Směr na Východ! Vstříc netradiční dovolené snů

Gruzie a její neobjevené kavkazské kouzlo

Snoubení starověké historie s moderními vlivy

Gruzie skýtá nespočet důvodů, proč si ji zamilovat. Od ohromující přírody a bohaté kulturní scény až po výjimečné gastronomické zážitky a prastaré vinařské tradice. Země ležící na rozhraní Evropy a Asie je místem, kde se bohatá historie prolíná se současností. Toulky jejími městy vás zavedou do světa, kde na každém rohu cítíte směs vlivů formujících tuto zemi po staletí. Starobylé kostely stojí vedle ultramoderních budov, což ukazuje, že Gruzie je místem, kde tradice a nové architektonické trendy žijí v harmonii. Tu je stará zřícenina opředená historií, tam zas mrakodrap připomínající vesmírnou loď. V Gruzii je vše možné a protiklady tam nabývají nových podob. Země je také známá svou neuvěřitelně rozmanitou přírodou. Od majestátních vrcholů Kavkazu po subtropické pláže Černého moře, zde si každý najde svůj kus ráje. Zelená údolí plná vinic, horské vesnice s jedinečnými tradicemi a termální prameny jsou jen některými z přírodních pokladů, které Gruzie nabízí. Mimochodem, domluvíte se tu často anglicky, ale převážně rusky. Ubytovat se však můžete například i v českém hotelu Miramare Magnetic Beach Resort, nacházejícím se nedaleko městečka Kobuleti. Okolí se pyšní rozsáhlými plážemi i množstvím možností trávení volného času.

Země gurmánům zaslíbená

Gruzínská kuchyně je opravdovým zážitkem pro gurmány. Kombinace chutí a vůní, které odrážejí geografickou a kulturní rozmanitost země, zahrnuje vše od bohatých a pikantních jídel, jako je khachapuri a khinkali. Jídlo zde není jen o chuťovém zážitku, ale je i společenským rituálem, kde tradiční hostina, známá jako supra, oslavuje pohostinnost, přátelství a radost ze života. A nelze zapomenout na gruzínské víno. Gruzie je jednou z nejstarších vinařských oblastí světa, kde se víno vyrábí tradiční metodou v hliněných nádobách zvaných kvevri. Tato prastará technika dodává vínu jedinečný charakter a hloubku. Putování po gruzínských vinařských stezkách nabízí nezapomenutelné zážitky a setkání s vášnivými vinaři, kteří s láskou sdílejí své příběhy a vína. 

Gruzie

 

Albánie, země, která se probouzí

Evropské Maledivy i velmoc vojenských bunkrů

Albánie byla více než 50 let izolovanou zemí, která se teprve před pár roky otevřela zbytku světa. Díky tomu není země tolik zkažená turismem a je v ní stále hodně co objevovat. Ať už jsou to starověké památky, vojenské stavby jako pozůstatek dřívějších politicky vyhrocených časů, gastronomie, která spojuje to nejlepší z několika jižních vlivů nebo nádherná příroda a pláže. Pokud se máme začít u posledního jmenovaného, v Albánii najdete všechny druhy pláží – jak široké písečné pláže, tak malé skalnaté zátoky, ve kterých najdete svůj klid a soukromí. Letovisku Ksamil v jižní Albánii dokonce přezdívá „evropské Maledivy“. Bílý jemný písek, azurová čistá voda a ostrůvky, na které se lze dostat na šlapadlech, kajaku nebo na motorovém člunu vytvářejí dokonalou kulisu pro milovníky dovolené u moře a na pláži. Pláže ale nejsou překvapivě to, co je na Albánii nejlákavější. Přes 70 % území této země pokrývají hory s přírodou, která je dosud opravdu panenská. Albánci nejsou příliš vášnivými turisty a většina dovolenkových hostů se zatím zaměřuje spíše na plážovou turistiku. Albánská příroda ale přímo překypuje nádhernými výhledy, zelení, malebnými jezírky, vodopády a malebnými průsmyky. A pokud si potrpíte na zvláštnosti, můžete se vydat na tour po albánských vojenských bunkrech, kterých je v zemi několik set tisíc nebo po tajných armádních tunelech. Stavby byly vybudovány v éře komunismu diktátorem Enverem Hodžou, který se jejich pomocí chtěl bránit případnému útoku ze strany Sovětů. Najdete je přímo u moře (některé už se dokonce i potopily do něj) na plážích, v horách, ve vesničkách i ve velkých městech. Některé bunkry si místní přebudovali na bary nebo restaurace či muzea, ale většina z nich zůstává ležet ladem.

Mohlo by se vám líbit

5 krásných a budget-friendly evropských měst na okouzlující víkend

Barcelonu znáte jako své boty, v Římě už vás nic nepřekvapí a v Berlíně už jste také všechno prošli křížem krážem. Hledáte nové nápady, kam se podívat na prodloužený víkend? Přinášíme tipy na evropská města, která jsou nádherná, nejsou tolik zprofanovaná a zároveň nezruinují váš cestovatelský budget. Zabalte si a vyrazte!
elle.cz
Mix vlivů

Dopad minulých časů vidíte i v hlavním městě Tirana. Hlavní město, donedávna bašta šedivé komunistické architektury, opět začíná hýřit barvami a orientální zdobností. Symbolem může být velké Skanderbegovo náměstí, kde v jednom rohu stojí stavba ve stylu socialistického realismu a v druhém mešita. Historickou mozaiku ale skládají i další albánské pamětihodnosti. Vedle sebe tu můžete vidět památky z dob starého Říma, z let osmanské nadvlády nebo z období, kdy byla země pod vlivem benátských knížat. Také albánská kuchyně v sobě nese více vlivů okolních zemí. Je ovlivněná řeckou, tureckou i italskou gastronomií. Snoubí tradiční pokrmy z hor i přímořské lahůdky s mořskými plody nebo čerstvými rybami. Cenově je Albánie velmi přijatelná, například významný přístav a turistické letovisko Durrës nabízí zájezdy pro dospělého již od 6500 Kč. „Krásnou destinací je také Sarada, která se nachází poblíž nejznámějšího archeologického naleziště Butrint. Tady už jsou ceny vyšší, dovolenou seženete v průměru za 19 000 korun za dospělého,“ doplňuje k cenám dovolených v Albánii mluvčí agentury Invia Jiřina Ekrt Jirušková.

Albánie

 

Bulharsko, podceňovaný klenot

Beach life i meditace v klášteře

Když se řekne Bulharsko, na většinu Čechů to žádný velký dojem neudělá. Protože bylo jednou z mála zahraničních prázdninových destinací už za dob komunismu. Ale ruku na srdce, kolik z nás poznalo Bulharsko poznalo i jinak než z lehátka na pláži a z hotelové jídelny? Přitom je to země neprávem podceňovaná. Pláže jsou bezpochyby hlavním argumentem, proč se sem vypravit na letní dovolenou, ale rozhodně ne jediným. Kilometry krásných písečných pláží lemují všechna proslulá prázdninová letoviska. Přímořské oblasti Slunečné pobřeží a Zlaté písky jsou turisty a životem tepající místa, a to ve dne i v noci. Co nabídnout má ale i lidem vyhledávající spíše klid a odpočinek. Bulharsko je třeba baštou balneologie, lázeňské procedury využívající podzemní vodu a bahno, které se používají k léčení revmatu. Vnitřní pokoj a rozjímání nabízí také bulharské kláštery, které jsou vyhlášenými oázami klidu.

Mohlo by se vám líbit

Exotika za rohem: malé ráje na zemi do pěti hodin letu

Jsou krásné, nejsou přeplněné turisty a co je na nich úplně nejlepší, dostanete se tam do pár hodin, někdy dokonce i bez přestupů. Které blízké cestovatelské ráje byste si měli přidat do letošního travel listu?
elle.cz
Vyrazte za růžemi a vínem

Jestli si ale píše než na meditaci potrpíte na světská potěšení, vydejte se do bulharských restaurací. Nechte si přinést lahev výborného bulharského vína, třeba toho vyhlášeného z oblasti Melnik. A ochutnejte pravý balkánský salát, místní sýry, studený okurkový tarator, koláč banicu se sýrem nebo musaku. Pro potěšení dalších smyslů si pořiďte růžový olej, jehož je Bulharsko největším producentem na světě! V Kazanlaku, městě v Růžovém údolí, se dokonce už od roku 1903 každoročně koná Festival růží, třídenní oslava této národní květiny spojená s folklorními představeními, koncerty, trhy, ochutnávkami vína a jídla a dalšími typickými radovánkami. Návštěva bulharského pobřeží se neobejde bez prohlídky Nesebaru, města přezdívaného také „perla Černého moře“. Ceny jsou v Bulharsku pro nás velmi příznivé, a to jak při utrácení na místě, tak při výběru zájezdů z Česka. Pobyty ve čtyřhvězdičkových hotelích pořídíte v průměru za 16 000 Kč, ale najdete i nabídky za polovinu této ceny. „K vůbec nejvyhledávanějším destinacím patří například Zlaté Písky s dlouhými písečnými plážemi, které jsou z naprosté většiny hlídány a jsou tak ideálním letoviskem pro dovolenou s dětmi, dále Slunečné pobřeží v blízkosti oblíbeného historického města Nesebar nebo třeba Primorsko s vyhlášenými kavárnami, tradičními tavernami a nádhernou přírodní rezervací Ropotamo,“ potvrzuje oblíbenost jednotlivých bulharských letovisek specialista na externí komunikaci CK Čedok Filip Platoš. 

Bulharsko

Zdroj: Invia.cz, Čedok.cz, Czech Inn Hotels, Wikipedia

Zdroj článku:

Časopis ELLE

ELLE Zářijové vydání 09/24