Jak založit klub se svými kamarády?
První středu v měsíci nebo každou neděli. Na četnosti nezáleží, důležitá je pravidelnost. Stanovte si realistický den i čas, kdy se budete stýkat a věnovat se společnému koníčku. Na světě není člověka, který by o sobě prohlásil, že má času nazbyt. I moje babička v domově důchodců věčně přísahá, že je až moc zaneprázdněná. A v tom mají právě kluby jednu obrovskou výhodu - pravidelný čas schůzek usnadní plánování. Je tak mnohem jednodušší střetnout se v rámci našich občas šílených a rozlítaných životů.
Moderní verze čtenářského klubu
Jana pracuje v marketingu a doma nejraději tráví čas s knížkou. A stejně tak ráda o přečtených příbězích mluví se svojí nejlepší kamarádkou. Před půl rokem se rozhodly svoje knižní rozpravy posunout dál a založily si čtenářský klub. Jen tak, samy pro sebe. Schází se každou druhou neděli dopoledne a proberou knížku, kterou si předtím společně vybraly. Interně si svoje dýchanky pojmenovaly #sundaybookclub a spojují je vždy s nějakým brunchem a několika mimosami.
Podle Jany se stal tento soukromý čtenářský klub jedním z nejlepších rozhodnutí, které v letošním roce udělala: „Sdílet s někým knížku je jako holčičí debrief po společné dovolené, kdy spolu můžete probrat, co jste všechno zažily, respektive co zažily hlavní postavy. Na našem bookclubu taky vždycky mluvíme o tom, co jsme nemohly vystát, co byl nejlepší moment a co nás čeká příště. Je na tom něco kouzelného moct s kamarádkou probrat, jak jste vnímaly určitou knížku. Každá si totiž všímá něčeho jinýho a jsou pro ni důležité jiné věci.”
Čtenářské kluby nabyly na populárnosti i mezi celebritami. Mezi nejznámější patří kluby hereček Reese Witherspoon, Dakoty Johnson, zpěvačky Dua Lipy a modelky Kaie Gerber. Tyto celebrity se dělí se svými fanoušky o knižní tipy a guilty pleasures prostřednictvím sociálních sítí i dedikovaných webů.
Sociální hack pro lepší běžecké výkony
Sparring partneři ve fitku nebo přátelský zápas v beach volejbalu není nic nového pod sluncem. Zato takový běh byl vždy vnímaný jako nespolečenská aktivita. Ukazuje se však, že čas strávený s přáteli a běhání jde vlastně docela dobře propojit.
Honza spolu s dalšími dvěma kamarády chodí pravidelně běhat každý týden: „Běháme vždy v sobotu ráno, někdy i během pracovního týdne. My tři jdeme vždycky a občas se k tomu nabalí další lidé. Společně mimo to trénujeme i na různé závody a běželi jsme v tomhle základním seskupení štafetu.” Dodal, že ten hlavní benefit běhání ve skupině je motivace: “Dává mi to možnost se posouvat, víc se vzájemně hecujeme. Sám se v šest ráno běhat nevykopu.”
Zážitky a více životní stability
A co si počít, když vás s přáteli nepojí žádný mimořádný koníček? Odpovědí může být víno, káva nebo jídlo. To už má rád téměř každý. Ve své podstatě se to nijak neliší od normálních posezení s kamarádkami. Rozdíl je pouze v tom, jak pečlivě a kreativně k tomu přistoupíte. Zajdete na kávu na to samé místo, kde už máte bezmála stálou rezervačku, nebo zkusíte nový podnik? Vypijete klasické čtyři dvoudecky prosecca nebo ochutnáte novou odrůdu? Budete se týdny ve spěchu domlouvat na termínu anebo bude každý pondělní večer patřit jen vám?
Například pražskou gastro scénu s trojicí kamarádek objevuje i influencerka Dominika - a to každou druhou neděli dopoledne. Pokaždé se přitom sejdou na novém místě. Kromě toho, že se společně setkají, díky tomu objeví i nové chutě a zajímavá místa, což podle Dominičiných slov jen umocní celý ten zážitek. Nejvíc na jejich brunch clubu ale oceňuje stabilitu: „Je to něco, na co se můžeme pravidelně těšit a víme, že si dáme life update, všechno probereme, a je to hrozně příjemný. Zároveň je to svým způsobem i hezký pocit, že člověk někam patří. Může se to zdát jako klišé, ale v tom vnímání je to hrozně důležité, a s holkama jsme se shodly, že to přesně tak cítíme.”
- Zdroj článku:
Guardian, Business insider, VOX, Autorský článek