Záložní plán
Vhodný partner, větší byt, vyšší zůstatek na účtu, postup v práci nebo touha splnit si některé položky ze svého bucket listu, dokud to jde… Důvodů, proč nemít dítě právě teď, se najde vždycky spousta. Ačkoli v mateřství aktuálně nastupuje trend mladších matek, stále se najde spousta žen, které mít dítě ve svém fyziologicky nejplodnějším životním období nechtějí nebo nemůžou, ať už pro to mají jakékoli důvody. Naštěstí pro ně existuje back-up plan. Řešení, které bylo donedávna většinou pouze v hledáčku párů, které se chystaly podstoupit umělé oplodnění. Nechat si odebrat a zamrazit vajíčka pro pozdější využití. Tomuto zákroku se říká social freezing a stává se z něj nový fenomén v plánování rodičovství u stále většího počtu žen.
Naděje do budoucna
Cestu odebrání a zmrazení vajíček aktuálně volí i ty ženy, které jsou mladé a nepotýkají se s žádnými problémy, které by signalizovaly problémy s otěhotněním. Jen více přemýšlí o své budoucnosti a nechtějí nechat nic náhodě nebo osudu. Dítě pro ně zatím není na pořadu dne, ale nechtějí se vystavit riziku, že až po něm zatouží, nebude možné ho mít. Ženská plodnost dosahuje vrcholu mezi 20. a 25. rokem, ale pro spoustu žen je nemyslitelné v takto relativně nízkém věku dítě mít. Jenže po pětadvacítce se začíná šance na početí rychle snižovat. V pětatřiceti letech, kdy je většina žen na dítě psychicky i materiálně připravená, je už pravděpodobnost otěhotnění poměrně nízká a stále klesá. Pokud chce žena odložit rodičovství na dobu neurčitou,ale zároveň je vůči sobě a své budoucnosti odpovědná, je vhodné, aby si do 30 let nechala odebrat a zmrazit vajíčka. Celý proces je poměrně rychlý, není sice nejpříjemnější, ale patří mezi dobře snášené zákroky. V některých případech je také hrazený pojišťovnou.
Bez záruk
Social freezingu předchází gynekologické vyšetření, odběr krve a následná hormonální stimulace, díky které během jednoho cyklu dozraje více vajíček než jedno. Hormony si žena píchá pomocí tenké jehlydo podkoží asi týden. Poté se při kontrole určí termín odběru vajíček – během něj je žena v celkové anestezii a vajíčka jsou odebrána punkční jehlou z obou vaječníků. Zhruba po dvou hodinách lze odejít domů. Odebraná vajíčka se ošetří látkami, které je chrání před poškozením mrazem a zamrazí se. Takto zamrazená vajíčka vydrží až 12 let a v 95% případů zmražení přežijí bez jakékoli úhony. Díky tomu existuje naděje, že i po pětatřicítce si žena prožije těhotenství a porodí zdravého potomka. Pozor, ale stoprocentní záruka to není! Stejně jako při běžném způsobu otěhotnění se šance na úspěch pohybuje kolem 20%. Social freezing je tedy určitě dobrý záložní plán, ale nejde na něj bezmezně spoléhat. Přírodě umíme pomáhat, ale úplně ji ošidit zatím nezvládne ani ten nejlepší doktor.
Zdroj: Pronatal.cz, gynem.cz, novinky.cz, metro.cz