Pokud toužíte po mladistvém vzhledu a namísto chození na botox či obličejové výplně do sebe pravidelně investujete čas a energii, máte napůl vyhráno. Ano, konzistentní péče a úsilí je klíčem k úspěchu, pokud ovšem víte, jak na to. „Je velmi důležité obličej masírovat nebo tejpovat správně, abyste nenaděla víc škody než užitku. Proto svým klientkám, které se rozhodnou na svém obličeji pracovat pro začátek doporučuji zakoupení specializovaného kurzu nebo osobní konzultaci, kde si osvojí správnou techniku,” vysvětluje Marta Dřímal Ondráčková, kterou můžete znát nejenom ze stránek ELLE či z festivalu krásy ELLEphoria, Youtube, ale i Instagramu, kde propaguje přirozenou péči o obličej. Návody na správné provedení cviků a faceliftingových masáží najdete také v Martině prvotině #udrzksicht: metoda, která vám udrží obličej na správném místě, jež vychází právě v těchto dnech.
Nezaměřujte se jen na pár cviků
Možná jste se na YouTube naučila pár cviků, které jste si oblíbila a teď je stále dokola opakujete. Podle Marty je to jako s cvičením ve fitku. „Když budete chodit jen dřepovat, nepomůže vám to udržet si dobrou fyzičku a ideální tvary. Je potřeba širší záběr. Relax, stretching, posílení coru, hlubokého stabilizačního systému, ale i třeba hýžďových svalů. A náš obličej vyžaduje to samé,” vysvětluje.
Cvičte cviky vhodné pro váš typ obličeje
„Pokud zvolíte metodu, která je stavěná na asijský typ obličeje, z dlouhodobého hlediska si můžete zadělat na nespokojenost,” říká Marta. Fumiko Takatsu, zakladatelka slavného konceptu The Face Yoga Method, dnes ve svých sedmpadesáti vypadá jednoduše dokonale. Může za to pravidelné cvičení a péče. Ale upřímně, asijská stavba obličeje je úplně jiná než například ta, kterou máme my ženy ve střední Evropě. Neříkáme, že její cvičení není to pravé pro obličej v kondici a šťavnatou pleť. „Ale vzhledem k odlišné stavbě obličeje je potřeba dělat správné cviky a účinné masáže proti atrofii a degenerací svalů v horní části obličeje, abyste se v budoucnu vyhnula těžkým horním víčkům,” dodává Marta.

Neznalost neomlouvá
„Znalost správného postupu je zásadní jak u masážních technik, tak cvičení i tejpování. Než začnete cokoliv vyvádět na obličeji, je potřeba aktivovat lymfu, bez toho může být následná masáž nejen neefektivní, ale stav vašeho obličeje se může i zhoršit,” říká autorka metody #udrzksicht Marta Dřímal Ondráčková. Škodit nám můžou i nedokonalé masážní tahy - ať už je vedete nesprávnou cestou nebo je nedotahujete až do “krajů” obličeje. Stejně tak masáž s tejpy, kdy například zalepíte půlku čela a druhou jdete masírovat. To je velké NE. „Kde si myslíte, že skočí všechno to, čeho se chcete onou masáží zbavit? Ano, tipujete správně: pod nalepeným tejpem,” říká odbornice a vyzdvihuje zlaté pravidlo, že po tejpování už nemasírujeme, to už jen relaxujeme.
Nedělejte si zbytečně vrásky
To se týká především cvičení. Cviky na posílení obličejových svalů, které bývají neaktivní a mají tendenci atrofovat, je potřeba pravidelně procvičovat. Jsou účinné a přinášejí viditelné výsledky – ale pouze tehdy, pokud zapojujete ty správné svaly. „Když chcete posílit lícní svaly, ale místo toho krčíte nos nebo mrkáte očima, nejenže to nepomáhá, ale navíc tím přetěžujete oblasti, které naopak potřebují uvolnění nebo jiný druh pohybu,“ vysvětluje.
Nezaměřujte se jen na obličej nebo tělo
Péče o náš zevnějšek by vždy měla být komplexní. Což znamená, že neizolujeme obličej od zbytku těla. „Není možné, abychom věnovaly pozornost jen obličeji a vykašlaly se na ploché břicho, pevné nohy nebo svaly podél páteře. Pokud chceme být v kondici, měly bychom se starat o tělo jako o celek. Což kupříkladu znamená masírovat a cvičit obličej, ale také zbytek těla při vašem oblíbeném sportu nebo ve fitku s trenérem. Teprve až v této jednotě je síla a vaše krása nejvíc vynikne,” říká Marta.
- Zdroj článku:
Autorský článek, Informace od Marty Dřímal Ondráčkové, autorka projektu #udrzksicht,