Off-line
Vaše přípravy na cestu zahrnují: zvýšení limitu dat, stažení nových seriálů a filmů do laptopu pro offline sledování a vytvoření seznamu míst se všemi vašimi červenými značkami, které musíte navštívit. Navigace vás k nim pohodlně a krok za krokem dovede hned od hotelu. Přibývá těch, kteří si řekli, že takhle už cestovat nechtějí. Že je to sice pohodlné, ale že z cesty a často i pobytu samotného nic nemají. Jejich zážitek je okleštěný moderními technologiemi a oni chtějí víc. Hledají autenticitu. Chtějí skutečně cestovat a v cílové destinaci být duchem přítomní, prožít si ji a cítit ji.
Ve stylu starých psů
A tak se stále více mladých (protože staří psi tahle cestují odjakživa) připojuje k trendu nazvanému „raw dogging“: Je to nový cestovní trend, který v poslední době vyvolává buzz. Znamená to, že se během své cesty vzdáte všech moderních výdobytků zábavy a krácení času na cestách. Žádný systém palubní zábavy v letadle nebo v rychlovlaku, žádná hudba nebo podcasty, ani stažené filmy, dokonce ani žádné časopisy. Zkrátka jen stará dobrá letová mapa, okno a měnící se krajina pod vámi nebo vedle vás, probírání se svými myšlenkami a když vás to ukolébá ke spánku, tak krátký šlofík.
Víc cool než meditace
Zatím se k tomuto surovému způsobu cestování, který byl zcela běžný pro naše rodiče, hlásí převážně mladí muži. Michael Ceely, psychoterapeut z Californie, který se specializuje na práci s muži, v takovém způsobu cestování spatřuje formu digitálního detoxu a meditace. „Byl jsem už unavený z obvyklé rutiny sledování filmu nebo čtení knihy na palubě letadla, tak jsem si řekl: ,Budu jen zírat do prázdna a meditovat.'" vypráví psychoterapeut o tom, jak pojal raw dogging na cestách on. Říká, že přimět některé muže, aby vzali na milost meditaci, je téměř nemožné. Ale při tomto způsobu cestování to jde samo a ještě to berou jako výzvu. „Muži mají rádi výzvy,“ říká. „Je pro ně rozhodně společensky přijatelnější chlubit se něčím takovým než aby během cesty meditovali. Také si myslím, že nahrává na smeč mužské psychice: mám rád výzvy, uvidím, jestli to dokážu.“
TikToktokový souboj
Muži mají výzvy opravdu rádi. Někteří raw dogging ještě rozšiřují o vynechávání jídla i pití nebo dokonce během cestování odmítají navštěvovat i toaletu. Raw dogging trend je populární na sociálních sítích, například uživatelé TikToku se navzájem trumfují, kdo procestoval co nejdelší úsek s co nejmenším vybavením. Britský DJ a TikToker s přezdívkou oiwudini získal 1,3 milionu lajků na videu, kde se chlubil tím, že zvládl sedm hodin letu bez sluchátek, spánku nebo jiného pohodlí. Jeden komentující nazval tuto zkušenost „neuvěřitelnou detoxikací dopaminu“. Ale na chuť raw doggingu přicházejí i ženy. TikTokerka Veronica Skaia řekla, že je to její oblíbená forma cestování. „Jen zírám do propasti a pozoruji na letové mapě obrázek našeho letadla, kudy zrovna prolétává,“ řekla ve videu, které získalo 9 905 komentářů.
Šťastný jako pes
Všichni, kdo se k tomuto cestovatelskému trendu připojují, deklarují, že je dělá šťastnějšími. Stále více lidí je unavených neustálým sjížděním sítí, vytvářením contentu, streamováním, hraním her, nafukováním si hlavy novými filmy a seriály… stále více z nich chce prostě jenom být. Nic nedělat, nepřijímat, jen být tady a teď, přítomný tělem i duchem. Mladí lidé, kteří se vysmívali svým rodičům a trávili na svých smartphonech přes pět hodin času denně, teď přichází na to, že být boomer není zase tak úplně špatné. Vrací se k činnostem tak, jak je dělali jejich rodiče. Povídat si s přáteli naživo, v restauraci si všímat jídla a člověka, který s nimi sedí u stolu. Během cestování se dívat z okna a cestu si užívat, ne jen přežívat. Památky a koncerty vidět na vlastní oči, ne prostřednictvím čočky mobilu během natáčení videa, které si už stejně nikdy v životě nepustí. Přicházejí na to, že existují i jiné věci, které lze dělat a jiný způsob, jak se spojit s lidmi a místy, než přes displej. A tento trend digitálního distancu zasahuje samozřejmě i do světa cestování. Takže teď už to víte – nejnovější trend cestování je ten, který jsme provozovali už před lety. Žádné filmy, žádné streamování hudby, žádné videohry. Jen klid, dívat se z okna a soustředit se na krajinu. Mně to zní fajn. A vám?
Zdroj: ELLE.com, Edition.cnn.com