Než k tomuto kroku přistoupíte, je třeba si upřímně promluvit. Vztahy jsou vždy o vzájemné kolaboraci a také pauza se musí stát vzájemným řešením, které oba z partnerů schvalují na sto procent. Pokud totiž jeden není přesvědčen o správnosti tohoto rozhodnutí, může se cítit zrazen či se pomalu odcizit. Takže jestliže nechcete později vést dramatickou hádku či debatu o tom, jaká jste si nastavili pravidla, raději si je stanovte předem. Kdo by chtěl dopadnout jako Ross a Rachel... ? Znamená pro vás tato přestávka, že můžete randit či spát s někým jiným... Je to jen na vás. Ale co je velice důležité, je dohodnout se na přesném termínu, kdy se dáte opět dohromady. Jen tak zabráníte většímu stresu a strachu z opuštění.
Fráze “dáme si pauzu” může mít pro mnohé negativní konotace a jestliže chcete něco takového navrhnout, važte slova. Možná toto částečné odloučení můžete považovat za “čas pro sebe” či “prostor pro přemýšlení”, ale jakkoliv ho nazvete, mějte se na pozoru, aby pojmenování nezavánělo rozchodem.
A co když skutečná pauza nastane? Uvědomte si, že tu není od toho, abyste se cítili nejistí vůči budoucnosti a osamělí. Je to doba kdy se můžete ponořit do sebe sama. Zjistěte, co chcete, co vám vadí, co naopak chybí a své myšlenky si klidně zapisujte. Mluvte o svých pocitech s přáteli nebo klidně vyhledejte odborníka, a to zejména v případě, kdy řešíte opravdu zásadní problémy, které přispívají k nezdravému až toxickému vztahu. Jestliže má být odluka opravdu úspěšná, je nutné, aby se oba partneři věnovali i sebereflexi a způsobu, jakým budou své pocity efektivně komunikovat, až přijde okamžik setkání. Vždyť každý ví, že komunikace je klíčem ke spokojenosti...
Jakmile pauza skončí, nezapomeňte být upřímní a otevření ohledně všeho, co jste si během této doby uvědomili a co jste se naučili. Verbalizujte, co od vztahu očekáváte, co je třeba změnit a jak vidíte budoucnost. Pokud dokážete naslouchat jeden druhému a provést potřebné změny, vaše přestávka byla úspěšná.