Spánkový rozvod = šťastný vztah
Když jste se seznámili, neusnuli jste jinak než s partnerovou paží pod svou hlavou nebo ovinutou kolem boků. Společná ložnice a sdílení jedné postele je přece neklamným znamením toho, že je ve vztahu všechno tak, jak má být. Oddělené spaní přichází v úvahu pouze po bouřlivé hádce, před rozvodem nebo z ohleduplnosti během nemoci. A co když vám řekneme, že je to právě naopak? Že tzv. spánkový rozvod přinese nejen vám osobně, ale i vašemu vztahu spoustu pozitiv? Věřte tomu, že oddělené postele neznamenají počátek konce a že místo vyplňování rozvodového formuláře může díky nim dostat i váš vztah novou šťávu.
Lákavá svoboda
Neoddechla byste si při představě, že vás během noci několikrát nevzbudí partnerovo převalování se, občasné chrápání nebo kašel, vstávání na toaletu, vibrující telefon, na který nonstop chodí sportovní výsledky z aplikace Livesport nebo noční zápasy NHL, které váš partner nutně musí vidět? A naopak bez pocitů viny moct kdykoli odepsat kamarádce na její zprávy ovlivněné proseccem, spát uvolněně bez obav, že vám to zrovna nesluší nebo že máte své dny a potřebujete více soukromí? Jestli vám tohle připadá alespoň trochu lákavé, vyzkoušejte sleep divorce. Tím, že si s partnerem od sebe odtáhnete postele nebo je dokonce přemístíte každou do jiného pokoje, pro sebe navzájem uděláte strašně moc.
Benefity samoty
Co můžete od spánkového rozvodu vlastně očekávat? Svůj osobní prostor na cokoli. Na ničím nerušený spánek. Na rozplynutí výčitek, že naopak vy rušíte partnera. Na to, že se nebudete budit až šestkrát za noc, což je podle manželského poradce Davida Bennetta průměrný počet vyrušení jednoho partnera druhým během nočního spánku. Že nebudete vstávat unavení a bez energie, ve špatné náladě, která z nedostatečného odpočinku vyplývá. Že se na partnerovu přítomnost budete více těšit a více si jí vážit, takže dost pravděpodobně vznikne větší potřeba fyzického kontaktu a tím i větší frekvence sexuálních hrátek. Párový psychoterapeut Daniel Baumruk navíc zmiňuje i to, že si páry své neshody občas nosí až do ložnice, kde v konfliktech pokračují. Upozorňuje, že je lepší se v tu chvíli oddělit a podle rčení „ráno moudřejší večera“ nechat hádku přes noc uležet. Pokud vám to dispozice vašeho bydlení umožňují, dejte sleep divorce šanci. Nemusíte jít hned „do plných“. Vyzkoušejte to jednou, dvakrát... na týden. Ordinujte si spánkový rozvod postupně, abyste zjistili, jestli vám noční samota více vyhovuje, nebo se vám více stýská a připadá vám divné, že v noci nesdílíte prostor s partnerem. A ani to nemusí být definitivní. Můžete si zvolit některé dny v týdnu, abyste si odpočinuli, ale abyste zároveň neměli pocit, že spánkový rozvod ohrožuje váš vztah.
Necítíte to? Nedělejte to.
Jestliže jste ale špatní z představy, že byste se měli na noc od partnera oddělit, a to i v případě, že důvodem nejsou problémy ve vztahu, nedělejte to. Oddělené spaní by vám mohlo zničit spánek mnohem více než partnerovo chrápání. Sleep divorce mohou u citlivějších jedinců doprovázet pocity odcizení, zničené snahy o společné fungování či ztráta partnerské intimity. Psychoterapeut Daniel Baumruk v tomto případě souhlasí, že společné spaní stojí za to uchovat: „Na základě mého subjektivního pohledu i zkušeností z ordinace mohu konstatovat, že pokud vám společné spaní vyhovuje, tak jej neměňte. V případě, že ale při společném spaní vnímáte nějaký diskomfort, s partnerem si o tom promluvte a snažte se najít řešení, a to zejména tehdy, je-li pro vás důležitá fyzická láska a aktivní sexuální život.“
Zdroj: Marianne.cz, ELLE.com