Život jako Gossip girl
Roky bojujeme o genderovou rovnost. Chceme, aby nás muži přestali považovat za slabé pohlaví, které se jim nikdy nevyrovná. Výkonem, platem, organizovaností, silou osobnosti, řidičským umem, samostatností… Jako kdyby už tohle nebylo samo o sobě dost těžké. Jenže ono to nestačí. Místo podpory a soudržnosti, kterou bychom si my ženy měly navzájem poskytovat, proti sobě dokážeme jít až s neuvěřitelnou tvrdostí. Nepřejeme si úspěch, soudíme se podle prvního odhadu, přebíráme si muže, intrikujeme, zesměšňujeme se. Jistě, reálný život nevypadá jako scénář ke Gossip Girl a netvrdíme, že být ženou rovná se potácet se v neustálých kočičích rvačkách. Ale každá z nás už nějakou špatnou zkušenost se ženou má. Ať už jako její oběť, nebo jako její původce.
Žárlivost místo podpory
Od útlého věku nás formují společenské stereotypy, filmy, televizní pořady a svět korporátu. Musíme bojovat se sebou i s konkurencí, protože úspěchu dosáhne jen málo z nás. Úspěch ale přece nemá limity. Proč být jediná úspěšná žena ve společnosti frustrovaných, když můžeme vytvořit společenství spokojených a úspěšných? Neměly bychom být na sebe hrdé a podporovat se? Nebo alespoň umět upřímně říct „dobrá práce“, když úspěchu dosáhne jiná žena?
Proč dřív než podpora přichází žárlivost a soutěživost?
Vnímáme se jako konkurenci
Kdykoli potkáte jinou ženu, změříte si ji. Fyzicky, psychicky i sociálně. Pomyslíte si, jak je sakra možné, že má tak krásně zdravé vlasy, jak to, že procestovala tolik zemí nebo jak se jí podařilo, že je tak mladá a už tak úspěšná? Přemýšlejte o tom, to je v pořádku. Jen v tom okamžitě nespatřujte důvody k nenávisti. Mluvte o tom. Zeptejte se jí, co používá na vlasy. Proberte její dosavadní kariéru a zeptejte se jí na cestovatelské tipy. Třeba zjistíte, že nic z toho k ní nepřišlo samo. A nebo naopak, že to můžete mít také. Hlavně spolu mluvte. Nenávist mimo jiné vzniká z neporozumění.
Závidíme, co mají ostatní
Proč, když vidíte krásnou mladou ženu užívat si něčeho luxusního, okamžitě si pomyslíte, že si to nezaslouží? Že má bohaté rodiče nebo k tomu došla zkratkou přes postel? Že postavu si pořídila na soukromé klinice? Na ulici nebo na Instagramu to vypadá skvěle, ale jste si jistá, že mít to samé by vás učinilo šťastnou? Závistivé myšlenky přicházejí bez varování a než si to uvědomíme, jste rozzuřená na někoho, kdo vůbec netuší, že něco udělal. Přitom nemáme ponětí, co za oním pozlátkem je. Jen pomyslete na Paris Hilton. Může si koupit všechno na světě. A tak „obyčejnou věc“, která je dopřána spoustě žen, které žijí v chudinských čtvrtích, mít nemohla. Dítě jí odnosila náhradní matka. Nebo na Meghan Fox, JLo či Beyoncé… nejkrásnější ženy světa, hvězdy první velikosti. Musely čelit nevěře. Přestaňte plýtvat energií na negativní myšlenky a pomluvy. Každá žena má své bolístky. A to, co hrdě vystavuje na odiv, většinou nepřišlo zadarmo. Uvědomte si, proč na ni žárlíte a jaké krůčky můžete začít dělat, abyste dosáhla podobného cíle.
Chceme se zavděčit
Nachází se v každém ženském kolektivu. Ta jedna, která chce vést všechny ostatní. Už od školkového věku až po dospělost. Holčička, později žena, která určuje, kdo se má s kým kamarádit, co se má nosit, jak se česat, co je vtipné a co ne a kdo bude součástí party. Nedej bože, abyste se jí zprotivila. A tak ostatní skáčou tak, jak ona píská. A pokud ona píská, že nebudete mít někoho ráda a nebudete se s ním bavit, dost často ji poslechnete. Je jedno, jestli je vám pět a jste součástí vaší první holčičí party nebo se snažíte kamarádit s kolegyněmi z marketingu. Chce to odvahu se vzepřít a říct – hele, nech toho. Budu si myslet, co chci a taky se budu přátelit s tím, kým chci. Nepřejímejte ničí názory a nesnažte se být ničím malým klonem, jen abyste se zavděčili. Máte svou hlavu a vůli, tak je používejte.
Myslíme si, že jsme něco víc
Nechovejte se jako byste byla lepší než ostatní ženy. Co vám dává právo být protivná na pokladní v Albertu, na servírku v restauraci nebo na prodavačku v butiku? Váš titul z univerzity? Trojnásobný plat? Situace, ve které máte navrch a ona k vám prostě musí být uctivá? Nemluvte s ostatními ženami a nechovejte se k nim tak, jako by byly členkami nižší kasty jen proto, že snad v tu chvíli můžete. Představte si, jak příjemné by bylo vám, kdyby s vámi někdo mluvil jako s kusem hadru jen proto, že stojí ve společenském žebříčku nad vámi. Asi byste se v duchu zeptala: „Kdo si myslíš, že jsi, že se ke mně takhle chováš?“ Zkuste si to pamatovat.
Chceme být „cool girl“
Přestaňte si myslet, že být „holčičí“ je synonymem přirovnání „slabý“ nebo „slepičí“. Krásné dívky mohou být chytré, chytré dívky umí být vtipné a společenské a to, že jste tvrdá z vás automaticky nedělá cool bytost. Přestaňte se chvástat tím, že se mnohem raději bavíte s muži, protože si se ženami nerozumíte. Respektive – nemusí to být jejich vina, že? Zapomeňte na stereotypy a přestaňte ostatní ženy škatulkovat. Žena může mít ráda sport, romantické komedie, ferraty, rtěnky, kvalitní rum, jízdu na motorce i svou bylinkovou zahrádku. Může projezdit s batohem v zaprášených teniskách Asii a pak strávit víkend na luxusním wellness. Být hrdá na svou inteligenci, ale také se starat o svůj vzhled. Nikdo nezapadá do jedné škatulky a vsadíme se, že vy také ne. Dobře, buďte kamarádkami se ženami, které jsou vám blízké. Nemusíte se přátelit s každou. Ale můžete přestat být zlá k ženám, kterým možná nerozumíte...
Chceme jejího muže
Jde o obzvláště odporný důvod nenávisti k jiné ženě. Ona je strašná, neváží si ho, nechová se k němu hezky, nezaslouží si ho. Jen ho svazuje a vydírá, aby ji nemohl opustit. Vážně? Žijete s nimi? Víte čím si prošli, co všechno ona pro něj udělala, co mu musela odpustit a co musela překonat? Pokud znáte jejich vztah pouze z jeho vyprávění nebo z líčení společné známé, nechte to být. Odvádět muže od jiné ženy je vážně zlé.
Zdroj: wbkr.com, findawayabroad.com, buzzfeed.com