Poslední průzkumy uvádějí, že více než třicet procent Češek je nespokojeno se svou finanční situací a více než polovina Čechů peníze považuje za svoji největší starost. Chápu je. Můj vztah k penězům je absolutní. Znamená to, že utratím absolutně všechno, co vydělám. A tak to mám celý život. Nezáleží, jestli jsem na brigádách v novinách vydělala pár tisícovek nebo nyní, o dvanáct let později, pár desetitisícovek. Prostě NIKDY mi nic nezbude.
Přitom nejezdím na dovolenou, nekupuju si luxusní auta ani kabelky! Mám pocit, že moje peníze zmizí, jakmile přistanou na účet. Je jich zoufale málo. A jelikož souhlasím s Woodym Allenem, který řekl, že peníze jsou lepší než chudoba, přinejmenším z finančních důvodů, rozhodla jsem se s tím něco dělat.
Nejprve jsem si najala finančního poradce (na internetu jich najdete stovky, ale raději dejte na doporučení svých známých), se kterým jsem si sepsala přesný seznam příjmů a výdajů. Hned první položka pro mě byla šokem: takzvané fixní výdaje, tedy poplatky za byt, pojištění a zálohy na daně, mě stojí každý měsíc patnáct tisíc. K tomu se musí připočíst ještě variabilní výdaje na benzin, telefon, internet, každodenní drinky ze Starbucks, cigarety, jídlo, oblečení a kosmetiku, výlety, opravy auta, krmení pro psa…
A nestačím se divit. Peníze se na účtu rozplývají jako pára nad hrncem. No, ale kde ušetřit nebo vzít víc? Kdybych přestala pít starbucks, ušetřila bych téměř tři tisíce měsíčně, to samé by se týkalo i cigaret. Ale copak chci přestat kouřit a chodit do Sbux? Nikdy! A proto si na radu finančního poradce pořizuji spořicí podúčet (přehled těch nejvýhodnějších najdete na www.bankovnipoplatky.com), na který si budu střádat takzvané volné finanční prostředky. To jsou ty, se kterými si můžeme dělat, co chceme (hurá).
Spořicí účet má jednu obrovskou výhodu, že se na něm peníze úročí a vy jimi nedisponujete, dokud si je nepřevedete na běžný účet. Tudíž když dostanete nákupní záchvat, máte smůlu a o nové kabelce si můžete nechat maximálně zdát.
Jak měsíce ubíhají, jsem na sebe opravdu pyšná. Peníze na účtu se hezky rozmnožují a já se tetelím blahem. Do té doby, než se mi porouchá auto a já celý obsah svých dvou bankovních účtů odevzdávám automechanikovi do jeho ušmudlané ruky. Chce se mi brečet a v duchu proklínám finančního poradce. Kdybych si vsadila sportku, nebyla
bych na tom teď líp?! Co kdyby mě zítra vyhodili z práce nebo se mi nedejbože něco stalo?Dopadá na mě existenční tíseň a já si už potisící přísahám, že takhle už doopravdy dál žít nechci a tentokrát s tím pořádně zatočím.
Startuju druhé kolo svého finančního obrození a na pomoc povolávám koučku Lindu Berger Božovskou (www.lindaberger.cz), která svým klientům pomáhá zajistit optimální finanční situaci pomocí techniky EFT a programu Tapping Into Wealth (volně přeloženo Proťukejte se k bohatství). Linda funguje jako každý jiný kouč, ale používá metodu EFT, techniku emoční svobody. Podle ní určité věci děláme v životě proto, že jsme si na základě předchozí negativní zkušenosti zablokovali správné proudění energie v těle. Díky těmto blokům pořád dokola opakujeme stejné chyby – potkáváme špatné chlapy, nemáme peníze, nevycházíme s rodiči, bojíme se… A pomocí poklepávání na jednotlivé akupunkturní body lze energie odblokovat a celý systém navrátit do stavu rovnováhy. Jednotlivé body se nacházející na spojnici meridiánových drah a najdete je na temeni hlavy, vnitřním i vnějším koutku oka, pod okem, pod nosem, na bradě, v podpaží a na klíčních kostech. Poklep se obvykle provádí ukazováčkem a prostředníčkem.
Nevím, zda právě ťukání na hlavu ke mně bankovky přivábí, ale proč to nezkusit...
Jak dopadlo pátrání po správném finančním systému, na co se při šetření připravit a jaký je váš finanční horoskop? Vše najdete v novém čísle narozeninové dubnové ELLE, která je právě na stáncích.