Covidová doba zavedla nová pravidla. Zdála se být pohodlná a my jsme si na ně až příliš rychle zvykli. Nemuset se vzdát pohodlí vlastního domova a i přesto být se svými blízkými v kontaktu, bylo skutečně skvělé... Ano, v době, kdy jsme byli svazováni restrikcemi, byla tato varianta komunikace víc než vítána. Život se ale vrátil do normálu a naše covidové zvyky zůstaly. Aniž bychom si to uvědomovali, proměnily se naše vztahy na jakási virtuální setkávání, která nepotřebují víc než mobilní telefon a internet. Opravdu ale takhle chceme žít a komunikovat?
Stát se zavislým na online komunikaci je stejné, jako se stát zavislým na jakékoliv jiné droze. Myslet si, že online závislost postihuje pouze teenagery, je více než mylná. Dospělí jsou možná mnohem více náchylnější, jelikož online forma vyjadřování je pro ně v mnoha směrech komfortnější. Potřebujete vyřešit něco nepříjemného? Řešit to skrz data je samozřejmě jednodušší. Nejste rozený řečník a chcete probrat něco důležitého? Jistě, dlouhá zpráva či e-mail nabízí jisté řešení… Je ale tohle vše, co od života chcete a je v pořádku, aby váš život ovládal mobilní operátor?
Konfrontace s realitou
Zkuste zapomenout na wifi a vraťte se k základům komunikace. Osobní setkání nebylo nikdy víc trendy než je tomu nyní… Být neustále k zastižení je skvělé pro vaše okolí, né však pro vás. Nastavte si sami pro sebe hranice, které budete v rámci vašeho duševního zdraví respektovat a dodržovat. Jak se efektivně naučit trávit čas offline?
Zažeňte pocit digitální úzkosti
To, že nejste non stop k zastižení není hřích. I vy máte přece svůj život a osobní volno, do kterého by status „jsem online 24/7“ neměl patřit. Ne nadarmo se poslední dobou skloňuje ve všech možných pádech spojení „digitální detox“. Jedná se o čas, kdy opravdu nejste k zastižení a užíváte si ho! Nikdo vám nesebral telefon za trest. Odložili jste ho dobrovolně a víte, že jedině tak se uchráníte od toxického světa na sociálních sítích. Žijete přítomným okamžikem a na sdílení čehokoliv ani nepomyslíte.
Ano, zprvu to možná bude zvláštní, po čase si však uvědomíte, že právě tenhle čas vás nabíjí mnohem víc než cokoliv jiného. Nemusíte zvládnout hned celý den bez telefonu – začněte postupně. Co třeba vaši digi proměnu odstartovat večerním detoxem? Zkuste odložit telefon nejméně tři hodiny před spaním a až do rána na něj ani nepomyslete. Za těch pár hodin se určitě nestane nic zásadního, z čehož byste si měla dělat těžkou hlavu. Naopak. Odpočinete si a budete se těšit na novinky, které na vás čekají. Pro více pokročilé jsou tu pak celé dny, kdy jste offline. Jistě, určitě není vhodné zvolit si pro takový den třeba pondělí, kdy toho po vás chce šéf co nejvíce, ale co třeba sobota?
Zbavte se zbytečných notifikací a aplikací
Ruku na srdce. Kolik aplikací ze všech, které máte v telefonu, skutečně reálně používáte? Že ani nevíte, že některé z nich máte stále aktivovány? Pak je na čase uspořádat digitální čistku. Pravidlo je stejné, jako u oblečení. Nepoužila jste danou apku více jak tři měsíce? Pryč s ní. Nemá místo ve vašem telefonu, ani ve vašem životě. Čím uspořádanější budete mít své online prostředí, tím lépe se vám bude „dýchat“ a tím méně se budete cítit svázaná.
Omezte čas strávený s telefonem
Jste zvyklá mít telefon neustále u sebe? Návštěva koupelny, toalety, ranní příprava snídaně, relax na zahradě, zalévání kytek, čtení knihy… Jsou tohle všechno situace, kdy máte telefon neustále u sebe a bez přestání ho kontrolujete? Pak je na čase zastavit. Naučte se odložit telefon v momentě, kdy dorazíte domů a užívejte si všední činnosti bez jeho asistence. Opravdu není třeba vše zaznamenávat a o vše se dělit s přáteli na sociálních sítích. Co takhle naučit se užívat si přítomný okamžik bez toho, aniž byste ho musela zasdílet na Instagramu? Vyzkoušejte to a uvidíte, jak osvěžující mohou tyto nové pocity být.
Užívejte si setkání s rodinou a přáteli bez telefonu
To, že jste se viděla s vašimi nejmilejšími, není potřeba nutně dokumentovat. Zkuste vnímat tváře vašich blízkých v reálném čase a ne skrze mobilní telefon. Odprostěte se od potřeby vše sdílet a užívjete si čas, který máte vyměřený jen pro sebe… O své fotky v telefonu můžete kdykoliv přijít, o vaše vzpomínky a zážitky však nikoliv.
Zapomeňme na potřebu být neustále online a vraťte se o pár kroků (let) zpátky. Dřív jste nepotřebovala mít fotku v telefonu nebo na sociálních sítích, abyste si užila přítomný okamžik a věřila, že se opravdu stal. I přesto, že nebyla daná chvíle zdokumentovaná, byla možná mnohdy vzácnější než ta, kterou několikrát přefotíte a snažíte se z ní udělat to, co možná ani není. Nebo možná je, ale díky přemíře snahy se kouzlo okamžiku vytratí...
Zdroj: Wikipedia Commons, Novinky.cz, Elle.com