5 míst na Lanzarote, která doporučuje Lucie Janotová

Ostrov Lanzarote jsme objevili, když bylo našemu synovi 8 měsíců a my jsme jako nadšení cestovatelé začali hledat destinaci, kam vyrazit během dlouhé české zimy. Naše oblíbené Thajsko, Filipíny nebo Srí Lanka bohužel nepřipadali kvůli velkým horkům i dlouhým letům k úvahu. A tehdy mi kamarád doporučil „Ohňový ostrov“, jak se Lanzarote často přezdívá. A tak jsme poprvé v prosinci roku 2017 vyrazili a naprosto si ho zamilovali! Teď jezdíme na „Lanza“ dvakrát ročně a podle nás je to ideální místo, kam utéct před dlouhou českou zimou a přivítat alespoň na chvilku jaro v té největší kráse.

O ostrově:

Lanzarote je čtvrtý největší ostrov kanárského souostroví. Jeho rozloha činí 849 kilometrů čtverečních a administrativně je rozdělený na části Haría, Teguise, Arrecife, San Bartomé, Tías a Yaiza. Lanzarote se často nazývá také Isla de Fuego neboli Ohňový ostrov, a to zejména díky třem stovkám sopek. 

Proč ho milujeme:

Je to ostrov věčného jara. A zvlášť pokud jako my rádi cestujete v prosinci, lednu, únoru nebo březnu, jsou tu skvělé podmínky a průměrné teploty kolem 20 stupňů Celsia. Navíc si tu budete připadat jako na měsíční krajině. Černá láva, palmy a kaktusy na ostrově, který je prohlášen za biosférickou rezervaci UNESCO, působí až mysticky a opravdu „instafriendly”. 

Jak se na něj dostat:

Když cestujeme s manželem sami, nevadí nám hledat levné letenky a třeba párkrát přestoupit. Oba (dobře, spíše můj muž) se navíc bez problémů sbalíme do příručních zavazadel. Tímto způsobem se na Lanzarote dostanete poměrně levně (letenky vás vyjdou mezi 3000 až 5000 Kč). S dítětem ale vždy volíme přímé lety. V tomto ohledu nám vyhovuje servis cestovní agentury Canaria Travel, která létá na Lanzarote jednou týdně. Letenky nás naposledy stály 8900 Kč na osobu.

Kde se ubytovat:

Nemohu moc porovnávat, protože od začátku jezdíme na Lanzarote do jednoho stejného soukromého ubytování, které se nachází v Costa Teguise a které milujeme. Za nás je to ideální lokace, protože pláže na jižním a východním potřebí, kde je Atlantik klidnější, jsou skvělé na koupání i dlouhé procházky. Jen pozor! Nečekejte, že tu má moře 30 stupňů. Na mě je voda příliš studená, ale náš syn si to rozhodně nemyslí. 

Co vidět:

Fundación César Manrique

1. Fundación César Manrique

César Manrique je pravděpodobně nejznámější obyvatel Lanzarote. Narodil se v roce 1919 a tragicky zahynul v roce 1992. Jeho díla najdete po celém ostrově, ale já bych vám ráda doporučila jeho dům, ve kterém sídlí jeho nadace. Manrique v něm žil od roku 1968 a je zasazen do lávového proudu, který zde od velké erupce na Lanzarote v letech 1730 až 1736 proběhl. Konstrukce sídla zabírá 3000 čtverečních metrů a celá je v souznění moderní architektury a přírody. Jednotlivé pokoje jsou vytvořeny ve velkých vulkanických bublinách, které jsou vzájemně propojeny tunely. Nechybí bazén, kaktusová zahrada a palmy.

cara
Mirador del Rio

2. Mirador del Rio 

Úchvatná vyhlídka byla navržená lanzarotskou ikonou, již zmíněným umělcem Césarem Manriquem. Vypíná se na severním cípu ostrova a Manrique v ní skloubil architekturu s přírodou. Součástí je i restaurace s tím nejúžasnějším výhledem, jaký si ke kanárské kuchyni dovedete představit. My jsme si tu mnohokrát dávali kávu a z pětisetmetrové výšky koukali na Atlantický oceán. Nádhera! 

cara
Jameos del Agua

3. Jameos del Agua 

Na toto místo jezdíme s manželem prakticky pokaždé, když navštívíme Lanzarote. Pokud byste si měli vybrat jen jeden jediný výlet, jeďte sem! Jameos del Agua je sedm kilometrů dlouhý podzemní labyrint, zahrnující i další známou podzemní jeskyni Cueva de los Verdes. Celý komplex vznikl sopečným výbuchem před několika tisíci lety. O jeho aktuální stav se opět postaral César Manrique. Co si tak dát kávu nebo dobrý oběd v jeskyni? Tady je to možné. Nachází se tu dvě vynikající restaurace, ale třeba i koncertní sál s nebývalou akustikou, kde si můžete poslednou třeba oblíbenou operu. Kromě toho je součástí i uměle vytvořený bazén s azurovou vodou a palmami nebo jezírko se vzácnými bílými mořskými ráčky. 

cara
Playa de Papagayo

4. Playa de Papagayo

Neuvěřitelné, že na „Lanza“ jezdíme už tři roky a na pláž Papagayo jsme se dostali až při naší poslední návštěvě. Velká chyba! Na toto místo se určitě budeme vracet. Nachází se asi pět kilometrů od bývalé rybářské vesničky Playa Blanca a rozhodně jde o nejkrásnější pláž ostrova. Cesta je sem sice díky absenci silnice trošku dobrodružnější, ale rozhodně stojí za to. Pláž s bílým pískem dotváří divoká pobřežní skaliska, tyrkysová voda a pár lodí na obzoru. Prostě ráj!

cara
La Graciosa

5. La Graciosa

Pokud rádi objevujete nová místa, pak si udělejte jednodenní výlet na malý ostrůvek La Graciosa, jenž je součástí souostroví Chinijo a leží hned vedle Lanzarote. V roce 1986 byl ostrov prohlášen za přírodní rezervaci a je součástí „mořské rezervace” Parquel Natural del Archipiélago Chinijo. Do konce 19. století byl ostrov neobydlený a stával se útočištěm pirátů. My jsme na něj vyrazili trajektem z města Orzola. Cesta trvá přibližně 20 minut. Na místě si pak pronajměte kola a vyrazte na průzkum. Najdete tu pro někoho až neuvěřitelně kýčovitě modré moře, překrásné pláže ze zlatým pískem a kouzelné zátoky, na kterých budete sami. 

cara
Lucie Janotová

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24