1. Sv. Valentýna nejvíc slaví mladé ženy do 26 let
2. Za nejromantičtější den v roce ho ale považuje jen 8,7 procenta Čechů.
3. Díky tomu ale pro nás není Valentýn takovým zdrojem depresí jako pro Američany, kteří ho slaví mnohem intenzivněji. Valentýn je pro ně velmi stresujícím svátkem, zvlášť, pokud jsou momentálně bez partnera. Jeden z deseti mladých Američanů se v tento den cítí ještě víc osamělý a zamindrákovaný než obvykle. A to jsou jen ti, kteří se přiznali!
4. 70% z těch, kteří Valentýna v Česku slaví, tráví večer 14. února doma se svým partnerem.
5. 56% slavičů Valentýna v tento den svému partnerovi vaří slavnostní večeři.
6. Za valentýnský dárek pro partnera nebo partnerku Češi utratí stovku až pětistovku, jen čtvrtina kupuje dárky v ceně přesahující 1000 Kč.
7. Nejčastnějším dárkem je květina. Poptávka po nich stoupá těsně před valentýnským večerem až o 100 procent.
8. Dalšími tradičními dárky jsou šperky, plyšáci a bonboniéry. Ale čím dál tím častěji taky oblečení nebo sluchátka. Samozřejmě v růžové barvě a se srdíčky!
9. Zatímco na Slovensku, v Bělorusku, Kazachstánu nebo Číně lidé utratí za valentýnský dárek pro svůj protějšek až 10 procent svého měsíčního platu, v Česku je to maximálně 2,5 procenta.
10. Podle jednoho průzkumu slaví Valentýna v Česku až o třetinu více mužů než žen. Jak si tento paradox vysvětlit? Jedním z možných zdůvodnění je to, že od mužů se v tento den očekává více aktivity. Zatímco žena jenom čeká, co si pro ni její protějšek připraví (a hlavně, jestli vůbec).