Druhý rok po sobě se absolutními vítězi stala dvojice designérů. Pomyslnou štafetu Grand Designéra letos přebralo duo Roman Vrtiška a Vladimír Žák, kteří sílu práce v tandemu vysvětlují jednoduše: „Když už to nadšení a radost ve vás klesá a jste zaseknutí, tak je tu ten druhej, se svým postojem a nadhledem. Tím neustálým vzájemným ping-pongem se doplňujeme a vyvažujeme.“ Designéři zvítězili v kategorii Designér roku – Ceny Ministerstva kultury ČR a stali se také Grand Designéry roku 2021. Odborná porota ocenila především tři počiny, které perfektně charakterizují široký záběr typický pro studio Vrtiška & Žák – kolekce umyvadel a koupelnového nábytku, lavička a katamarán.
Netradiční vítěze mají letos kategorie móda a šperk. Nad večerními róbami a ready-to-wear kolekcemi zvítězily sneakers značky PÁR. Za kolekcí stojí Jan Kloss a Darina Zavadilová, kteří spolu s designérkou Eliškou Horčíkovou přinesli na českou scénu nadčasové unisex boty balancující mezi městem a přírodou. Stejně tak ocenění za nejpovedenější šperk se letos vymyká tradičnímu pojetí kategorie.
Akademie ocenila spojení precizního řemesla a prvotřídního designu v kolekci hodinek AERODYNAMIC, které pro značku BOHEMATIC navrhlo legendární Studio Olgoj Chorchoj designérů Michala Froňka a Jana Němečka.
Fotografem roku 2021 se stal Vojtěch Veškrna za rozmanitou plejádu projektů minulého roku. Ocenění získal za fotografie pro designéry Lukáše Nováka a Terezu Rosalii Kladošovou a pro Haenke, za fotografie pro CAMP, magazín Dolce Vita a také za spolupráce s hudebníky AnnetX a PSH.
Mezi grafickými designéry zvolila Akademie vítězkou Adélu Svobodovou, a to za grafické zpracování katalogu Móda v modré, ke stejnojmenné výstavě v Uměleckoprůmyslovém muzeu a rovněž za grafické zpracování knih Výstava jako médium České umění 1957–1999 a Divadlo ulice.
Na poli ilustrace se dočkal ocenění manuál urbanisty začátečníka, kniha Město pro každého, která je společným dílem architekta Osamu Okamury, fotografa Pavla Horáka a respektované výtvarné dvojice Davida Böhma a Jiřího Franty, kteří za zachycení města jako fascinujícího lidského vynálezu získali prvenství v kategorii Ilustrátor roku.
Ani tentokrát nechybělo významné ocenění za celoživotní přínos českému designu, které je udělováno mimo veškeré kategorie. Do Síně slávy letos vstoupila módní designérka, profesorka Liběna Rochová, autorka, která celý život dokazuje, že móda a oděvní design jsou multidisciplinárními obory, které vyžadují ultimátní propojení vize, řemesla, konceptu, formy a vizuality. Objevem roku se stala čerstvá absolventka UMPRUM Monika Martykánová, cenu pro Výrobce roku získala firma Master & Master.
Předávání cen proběhlo po dvouleté pauze opět formou gala večera. Ten se poprvé odehrál v Hudebním divadle Karlín, kam se přesunul ze Stavovského divadla. Slavnostní večer v režii Jany Burkiewiczové se nesl v duchu tématu RÁJ, o který se postaralo především hejno plameňáků instalovaných na scénu karlínského divadla. Kromě oceněných se na jevišti v roli předávajících vystřídali herečky Aňa Geislerová a Hana Vagnerová, modelka a režisérka Eva Doležalová, ministr kultury Martin Baxa, farářka Martina Viktorie Kopecká a zakladatel a ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek. Moderace se ujala herečka Anna Fialová spolu s herci a hudebníky formace Mutanti hledaj východisko Janem Vejražkou a Jiřím Konvalinkou.