotkami pod postelí. Zaseknete se a úklid nikdy nedokončíte. Soustřeďte se nejprve na věci, které denně potkáváte, máte po ruce, ale současně ve vás nevyvolávají žádné emoce. Budou se vám třídit snadněji a rychle, a uvidíte, jak moc se vám uleví, až budou pryč. A na další úklidovou vlnu se budete těšit o to víc!
{YouTube}BTRGKsDfW_Q{/YouTube}
4. Skladujte vertikálně
Největší změnu Marie Kondo přinesla ve skladování oblečení. Při ukládání do skříně je podle ní nejlepší věci skládat nastojato místo naležato. To sice vyžaduje více skladovacích prostor, ale o to méně tlaku. Nemylte se ale, místo přeplněných skříní vám vystačí stojan a komoda. Ideální je navíc seskupit oblečení v šuplících do menších krabiček podle barev či vzorů – tak budete mít o všech věcech dokonalý přehled.
5. Hlavně s láskou
Jen co se vám pročistí domácnost a šatník, uvidíte, jak snadno se (nanovo) zamilujete do všech svých věcí. A kdyby ne, zkoušejte to dál. Čistá láska ke svému stylu, i životnímu, je jedním z hlavních pilířů teorie KonMari.
Proč méně oblečení může znamenat více a jak to v praxi vypadá, když svůj šatník zminimalizujete na 35 kousků, si můžete přečíst v říjnové ELLE na str. 29 v názoru Patricie Drati.