Skvělé na Kaizen je, že může fungovat pro všechny možné obory, pro pracovní pozice různé důležitosti i pro jakékoli změny, kterých byste chtěli dosáhnout ve vztazích, ve vlastní disciplíně nebo jakýchkoli dalších předsevzetích. Japonské učení totiž vychází z předpokladu, že všechno se vždycky dá zlepšovat. A také tvrdí, že dokonce i když firma (nebo váš život) funguje perfektně, neustále lze najít něco, co může být ještě lepší, efektivnější, propracovanější nebo úspěšnější.
Neustále v pohybu
Stejně důležité jako zlepšování je také slovo neustále. Svět se neustále mění, a s ním se proměňují jeho pravidla, zvyklosti, ale třeba i technologie, v pracovní rovině trhy či zákazníci. Proto zlepšování nikdy nekončí. Pořád přicházejí nové podněty, na které je třeba reagovat.
Nejde přitom o žádné radikální řezy, okamžité změny. Ty se totiž často prokážou jako nefunkční, protože jejich zavádění zkrátka příliš bolí. Spousta lidí nemá ráda změny, a čím jsou větší, tím větší ohrožení v nich cítí. Kaizen proto radí zdokonalovat se od těch nejmenších detailů.
Když i malý krok bolí
Ve chvíli, kdy se i velmi malá změna zdá příliš náročná nebo nepříjemná, znamená to, že ve vás probouzí strach. Robert Maurer v knize The Spirit of Kaizen navrhuje pět způsobů, jak ho překonat:
1) Jeden malý krok týdně
Pokud sice dobře víte, že vás velký krok zachrání, ale zdráháte se ho udělat, vydejte se malými krůčky. Jde o to naučit mozek, že se každý den nebo týden změní jedna malá věc. Zvykne si změny nejen akceptovat, ale také je vymýšlet. A postupem času si ani nevšimne, že další z malých změn, kterou přijal, byla vlastně velká a zásadní.
2) Mluvte k sobě jako k cizím
Našeptává vám váš vnitřní hlas, že na něco nemáte, že nadcházející změnu nezvládnete, protože nejste dost dobří? Pravděpodobně je to nějaký pozůstatek necitlivého učitele nebo dokonce rodiče. Až se v takové situaci zase přistihnete, představte si ve své situaci člověka, kterého dobře znáte a vážíte si ho. Řekli byste mu to samé, co říkáte sobě? Asi ne. To, co byste řekli jemu, se naučte říkat i sobě. Čím častěji toto cvičení vyzkoušíte, tím rychleji si hlava odvykne zbytečné a přehnané sebekritice.
3) Řešte ten správný problém
Někdy může nejistota pramenit z toho, že se soustředíme na špatné cíle. Někdy problémy v osobním životě řešíme tím, že si začneme hledat práci, a naopak. To je důvodem, proč i když se snažíme něco dělat, změny nepřinášejí žádné zlepšení, a pak se začneme každé další děsit. Je proto velmi důležité přemýšlet, co přesně je naším cílem, čeho chceme dosáhnout, a poté zvolit drobné postupné změny, které nás k cíli reálně mohou přivést.
4) Řekněte si o pomoc
Ani když jde o váš osobní problém nebo váš vlastní byznys. Když máte strach, zamyslete se, komu můžete říct o pomoc. Buďte přitom ale konkrétní a dobře definujte, s čím přesně chcete pomoct. Díky tomu lépe vyberete osobu, na kterou se obrátit, a ona také snadněji pochopí zadání. Bojíte se nebo stydíte si říct o pomoc? Nechte si klidně pár dní, během nichž nad tou prosbou budete přemýšlet. Tři dny se budete bát, ale čtvrtý den už to najednou bude dávat smysl.
5) Zklidněte dech
Pomáhá také prostě a jednoduše zklidnit dech. Při nádechu napočítat do čtyř, zadržet dech, než napočítáte do osmi, a vydechnout opět na čtyři. Zopakujte to desetkrát za sebou pokaždé, když cítíte, že vás ovládá vztek, úzkost či strach, což jsou emoce, které příchod změn často vyvolává. Jak to, že něco tak malého, jako jsou výdechy a nádechy funguje? Když zklidníte dech, zklidníte i emoce. Ale hlavně uvidíte, že máte najednou reakce vlastního těla pod kontrolou a dodá vám to sebedůvěru. Velmi podobně funguje, když uvolníte ramena, která máme velmi často zaťatá a zvednutá nepřirozeně k uším, a narovnáte postoj.