Místo objetí se stanete obětí: Kdy se láska promění v tyranii?

Definovat domácí násilí není snadné především pro oběť. Ačkoli je agresivní chování zejména vůči ženám v poslední době hojně skloňované téma, stále je spousta obětí, které se bojí přiznat, že právě jim se děje něco takového. Neexistuje pro ostatní proto dostatečný hmatatelný důkaz, že v tom nejsou sami, a to se týká nejen žen, ale i mužů, i když dámy jsou vzhledem ke své křehkosti častějšími terči tohoto násilí. Pro oběti je tak těžké se s někým identifikovat, mají pocit, že možná přehánějí ve svých myšlenkách, že ve skutečnosti s tyranem nežijí, protože pár facek nebo nadávek nejsou žádná tragédie. To je ovšem velký omyl.

Mohlo by se vám líbit

Nejhorší typy mužů, se kterými raději nikdy na schůzku nechoďte

Také si občas připadáte jako jedna z hlavních hrdinek filmu Až tak moc tě nežere? Pokud je vaše randění jen dlouhým řetězcem schůzek, které ve většině případů skončí dřív, než vůbec mohou začít, přestaňte ztrácet čas. Odhalte 5 + 1 typů mužů maskovaných za pana Úžasného dřív, než vás to bude stát další zklamání.
elle.cz

Je psychická tyranie horší než fyzická?

Zejména v případě psychického teroru mají oběti často tendence celou záležitost bagatelizovat. Šrámy na duši mohou ovšem bolet daleko více než modřiny na těle. I když si myslíme, že v případě závažného fyzického násilí může nastat situace až fatální, u psychického ponižování může také dojít ke stejnému konci. Oběť si raději vezme život, než aby snášela gradující nadávky a ponižování. Je to jako s nemocemi, kdy se tvrdí, že ty psychické bolí více než fyzické.

Existuje „dobrá“ a „špatná“ žárlivost?

Kdy tedy zpozornět? Asi nikdo se s nadšením nepouští do vztahu s někým, kdo je hrubý již od počátku. Do takové osoby se nelze zamilovat. Pozorný a galantní protějšek se tak zdá jako ideál, čímž si oběť k sobě připoutá. A ta je v pasti. Často si maluje růžovou budoucnost, ze které nehodlá slevit. Nezaskočí ji proto první neomalené poznámky, vulgarity, tříštění nádobí. Oběť zavře oči a řekne si, že to bylo jednou. Co když se přidají agrese a ponižování? Poznámky, že žena například v něčem vypadá jako lehká děva, podezřívání z nevěry, znemožňování před přáteli nebo sledování jsou již signálem, že něco není v pořádku. Žárlivost z lásky může být doprovázena lehkým pošťuchováním, nikdy však urážkami. Ty budou časem stupňovat a smyčka kolem vás se bude stahovat, takže nebudete moct vyklouznout. Pokud se vám to stane, opravdu chcete být s někým, kdo dává najevo, že si vás neváží?

Mohlo by se vám líbit

Pauza ve vztahu: vede přímo k rozchodu nebo je to nová šance?

Někdy se jí snažíme pouze oddálit nepříjemné rozhodnutí, které už v nás sice uzrálo, ale nemáme odvahu ho rezolutně vyřknout nahlas. Jindy do ní vkládáme opravdovou naději a doufáme, že si během ní uspořádáme zmatené myšlenky a začneme si vzájemně chybět. Vztahová pauza může znamenat obojí a její ne/úspěch záleží na tom, jaká jí určíme pravidla a jak je budeme dodržovat.
elle.cz

První facka a konec?

Fyzická podoba násilí má pro některé jasná pravidla. Pokud padne první facka, časem přistane druhá, třetí, čtvrtá. Kamarádky přichází s radou jako u nevěrníků – udělal to jednou, provede to zase. Jenže oběť má opět klapky na očích a myslí si, že šlo jen o náhodu. Proč ta slepota? Je z lásky. Když už s někým lidé žijí, rozhodli se k důležitému kroku v životě. Navíc tím vstoupili do jisté komfortní zóny, kdy na ekonomickou stránku života nejsou sami, někdy jsou na partnerech závislí. Emočně i finančně. I proto nad tím vším raději mávnou rukou. Tyran navíc v obětech vyvolává pocity, že si za vše může sama a dotyčná pak skutečně hledá chyby v sobě. Přitom by měla přemýšlet, že agresivita, kterou má v sobě partner, je závažnější, pro její život nebezpečnější. I kdyby měla ponižovaná osoba s někým takovým zůstat a vydržet si tu a tam „pouhých“ pár pohlavků, nebude šťastná.  

Jak z náruče tyrana?

Ti, kteří se setkají s domácím násilím, mají obavy udělat první krok odchodu od tyrana i proto, že se bojí pomsty. I náznak rozchodu trýzniteli dovolí vymyslet další plán, a sice zastrašování. Jak tedy z bludného kruhu ven? Určitě je dobré svěřit se někomu blízkému. Například kamarádce. Už jen proto, aby existoval někdo, kdo bude vědět o pohybu oběti, kdyby se něco špatného stalo. Samozřejmě je optimální, kdyby taková spřízněná duše vzala ponižovaného za ruku a už mu nedovolila vkročit do společné domácnosti s tyranem. Víme však, že v praxi to tak snadné není, proto i malé krůčky se počítají. Velkou pomocí jsou odborníci. Oběti nemusí ani nikam chodit, existují nonstop bezplatné telefonní linky obětem domácího násilí. Zde mají zkušenosti a nasměrují vás, jakými kroky se vydat vstříc šťastnějšímu životu. Důležité je se nebát a obklopit s těmi, kteří oběť skutečně obejmou a podpoří. Neobávat se, že se dotyčná nepostaví na vlastní nohy. I když tyran tvrdí, že bez něj nebude nic, opak je pravdou. Bude silnější a šťastnější.

Zdroje: Helpguide.org, Un.org, Psychologytoday.com, Womensaid.org.uk

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24