Láska za časů pandemie? Změna se dotkla všech, i těch nezadaných

Za poslední dva roky se pro nás mnohé změnilo, a to jak ve veřejném, tak i v soukromém životě. Na před-pandemickou dobu vzpomínáme jako na dávnou minulost: drinky v pátek večer, brunch s přáteli každou sobotu a veřejné koncerty v přeplněných klubech pokaždé, když přijeli naši oblíbení umělci. Covid si vybral daň i na našich partnerských životech. Ať už se jednalo o navazování nových vztahů ve veřejném prostoru, nebo jste se snažili o udržení vašeho vztahu v dokonalé harmonii – pandemie překazila všechny plány. Podle mnoha studií měly dlouhé lockdowny nezpochybnitelně velký vliv o na naše milostné životy – přecejenom se změnil i způsob, jak spolu (ne)trávíme společné chvíle.  

Mohlo by se vám líbit

Co je sexting, a jak může pomoct navrátit vášeň do vztahu

"Sexting" aneb erotická korespondence není jen záležitostí dvou neznámých uživatelů Tinderu (pokud je vůbec ještě v módě). Je to také jeden ze způsobů, jak oživit ochladlý plamen vášně mezi dlouhodobými partnery, nebo i navnadit očekávání po odloučení ve formě předehry.
elle.cz

 

Nezadaní & svobodní

Lockdowny proměnily i ty největší extroverty v osamělé duše. Pandemie způsobila, že nezadaní jedinci se cítí osamělejší než kdykoli předtím, a jejich potřeba zaplnit prázdnotu v jejich srdcích přiměla mnoho lidí používat tolik populární seznamky. V březnu 2020 zaznamenala světová platforma Tinder nejvyšší počet "swipes” za jediný den: 3 miliardy! Aktivita na Tinderu v průběhu roku 2020 vzrostla – na jednoho uživatele přibylo v průměru o 11 % více “swipes” a o 42 % více "match”. Od března do května 2020 zaznamenala seznamka OkCupid nárůst v počtu rande o 700 % a na platformě Bumble se videohovory zvýšily o 70 %. Zdá se, že ani pandemie nemůže zastavit hledání lásky.  

Manželské páry a dlouhodobé vztahy

Ne všichni se však potýkali se samotou. Ti, kteří byli v dlouhodobých vztazích nebo dokonce v manželství, měli od začátku pandemie jiné trable. Průzkum VeryWellMind zjistil, že celkem 27 % z dotazovaných párů zaznamenalo zlepšení vztahu, zároveň se však identické množství vztahů zhoršilo. Podobná čísla vykázal i Národní ústav duševního zdraví (NUDZ), kde z 4 700 dotazovaných zaznamenalo 30 % párů negativní dopad pandemie na jejich vztah. “Některé páry kvůli pandemii zažívají zvýšenou úzkost, která má schopnost vztah měnit a vytvářet v něm napětí, bez ohledu na jeho základní principy jako láska, respekt a ideály,” uvedla doktorka Leela R. Magavi pro VeryWellMind. Podle ní se také úzkost může projevovat jako podrážděnost a hněv, a proto se někteří jedinci více hádají. Pokud jsou muži a ženy ve stavu deprese nebo úzkosti, mohou bojovat s obavami o libido a anorgazmii. Pro mnohé páry bylo výzvou trávit velké množství času společně, jiné to naopak velmi sblížilo. Sociální pracovnice Amy Morin řekla pro Verywell Mind, že „pandemie může párům pomoci trávit více času spolu, což by mohla být příležitost, jak se navzájem lépe poznat. Některé páry se mohou o sobě navzájem učit nové věci, když pracují z domova. Mohou vidět profesionální stránku svého partnera, kterou nikdy předtím neviděli.“  

 

Mohlo by se vám líbit

Nejatraktivnější seznamky současnosti

Pokud se ve vašem životě ještě neobjevil ten pravý protějšek, nezoufejte. Tinder už totiž dávno není jedinou dating aplikací, možností je mnohem víc.
elle.cz

 

Nedostatek intimity

Zajímavý je také výzkum českého NUDZ, podle kterého došlo u 19 % účastníků ke snížení sexuální touhy (častěji u žen) a u 28 % naopak ke zvýšení (častěji u mužů). V Číně byl pokles touhy u párů o něco větší, což přispělo k rapidnímu snížení frekvence intimního kontaktu. Na druhou stranu se však zvýšila světová poptávka po obsahu pro dospělé. Zájem se zvýšil o celých o 25 %, a to u obou pohlaví napříč věkovými skupinami. Studie FastCompany naznačila, že negativní pocity osamělosti nebo deprese mohly být důvodem, proč spotřeba tohoto obsahu zaznamenala tak prudký nárůst.    

Komu pandemie pomohla?

Zkouška času upevnila mnohá manželská pouta a utvrdila tak vztahy ve své stabilitě. Podle Britského statistického úřadu klesl počet rozvodů v roce 2020 o 4,5 %, což je skoro stejný pokles, který byl zaznamenán i u nás. Mezitím, co se pokles rozvodů týkal především párů opačného pohlaví, u párů stejného pohlaví došlo ke zvýšení rozvodů skoro o polovinu. K hádkám a nesrovnalostem nepochybně přispěly i ekonomické aspekty, které se během pandemie dotkly mnoha rodin. Příznivá čísla vykázal i American Family Survey, který zjistil, že víc jak polovina dospělých si díky pandemii začala více vážit svého manželského protějšku, což posílilo jejich závazek. Naopak negativní efekt na manželství měla pandemie jen pro velmi malé množství dotazovaných.  

Byť pro nás všechny byly poslední dva roky zatěžkávacím obdobím, pandemie nám pomohla uvědomit si, co chceme a po čem toužíme. Měli jsme čas zahojit staré rány a vyřešit dlouhodobé konflikty. Některé vztahy se upevnily, jiné naopak ten tlak nevydržely. V každém případě mnoho z nás dostalo druhou šanci, která představuje čistý list, na kterém můžeme začít psát nový příběh... 

Mohlo by se vám líbit

5 fází vztahu, kterými procházejí jen silné páry

Láska je nepředvídatelná. Přestože se všechny vztahy vyvíjejí různými způsoby, psychologům se podařilo vyvinou vzorec, pomocí kterého můžete otestovat svou lásku na osudovou neprůstřelnost. Podívejte se na pět fází, kterými procházejí jen ty nejsilnější páry. Ve které z nich jste vy?
elle.cz

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24