Tyto a mnohé další otázky zodpovídá ve své nové knize známý psycholog a manželský poradce Tomáš Novák. A jak to tedy podle něj je?
Co se týče mužů a jejich prožívání ‚obyčejné‘ chřipky, tvrdí Novák, že muž se řídí touhle premisou: „Bude-li všechno v pořádku se mnou, bude vše v pořádku i s mojí rodinou, jakož i se světem nacházejícím se kolem mě.“ Takže když ho skolí chřipka, má obavy nejen o sebe, ale tím pádem i o svou rodinu a potažmo o celý svět. A to už je trochu něco jiného, že? Zkrátka záleží na úhlu pohledu… „Útěkem do nemoci získaná péče má pak charakter potvrzení citového zázemí a utvrzení se v tom, že je vše v pořádku,“ vysvětluje Novák.
Zelenooká příšera
S otázkou žárlivosti je to složitější. „Kořeny žárlivosti bývají mnohdy dědičné, přinejmenším sociálně,“ tvrdí Novák. Zároveň dodává, že se žárlivcem je velmi těžké se domluvit, a i pokud k jakési dohodě dojde, žárlivec není schopen ji dodržet. Žárliví muži jsou obecně agresivnější a zároveň zranitelnější, a také jsou závislí. A vzhledem k tomu, že každá závislost, ať už drogová, nebo jiná, má stejné principy, ani žárlivost nemívá dobré prognózy…
Komu není rady..?
Někteří muži jsou velmi hákliví na to, když jim chceme říkat, co mají dělat. Přestože máme mnohdy pravdu a myslíme to dobře, muži zkrátka o rady nestojí. Proč? „Prostě jsou již takoví,“ říká Novák. „Ctí svoji nezávislost, nadhodnocují bystrost svého úsudku. Mají tendenci rady vyslechnout a jednat po svém. Umění poradit se u některých z nich transformuje ve schopnost zařídit vše tak, aby si myslel, že na to přišel sám.“
Máte podobné zkušenosti? Pak vás určitě pobaví kniha Na co se ptají ženy – O mužích.