Podle průzkumů Českého statistického úřadu žije v každé třetí české domácnosti jen jedna osoba. Co to znamená? Blíží se snad opravdu konec tradiční rodiny, jak o tom spekulují odborníci? A je to špatně, nebo ne? To jsou otázky, na které dokáže dát asi odpověď teprve sama budoucnost a způsob, jakým v ní budeme žít. To, co je jasné teď, jsou hlavně fakta. A ta říkají, že stále více mužů i žen žije bez partnera.
Podle statistik tvoří singles celých 30 procent českých domácností – přesněji řečeno, z celkového počtu více než 4,4 milionu domácností v České republice je více než 1,2 milionu obydleno pouze jednou osobou. Tento fenomén, který můžeme pozorovat posledních několik desetiletí, je stále na vzestupu. Jen za posledních patnáct let počet singl domácností vzrostl o 555 tisíc.
Celosvětový trend
„V tomto směru nejsme žádnou výjimkou, podobný trend se projevuje celosvětově. Singl domácnosti začínají stále více charakterizovat západní civilizaci,“ říká k tomu Martina Horáková ze seznamovací a sociální sítě Leyter.com a pokračuje: „Například ve skandinávských zemích patří jednočlenným domácnostem až 40procentní podíl. Ve Spojených státech tvoří singles již polovinu společnosti.“ Obdobným směrem se rychle vydává také Čína, Indie nebo Brazílie.
Praha vede
Jednotlivci u nás tvoří 12 procent veškeré populace. Nejvíce singles žije v Praze, kde se na celkovém počtu obyvatel podílí z 22 procent. Samozřejmě že ne všichni singl Češi se pro život o samotě rozhodli dobrovolně, ale to je právě ten fenomén dnešní doby. Ta s sebou nese spoustu možností a staví nás před spoustu voleb, které generace před námi nemusely řešit či je vůbec neznaly. „Nekonečná možnost volby však paradoxně vede k tomu, že výběrem partnera často strávíme více času než ve vztahu samotném. Často se navíc stane, že nakonec uděláme volbu, se kterou nejsme spokojeni a koloběh se opakuje,“ vysvětluje ještě Martina Horáková ze seznamovací sítě.
Kdo moc vybírá, přebere?
V touze po dokonalém partnerovi, který by splňoval náročné požadavky, se může stát, že řada lidí proto nakonec rezignuje. Je to problém zejména vzdělaných a úspěšných žen, které se nechtějí spokojit s ‚obyčejným‘ mužem, zároveň ale těch ‚dokonalých‘ není tolik… Trochu smutným, ale pravdivým faktem je, že šance najít si vhodného partnera se navíc snižuje s věkem. Jistě, všichni známe rčení, že láska kvete v každém věku a že nikdy není pozdě, realita je ale neúprosná. Lidé si hledají partnery ve svém okolí, často v práci, a když se například žena pracovně pohybuje dlouho pouze v jednom kolektivu, navíc třeba jen v ženském, a ve volném čase se stýká jen s partou starých přátel, její šance na seznámení není úplně vysoká.
Navíc – nezávislý život bývá často náročnější než život v partnerském vztahu. Každopádně je drahý. Když někdo žije sám, nemá se s kým podělit o splátku hypotéky, účty za energie či náklady na auto. I proto si singles často dobře rozmyslí, když v práci podají výpověď. Ve srovnání se svými ženatými kolegy či vdanými kolegyněmi platí rovněž vyšší daně.
Ovšem "singl domácnost" neznamená jen nerozhodné třicátníky, ale počítají se k nim také lidé rozvedení, vdovy a vdovci, často v důchodovém věku.
Být singl není stigma
Vyšší podíl singl domácností souvisí také s měnící se náladou společnosti, která už dnes na nikoho netlačí a umožňuje každému vést plnohodnotný pracovní i soukromý život bez ohledu na rodinný stav. A jak dodává Martina Horáková ze seznamovací sítě Leyter.com: „Každopádně neplatí, že kdo je dnes singl, musí být singl navždy. Existuje řada způsobů, jak se s někým seznámit, a moderní technologie tento proces ještě více usnadňují.“