Vliv je velkým afrodiziakem
Byla to otázka zabezpečení, rozšíření rodu. Touha zajistit svým potomkům dobré postavení a spokojený život. Myšlenka romantické lásky se tak stala běžnou až v historicky nedávné době. Ve středověku, renesanci i v době první republiky to bylo jedno velké tabu. Láska byla zkrátka považována doslova za chorobu. „Romantická láska se spíše objevovala ve vyšších kruzích jen u mimomanželských vztahů. Až do doby zhruba před sto lety byla omezena výlučně na vyšší vrstvy. Také byla většinou přísně oddělena od manželství,“ zmiňuje se publicista Ivo Toman. Peníze tedy hrály při výběru partnera vždy důležitou roli, čím víc jich muž vydělával, tím větší šanci měl na to, že si najde vhodný protějšek.
Peníze až na prvním místě
Mužnost, síla, dominance. To všechno ženy přitahuje, avšak rozhodně ne tolik jako peníze. Podle německého výzkumu, uveřejněného v deníku Daily Mail, si totiž ženy nejvíc váží mužů, kteří dokážou zajistit materiální potřeby svých partnerek a rodin. Schopnost vydělat dostatek peněz je pro ně důležitější než partnerův vzhled či smysl pro humor. Více než 60 procent žen má dokonce jasno v tom, že by jejich partner měl vydělávat víc než ony. „Moc je pro ženy velkým afrodiziakem. A je jedno, jestli ji v rukou třímá padesátiletý, šedesátiletý nebo stokilový muž,“ shodují se odborníci. Otázka zabezpečení a spokojeného života je však jedna věc, začít vnímat lásku jako investici, je věc úplně jiná…
Láska není obchod
Obchodování funguje na burze, ale nikoli v lásce. Fakt, že se váš partner zdrží na party s kamarády a jako náplast za vaše „mlčení“ vám pořídí nový parfém, nebo že kvůli práci zruší naplánovanou dovolenou a vás pošle k moři s kamarádkou, se možná zprvu může jevit poměrně výhodně, z dlouhodobého hlediska je to však cesta do pekla. Jakmile totiž partner zjistí, že výměnný obchod funguje, začne na něj spoléhat. Stane se jeho pojistkou, jakousi zárukou na „prohřešky“. A není nic horšího než začít vyvažovat společně strávený čas drahými předměty.
Funguje to jen teoreticky
Jsou zkrátka věci, které není možné za peníze koupit. A spokojený funkční vztah je jedna z nich. Systém vykupování totiž vede k jedinému cíli: žena v očích muže začne postupně ztrácet úctu, stane se jen jakousi hračkou. „Najednou je taková hra, kde je všechno v pořádku, protože se omluva koupí. Mužům se mohou úplně smazat hranice, co si může a nemůže dovolit. A odtud už je jen krůček k nevěře,“ podotýká socioložka Christin Munschová z Cornell University. A ta se penězi smaže jen těžko. Dá se zmírnit, překousnout. Zůstane však obrovská jizva. S dárkem, nebo bez.
Zdroje: psychologytoday.com, forbes.com, dailymail.co.uk