S jakým klukem vám to vydrží navždy?

John Gottman, expert a průkopník v oblasti partnerských vztahů definoval už před léty čtyři základní problémy - chyby, které s velkou pravděpodobností vedou k rozpadu partnerství a které jsou v rámci psychologie dodnes respektovány. Jedná se o následující vzorce chování, které se projevují nejčastěji ve vyhrocených situacích a při hádkách a které mohou ohrozit téměř každý vztah: Kritika, která není konkrétně formulována a v podstatě jen napadá chrakter partnera. Blokace v komunikaci, kvůli které se buď jeden nebo oba partneři vyhýbají vzájemné diskuzi. Ponižování, opovrhování a nadřazenost vůči partnerovi. Rozdílné chování partnerů během hádky, kvůli kterému dochází ve sporu k eskalaci. 

Tři vztahy, které vydrží

Kdo se vnitřně ztotožní s výše uvedeným, jistě také pochopí, na základě čeho Gottman definoval tři ideální typy, které jsou předpokladem perfektního vztahu. Jeho teorie vychází z toho, jak páry společně zvládají konflikty. Podle experta spolu totiž ve spokojeném a dlouhodobém vztahu vydrží jen ty dvojice, které se naladí na stejný hádkový a konfliktní level. To znamená: Každý pár je jiný a případné konflikty nemusí vést k rozchodu, pokud se chování dvojice ztotožňuje s níže popsanými modely 1-3.

1. Konstruktivní vztah

Patneři vědomě uzavírají kompromisy. Případné problémy probírají vždy v klidu a snaží se najít řešení, které přinese spokojenost oběma partnerům.

2. Vztah, který se vyhýbá konfliktům

Když se partneři vyhýbají konfliktům, musí to nutně znamenat konec pro každý vztah? Podle Gottmana to tak bezpodmínečně být nemusí. Když se oba partneři raději hádkám vyhýbají a jednuše akceptují u toho druhého názorovou odlišnost, aniž by to nutně museli řešit, pak může být výsledkem velmi harmonický vztah. 

3. Impulzivní soužití

Časté a vášnivé hádky plné emocí v tomto případě rozhodně neznačí blížící se rozchod, ale jsou jen součástí zdravého vztahu. Včetně následného emotivního usmiřování. 

 

 

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24